XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
***************************************
WOMEN -- 4X50 M. FREE
100-119
***************************************
1 De Dinkel A
NED
1:52.88
KARIN HIDDING
ANIQUE WILLEME
FRANCA WILLEME
MARLIES REINDERS
2 Derthona Nuoto
ITA
1:53.75
DILETTA LUGANO
LAURA STRASSERA
VALENTINA LUGANO GIULIA ANFOSSI
3 Acbb A
FRA
1:56.44
CATHERINE GARNER ANGELE LEPETIT
CLAIRE DESDOIT
M.DESROUSSEAUX
4 Team Insubrika
ITA
1:56.74
SERENA RIGAMONTI NICOLE CAIRONI
ELISA MATTARUCCHI ELENA MANZATO
5 Soncino Sportin
ITA
1:57.90
LARA CONSOLANDI
CLAUDIA BIANCHI
FEDERICA ORLERI
F.TERNA
6 C.N. Uisp Bolog
ITA
1:58.06
NICOLETA COICA
ROBERTA MANUELE
VALENTINA ROSSI
GIULIA PERONI
7 Fcn A
GER
1:58.10
ANDREA STICH
CORNELIA ZUMPE
CLAUDIA STICH
NINA WETZEL
8 Master Aics Bre
ITA
2:00.54
GRETA GIROLIMETTI LIA FICARELLI
SARA BERTANI
LISA LASAGNA
9 Aics Pavia Nuot
ITA
2:01.95
MILENA BAVARI
SILVIA FRANCHINO
A.BARTOLUCCI
VALENTINA VERGATI
10 Vela Nuoto Anco
ITA
2:02.70
A.SGOLACCHIA
LORENA MENGONI
LAURA GINNOBILI
ALESSIA PAOLONI
11 Rarinantes Legn
ITA
2:03.60
LAURA VOLONTIERI FEDERICA NERI
ELISA GIRARDI
ALICE GARAVAGLIA
12 Pol Comunale Ri
ITA
2:07.09
SARA VANNI
VIRGINIA CERMARIA
D.PELLEGRINI
VALENTINA BRANDI
13 Pol Pian Del Br
ITA
2:23.54
G.CONTI
RITA ZARINI
SARA BALESTRIERI A.LORENZETTI
***************************************
WOMEN -- 4X50 M. FREE
120-159
***************************************
1 Tsunami A
RUS
1:50.08
EKATERINA YUDINA OLGA BORISOVA
OXANA BRONITSKAYA LIUBOV IUDINA
2 Sv Wasserfreund
GER
1:51.61
TINA MOLLENHAUER ULRIKE DOSCHER
N.WINTER
KATJA TROSIEN
3 Ujbuda Senior B
HUN
1:52.14
MELINDA MAROSI
CSILLA CSIKANY
FANNI ASZTALOS
Z.MISKOVICZ
4 Cape Town Maste
RSA
1:52.58
EDITH OTTERMANN
MARCELLE STRAUSS
PERRY CADIZ
TARRYN STANFORD
5 Sg Glems A
GER
1:54.26
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
Page 1 of 39
I.SCHOLL
DASCHA HAAN
Ladies Recreati
LINH CARPENTER
SUZANNE NEEDHAM
Sporting Club T
ARIANNA POZZOBON
ARIANNA ALFANO
Sskc Poseidon A
LENA SCHWARZ
STEFFI KONRAD
Romford Town Sc
KIRA NEAL
KAY HAMILTON
Nuoto Club Mila
LAURA DEPONTI
LUCIA COLOMBI
Esn Nanterre A
AUDREY SALENNE
CAMILLE THIBAULT
Rinascita Team
MAYA ROMAGNOLI
SILVIA PERINI
Sc Osnabruck 04
BIANCA LINTKER
NADINE DIERKER
Troyka A
IULIIA ELFIMOVA
E.MCHEDLISHVILI
English Bay Swi
I.VON BECKMANN
ERIKA MORAN
Rari Nantes Apr
FEDERICA MENOTTI
PAOLA CAVAGGION
Firenze Nuota M
P.PIERALLI
SARA PAPINI
Gp Nuoto Mira A
LAURA FRACASSO
TIZIANA D'ANCONA
Caledonia Maste
CLAIRE NIXON
KIRSTEN GRAY
Su [email protected]
NADINE HAINZ
NADJA KURZ
Pesaro Nuoto A
SARA GIARDINI
CASOLI ELENA
Umb Banska Byst
NATALIA KODAJOVA
ZUZANA TRNKOVA
Master Aics Bre
SAMANTHA BALDELLI
MATILDE FRIGGERI
Long Eaton A
LAURA MARINELLI
STEPHANIE HOPPNER
VERA HOYER
HKG
1:55.57
JANE KELSEY
RUTH BARNES
ITA
1:56.39
ALESSIA CHECCONI
ALFONSINA IRACE
GER
1:56.44
INA KWIEZINSKI
HELENA KOESTERKE
GBR
1:58.32
MICHELLE CURRY
DAWN PALMER
ITA
1:59.63
MICHELA BONIARDI
DANIELA DEPONTI
FRA
1:59.84
VANESSA STOSSEL
BEATRICE BLOUIN
ITA
1:59.91
CARLOTTA FARNETI
MARTA BALDINI
GER
2:00.28
KATRIN GAUSMANN
RAMONA STEGEMANN
RUS
2:00.68
ELENA KRUTITCKAIA
ELENA MALIKOVA
CAN
2:01.10
CHRISTINE JAEGGI
OPPEN CECILE VAN
ITA
2:01.22
MARTINA NASSO
MARTINA PRIORI
ITA
2:01.24
CAMILLA BANDINI
LUCIA BUSSOTTI
ITA
2:01.78
ROBERTA MARIANO
F.TREVISIOL
GBR
2:01.97
KAREN HOWELLS
JANE GRANT
AUT
2:02.36
C.THURNBICHLER
MONIKA MESSNER
ITA
2:03.38
MARINA RAFFAELLI
ERIKA CASOLI
SVK
2:03.88
M.MARUNIAKOVA
ZUZANA KARASKOVA
ITA
2:04.28
L.CIANTELLINI
TANIA GHIDONI
GBR
2:04.71
ELIZABETH SIMPSON
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
HELEN GORMAN
25 Centro Nuoto Ba
ELEONORA SCOCCIA
G.BERNARDINI
26 Sg Wuppertal A
SASKIA BRUHA
IRENA KRAENSEL
27 Team Insubrika
SARA BELLONI
F.BORGONOVO
28 Ice Club Como A
NADIA SANTINI
CHIARA MASCETTI
29 Post Sv Leipzig
JEANNETTE BUSCH
DR. RIA HENNEBACH
30 Rn Saronno A
VALENTINA CARINI
ELENA MORIGGI
31 Cs Tribeach Bra
ALINA HRISTOV
I.IANOLI-MITROFAN
32 Sc Hellas Einbe
JESSICA GUNTHER
CORINNA GUNTHER
33 2Mila A
LISA VETTORELLO
TIZIANA RAITERI
34 Nuoto Belluno A
DANIELA BIANCHET
ELENA FAVA
35 Team Marche Mas
CARLA CALCABRINI
SUSANNA MONTILLO
36 Rezzato Nuoto A
F.CASTELLINI
IVONNE MANFREDI
37 Tsv Neuburg A
SANDRA WENGER
CHRISTINA HUBER
38 Centro Nuoto Mo
SONIA CERRI
C.GUALTIEROTTI
39 Swimming C. Ale
A.ARGENTO
R.ALESSANDRA
40 Vela Nuoto Anco
FRANCESCA CACCIA
ELISA MAGRINI
41 Dresdner Delphi
ANKE WECK
UTA HILLIG
42 Roma A
SIGNE BERG VERLO
MARION DEGERSTROM
43 Milano Nuoto Ma
SILVIA MARCHESI
SARA BONIFAZIO
HELEN AKERS
ITA
2:05.35
STEFANIA MALTONI
VALENTINA MARTINI
GER
2:06.05
ANNA-LENA RUMPF
DANIELA HANSTEIN
ITA
2:06.07
SILVIA ACETI
DANIELA SABATINI
ITA
2:06.11
ANNAMARIA POSCA
ANNAMARIA FERRARA
GER
2:07.18
ANETT KROMREY
KATHRIN ENGEL
ITA
2:07.43
CHIARA CANTU'
ELISA GALLI
ROU
2:07.57
D.NICULAE
CARMEN TRIMBITAS
GER
2:07.59
TATJANA BERLIN
DANIELA LANGE
ITA
2:07.67
LAURA GNESOTTO
LEDA BUBOLA
ITA
2:08.26
ERICA FOGLIATA
V.DE MARCHI
ITA
2:08.46
LAURA PASSARINI
LUCIA PUCCI
ITA
2:09.00
RAFFAELLA TAINI
MICHELA ANGOSCINI
GER
2:09.27
ANDREA SCHAFER
ANDREA WORLE
ITA
2:09.94
F.PORCIANI
CLAUDIA RAUTY
ITA
2:10.17
BALZA BARBARA
ANNA BIANCHI
ITA
2:10.67
FEDERICA ORLANDI
A.GALLUCCIO
GER
2:11.43
SOLVEIG FLEMMING
JANA REICHELT
NOR
2:11.70
M.GISMERVIK
VESLEMOY ASTAD
ITA
2:12.24
C.SCARAMEL
S.BELFORTI
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
44 G.I.S. Milano S
ITA
2:12.80
M.CHIONCHIO
MARZIA CAVANA
VIVIANA AGUS
P.RAMUNNO
45 Marcq Natation
FRA
2:14.26
ALINE DEHON
SABINE DELAERE
CELIA MANTOVANI
NEGUEDE FLOVIA
46 Rarinantes Legn
ITA
2:16.20
LORENA MARCOLINI ELISA BONACCORSI
S.GHISIMBERTI
ERICA PAMPAGNIN
47 Dauphins De Fir
FRA
2:16.73
T.ALVES
NATHALIE RULLIERE
M.SAUZET
ELODIE BONFILS
48 Sgs Hamburg A
GER
2:18.04
SUSANNE WINDECK
MIRIJAM DOMSKY
SABINE DALLMANN
LINDA PUMP
49 Nat2S A
FRA
2:19.19
JOSIANE GIRAUD
ROSE MOGNARD
ALEXANDRA GERLACH ISABELLE FAURE
50 H.Z.P.C. Heeren
NED
2:21.22
BERDIE EGHUIZEN
PIA VD MOLEN
TJITSKE PONNE
KARIN VAN DIJK
51 Benfica Pallanu
ITA
2:22.20
BICICCHI IRENE
F.BICICCHI
FIAMMETTA GAMBA
F.CINQUINI
52 Csi Nuoto Ober
ITA
2:25.89
MONICA BONACINI
BARBARA SESENA
ELENA BIANCHI
ELENA GIROLI
***************************************
WOMEN -- 4X50 M. FREE
160-199
***************************************
1 Waterpolopalerm
ITA
1:55.08
GIULIA NOERA
MARIAPAOLA UBERTI
FRANCA BOSISIO
ELISSA FORTUNATO
2 El Milenio B
CRC
2:00.74
CAROLINA MAURI
GUILLEN CAROLINA
CLAUDIA POLL
MARCELA CHACON
3 Masters Sorland
NOR
2:00.88
J.THORSTENSEN
A.JOHANSEN
M.ADRIANSEN
LISE RAVEN LOTHE
4 Sprut A
RUS
2:01.43
OLGA ZALUKAEVA
TATIANA RONZINA
ELENA KHOMYAKOVA ELENA BABIKOVA
5 Azpc Amersfoort
NED
2:01.53
MARJA BLOEMZAAD
H.V.NORDEN D.VRIE
F.CASTELEIJN
VANBON-ROSENBRAND
6 Sg Bayer Wu Ue
GER
2:02.21
STEFANIE NIEMIETZ ANDREA WINZEN
KERSTIN SCHUBERT A.VON REKOWSKI
7 Sg Stadtwerke M
GER
2:02.95
G.BORRAS
GERLINDE MAUTE
V.SCHLESINGER
KATJA ROHRS
8 Ssg Saar Max Ri
GER
2:03.63
K.BEINHAUER
JUTTA KRATZ
BEATE KERN
SIGRID SCHONHOFEN
9 Acbb A
FRA
2:04.38
NAIL CLAIRE LE
D.CORALINE
SOPHIE MORANA
B.SALIMA
10 Caledonia Maste
GBR
2:05.12
Page 2 of 39
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
CAROL THAIN
JUDY HATTLE
Lambertseter Sv
M.LOVBERG
L.ELDE
Claremont Weste
CAROLYN GORRICK
ELEANOR PARSONS
Aquatic Team Ra
CARLA CIROLLI
DORIANA CASILIO
El Milenio C
SANDRA HARRIES
CECILIA CARNEVALE
Mont Blanc Nata
SOPHIE TAPPAZ
SACHE KATIA
Spencer Swim Te
ALISON NYE
EMMA CONDREN
Ncalp'38 A
PAILAN JOURY
SYLVIE LAYDEVANT
Nat2S A
ARMELLE RECTON
SAKURA PASCARELLI
Usm Malakoff A
DUFAYET VERONIQUE
WENDY BURNSIDE
Rarinantes Legn
L.MASSIMILIANI
LAURA FINELLI
Fanum Fortunae
MORENA OMICCIOLI
V.NEGUSANTI
Camden Swiss Co
REBECCA ADAM
JO CHALLANDS
Fanatik Team Fo
M.GIORGINI
ARIANNA BONI
Malmo Kappsimni
ANNA LOHMANN
SUSANNA NORMARK
Pol Comunale Ri
LAURA MULAZZANI
SILVA MARISE DA
Nuotatori Rivar
GRAZIA GAVOGLIO
ELISA UGRICICH
Nsw Bushrangers
CONNIE FRYDRYCH
CLAUDIA NICHOLSON
The Ontario Mas
NANCY BLACK
MARCELA DE LAAT
Ssg Pforzheim A
BRITTA TEPE
URSULA RYDER
ERICA JONES
NOR
2:05.38
ANN JOHNSEN
TONE WESTBY
AUS
2:05.44
NICOLA CORSBIE
ELENA NESCI
ITA
2:06.08
ANGELA GIOVANETTI
NATALIA CHOUTOVA
CRC
2:06.55
MARIA CABADA
LAURA ALVAREZ
FRA
2:06.82
FLOURAC FLORENCE
VANESSA ANCIC
GBR
2:07.54
AMANDA HEATH
ANNE BRAAM
FRA
2:08.49
BRUYN ALICE DE
SYLVIE BEVILACQUA
FRA
2:09.42
F.CHRISTELLE
EDITH MOREAU
FRA
2:09.60
ALICE LEBEAU
D.BENEDICTE
ITA
2:10.78
RAFFAELLA RAVELLI
SANDRA COLOMBO
ITA
2:11.00
FLAVIA MEDORI
E.TAGLIAVENTI
GBR
2:12.89
SARA PERRY
ANNA FENTON
ITA
2:12.91
R.RONDININI
FRANCESCA SORDI
SWE
2:13.61
B.HJALMARSSON
CECILIA KENTELL
ITA
2:14.55
IOLE CITRINITI
EMANUELA DONATI
ITA
2:14.82
BARBARA COPPA
ELENA RIGGIO
AUS
2:16.07
KARLINE LINDSELL
CHRISTINA ECHOLS
CAN
2:16.74
SUE DEACON
NICOLE MALLETTE
GER
2:17.16
PETRA STEINBERG
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
T.LAUTERBACH
30 Kungsbacka Sims
MARIE HOLMBERG
LOTTA ORNE
31 De Dinkel A
JUDITH HEIJDENS
PATRICIA STROHM
32 Rn Saronno A
M.DAL
ADRIANA GIRARDI
33 San Marino Mast
SARA CASADEI
FEDERICA FABBRI
34 Club Natation S
BLONDEEL-GOURMET
VIVIENNE ANTHONY
35 Firenze Nuota M
SILVIA POPONCINI
STEFANIA PETRONI
36 Cs Tribeach Bra
RAMONA TEPELEA
CARMEN BUNACIU
37 Helios Village
VANESSA RACIOPPI
SILVIA CASARIL
38 Masters Sorland
E.GAUKSTAD
HEIDI PRESTBAKMO
39 Fc Porto A
M.GONCALVES
ROSALINA BABO
40 El Milenio D
J.HERNANDEZ
MICHELLE ROBERT
41 Schwimmverein M
ULRIKE GERNER
R.HEMSUTHIPAN
42 La Wellness A
E.MONTALTO
ROSANNA DANTONE
43 Mozzate Sport A
F.MARCHESI
CINZIA GIORGI
44 Deakker Nuoto C
ANNALISA PONTIERI
PAOLA BORDIGA
45 Gestisport Coop
ANNAMARIA MERONI
VALERIA VARISCO
46 Ladies Recreati
DONALD LIZ MAC
ANNE DEVEREUX
47 Estense Nuoto C
CARLA NEGRETTI
TANIA TOMASI
48 El Milenio A
PAOLA PIGNANI
VERONICA ARCE
Page 3 of 39
CLAUDIA NICKERL
SWE
2:18.88
SONJA HAGLUND
HELEN JOHANSSON
NED
2:19.06
H.RIKHOF-OUDE
NATASJA KOOIKER
ITA
2:19.41
SILVIA BRUSEGAN
LARA MAGNOLI
SMR
2:19.68
PAOLA PELLANDRA
M.PESARESI
BEL
2:21.25
ISALINE MANCHEL
NATHALIE BLONDEEL
ITA
2:21.60
F.CAMICIOTTOLI
N.CECCHERINI
ROU
2:21.62
C.POP
ANETA PATRASCOIU
ITA
2:22.34
CATERINA MINEO
CONSIDERA BARBARA
NOR
2:22.95
B.ANETT
ELEN BJORVAND
POR
2:23.30
SANDRA DIOGO
MARIA TABORDA
CRC
2:23.52
A.GONZALEZ
REBECA HERNANDEZ
GER
2:25.01
C.SKRANDIES
MONIKA MENHART
ITA
2:25.43
CRISTINA FLORIS
ILENIA MORACCI
ITA
2:25.58
M.MOLTRASIO
R.BUSNELLI
ITA
2:26.05
CLAUDIA SIBANI
MARINA MASTRIGLI
ITA
2:26.20
MARA CRUINI
MARINA PUCCIO
HKG
2:26.65
PATRICIA NICHOL
MARCY TRENT LONG
ITA
2:28.96
MONICA CAMILOTTO
E.BULGARELLI
CRC
2:36.68
TATIANA SALAZAR
R.GUTIERREZ
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
***************************************
WOMEN -- 4X50 M. FREE
200-239
***************************************
1 Acbb A
FRA
2:03.54
K.PIPES-NEILSEN
F.MIGNATELLI
MARYSE FERRY
JANNOT KARINE
2 Danderyds Sim C
SWE
2:04.83
MARIA GUSTAFSSON B.AXLING
BERGLUND-LINDBACK KICKI MOLIN
3 Roma A
NOR
2:07.27
INGRID MOLLEROP
JEANETTE AASLAND
INGRID STRUGSTAD T.SEKKESAETER
4 Bsc Robben A
GER
2:07.38
ANDREA STREICHAN REGINA DOBSCHIN
BARBARA STUBBE
UTE ROMBERG
5 Calgary Winter
CAN
2:07.47
GAIL AMUNDRUD
HELEN MORLEY
SHELLEY WEARMOUTH KRISTIN DAWSON
6 Aer Lingus Mast
IRL
2:10.70
ANNE CUMMINS
MARIE GUIDON
PATRICIA REILLY
DYMPHNA MORRIS
7 Forum Sport Cen
ITA
2:10.77
MARA MENEGATTI
M.ALLEVI
SUSANNA SORDELLI LAURA STERNI
8 Sg Stadtwerke M
GER
2:11.28
ANJA RITTER
CLAUDIA KOCH
M.HILLENBRAND
ANJA HANZ
9 Club Natation S
BEL
2:12.04
COLETTE CRABBE
PIERRETTE MICHEL
NADINE VICENZI
CHANTAL GRIMARD
10 Ladies Recreati
HKG
2:12.67
LYNDA COGGINS
TAIN KIRKWOOD
SALLY COLLIER
V.DUDOK
11 Lagardere Paris
FRA
2:12.74
CATHERINE SIDOBRE C.BESSON-HERBET
CORINNE SABATIER P.ISABELLE
12 Flaminio Sporti
ITA
2:15.36
F.BUTTARELLI
HELEN ANDREW
ORNELLA BRUGNARA CINZIA FARINA
13 Sussex Matrlett
GBR
2:15.67
SHARON BURCHELL
R.KEWLEY
LINDA HOOKER
CLARE WILLISON
14 Malaspina Sport
ITA
2:17.06
LAURA BIANCHI
S.DE GRANDIS
GABRIELLA TUCCI
ANNARITA BLOSI
15 Cetus A
FIN
2:20.71
KAARINA MARKKULA LEENA KASEVA
JENNI HARJUOJA
JOHANNA KARA
16 Sg Neukolln Ber
GER
2:21.68
ANDREA MATTHAS
MARGA SCHULZE
ANTJE STILLE
ANDREA KUNKEL
17 Schwimmverein W
GER
2:22.19
PETRA ZENKER
DOROTHEA JAGER
GESA BIRNSTENGEL CAROLA REUTER
18 Sn Montgeron A
FRA
2:23.37
GRAZIA COELES
CLAIRE BISSON
A.MATHEVET
LANGLET ROSETTE
19 Clubul Sportiv
ROU
2:23.84
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
LAVINIA ALBU
D.BURAC
LIGIA MEDREA
M.HORVAT
20 Master Melzo Nu
ITA
2:24.95
L.ZARETTI
M.ROVIDA
F.DI BERNARDO
PANDOLFI ROSARIA
21 Cork Masters A
IRL
2:25.70
UNA MCINTOSH
JANE JOLLY
MARY BRICKLEY
ANGELA STUBBS
22 De Dinkel A
NED
2:26.42
MARGA STROOT
ANNET RIKHOF
OPHUIS KARIN OUDE WILMA WELHUIS
23 Wfr.Spandau 04
GER
2:26.69
MONIKA MISCH
MONIKA ADOLPHS
TANJA TOFERN
PETRA HILDNER
24 Pol Comunale Ri
ITA
2:27.58
A.COLOMBO
MONIKA BREETSCH
DANIELA RINALDI
FEDERICA MORONI
25 Modena Nuoto Ma
ITA
2:33.92
GRAZIANA MANNI
EUGENIA ROMANI
ANGELA NORA
SIMONA MONTAGNANI
26 Rn Saronno A
ITA
2:39.18
E.TESCOLA
VELLEDA CERNICH
SILVANA AGATI
D.DE BENEDICTIS
27 Bermuda Masters
BER
2:45.27
ANNETTE BUDGE
SANDRA DALLAS
COLLEEN NELSON
C.WEHMEYER
***************************************
WOMEN -- 4X50 M. FREE
240-279
***************************************
1 Sg Neukolln Ber
GER
2:18.26
RUTH STUBERT
MONIKA SENFTLEBEN
ANGELIKA RADAU
ANKE MUS
2 Andrea Doria A
ITA
2:24.22
C.MARTINOLI
NEVA GATTI
ROBERTA TURINI
MONICA DOLCINI
3 Tp Weteran Zabr
POL
2:34.64
JANINA BOSOWSKA
BARBARA BRENDLER
GRAZYNA KISZCZAK RENATA BASTEK
4 Pvk Bratislava
SVK
2:39.19
SILVIA LERCH
M.KAPCAROVA
ERIKA MRAZOVA
IVICA FORROOVA
5 Firenze Nuota M
ITA
2:51.18
E.SPAGNOLI
MONICA CALAMAI
TORTORELLI PAOLA ANNALISA PACINI
6 Sc Renassance W
JPN
2:56.12
MICHIYO TATSUMOTO YOSHIKO WATANABE
MITSUKO ENDO
AKIKO SAKURAI
7 Team Quebec A
CAN
2:58.01
CAROLE BEAUCHAMP MAE WALDIE
LINA COURTOIS
HELENE JACQUES
***************************************
WOMEN -- 4X50 M. FREE
280-319
***************************************
1 Masters Of Sout
USA
2:41.93
JANE BIRKHEAD
GYNT CLIFFORD
GEORGIA GOGGIN
SUSAN INGRAHAM
2 Dusseldorf Sc 1
GER
2:48.92
INGRID LANGE
GISELA GUENTHER
Page 4 of 39
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
HEIDI GUHL
U.MEYER-TONNDORF
Southport Swimm
GBR
3:05.76
BRENDA WALKER
BARBARA MORTON
HELEN JENKINS
DOREEN GORDON
4 Due Ponti A
ITA
3:07.11
RITA ANDROSONI
RENATA MARTING
LAURA MOLTEDO
SILVANA VESPA
5 Lsk Heindl A
AUT
3:07.37
ULRIKE HOSNER
GERID DIESSL
HELGA GRAENITZ
ELLY KAISER
6 Dlf Livorno A
ITA
3:32.45
MICHELI MARCELLA CORTI DELIA
STAGI MIRELLA
RAMAGLI PAOLA
7 Lsk Heindl B
AUT
3:52.23
WALTRAUD WOSS
L.HEIDEMARIE
ERNA PROLL
GERLINDE REINDL
8 San Marino Mast
SMR
5:05.39
ELVIRA TERENZI
DONATELLA DE DONA
F.BESSIERE
ELVEZIA MINA
***************************************
WOMEN -- 4X50 M. FREE
320-359
***************************************
1 Simklubben Naut
SWE
3:36.52
KERSTIN GJORES
BRITT GRILLI
MARIANNE GRANE
BARBRO THORNELOF
***************************************
WOMEN -- 4X50 M.MEDLEY
100-119
***************************************
1 De Dinkel A
NED
2:05.03
FRANCA WILLEME
KARIN HIDDING
ANIQUE WILLEME
MARLIES REINDERS
2 Acbb A
FRA
2:10.03
CATHERINE GARNER CLAIRE DESDOIT
M.DESROUSSEAUX
ANGELE LEPETIT
3 Team Insubrika
ITA
2:11.35
NICOLE CAIRONI
SERENA RIGAMONTI
ELENA MANZATO
ELISA MATTARUCCHI
4 Rn Saronno A
ITA
2:12.65
LUANA MOLINARI
GIULIA BORRONI
SABRINA GUZZETTI PATRIZIA BORIO
5 Soncino Sportin
ITA
2:16.18
FEDERICA ORLERI
F.TERNA
CLAUDIA BIANCHI
LARA CONSOLANDI
6 Aics Pavia Nuot
ITA
2:16.71
SILVIA FRANCHINO C.BERGAMASCHI
MILENA BAVARI
A.BARTOLUCCI
7 Fcn A
GER
2:17.53
CLAUDIA STICH
SILKE KIMPEL
ANDREA STICH
CORNELIA ZUMPE
8 Vela Nuoto Anco
ITA
2:21.52
LAURA GINNOBILI
ALESSIA PAOLONI
FRANCESCA CACCIA ELISA MAGRINI
9 Rarinantes Legn
ITA
2:23.44
ELISA GIRARDI
MARIA GRIGGIO
ALICE GARAVAGLIA LAURA VOLONTIERI
10 Pol Comunale Ri
ITA
2:33.24
VIRGINIA CERMARIA SARA VANNI
VALENTINA BRANDI D.PELLEGRINI
***************************************
WOMEN -- 4X50 M.MEDLEY
120-159
***************************************
1 Derthona Nuoto
ITA
2:04.91
DILETTA LUGANO
SABINA VITALONI
GIULIA ANFOSSI
LAURA STRASSERA
2 Sv Wasserfreund
GER
2:07.96
TINA MOLLENHAUER ULRIKE DOSCHER
N.WINTER
KATJA TROSIEN
3 Circ. Canottier
ITA
2:08.22
TANIA GIACHINI
M.GIORGI
SAMUELA MAGNELLI ANGELA GRILLO
4 Sporting Club T
ITA
2:10.10
ARIANNA POZZOBON ALESSIA CHECCONI
ALFONSINA IRACE
ARIANNA ALFANO
5 Sskc Poseidon A
GER
2:10.91
HELENA KOESTERKE INA KWIEZINSKI
LENA SCHWARZ
STEFFI KONRAD
6 Ladies Recreati
HKG
2:10.92
LINH CARPENTER
RUTH BARNES
JANE KELSEY
SUZANNE NEEDHAM
7 Sg Glems A
GER
2:11.34
I.SCHOLL
STEPHANIE HOPPNER
DASCHA HAAN
VERA HOYER
8 Firenze Nuota M
ITA
2:11.56
P.PIERALLI
LUCIA BUSSOTTI
SARA PAPINI
STEFANIA PETRONI
9 English Bay Swi
CAN
2:11.71
OPPEN CECILE VAN I.VON BECKMANN
CHRISTINE JAEGGI ERIKA MORAN
10 Rinascita Team
ITA
2:14.09
MAYA ROMAGNOLI
MARTA BALDINI
CARLOTTA FARNETI SILVIA PERINI
11 Sc Osnabruck 04
GER
2:14.66
NADINE DIERKER
RAMONA STEGEMANN
BIANCA LINTKER
KATRIN GAUSMANN
12 Flaminio Sporti
ITA
2:14.81
BARBARA CIOTTI
G.CHERUBINI
F.BUTTARELLI
ELISA FILARDO
13 C.N. Uisp Bolog
ITA
2:16.04
L.FILANGIERI
NICOLETA COICA
ROBERTA MANUELE
GIULIA PERONI
14 Master Aics Bre
ITA
2:17.06
LISA LASAGNA
M.GIOVANARDI
LIA FICARELLI
SARA BERTANI
15 El Milenio B
CRC
2:17.08
CAROLINA MAURI
CECILIA CARNEVALE
MARCELA CHACON
CLAUDIA POLL
16 Nsw Bushrangers
AUS
2:17.65
CHRISTINA ECHOLS SARAH KOCH
MELANIE SPEET
CLAUDIA NICHOLSON
17 Manuc A
FRA
2:17.94
DIGUET MYRIAM
CHRISTEL DEBRUYNE
AURIOL HARMONIE
L.VAN DOKKUM
18 Caledonia Maste
GBR
2:18.44
CLAIRE NIXON
MICHELLE DRYBURGH
JANE GRANT
KIRSTEN GRAY
19 Esn Nanterre A
FRA
2:19.04
3
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
Page 5 of 39
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
AUDREY SALENNE
CAMILLE THIBAULT
Sc Hellas Einbe
JESSICA GUNTHER
DANIELA LANGE
Romford Town Sc
DAWN PALMER
KAY HAMILTON
Rn Saronno A
ADRIA CONSONNI
STEFANIA MASIA
Ice Club Como A
NADIA SANTINI
ANNAMARIA FERRARA
Post Sv Leipzig
DR. RIA HENNEBACH
JEANNETTE BUSCH
Gp Nuoto Mira A
C.SCANTAMBURLO
F.TREVISIOL
Troyka A
IULIIA ELFIMOVA
E.MCHEDLISHVILI
Su [email protected]
MONIKA MESSNER
NADINE HAINZ
Sg Wuppertal A
SASKIA BRUHA
DANIELA HANSTEIN
Pesaro Nuoto A
SARA GIARDINI
CASOLI ELENA
Bergamo Swim Te
ROMINA DEGRASSI
ROBERTA BONOMI
Team Marche Mas
LUCIA PUCCI
CARLA CALCABRINI
Umb Banska Byst
ZUZANA TRNKOVA
ZUZANA KARASKOVA
Cs Tribeach Bra
ALINA HRISTOV
I.IANOLI-MITROFAN
Dresdner Delphi
ANKE WECK
UTA HILLIG
Nuoto Belluno A
DANIELA BIANCHET
V.DE MARCHI
Centro Nuoto Ba
G.BERNARDINI
ELEONORA SCOCCIA
2Mila A
LEDA BUBOLA
TIZIANA RAITERI
San Marino Mast
S.BENEDETTINI
BEATRICE BLOUIN
VANESSA STOSSEL
GER
2:19.06
TATJANA BERLIN
CORINNA GUNTHER
GBR
2:19.33
TINA ODDY
KIRA NEAL
ITA
2:20.40
STEFANIA CIRAVOLO
ELISA GALLI
ITA
2:20.51
CHIARA MASCETTI
CINZIA CRESSERI
GER
2:20.54
ANETT KROMREY
KATHRIN ENGEL
ITA
2:20.97
LAURA FRACASSO
ROBERTA MARIANO
RUS
2:21.27
ELENA MALIKOVA
ELENA KRUTITCKAIA
AUT
2:21.53
C.THURNBICHLER
NADJA KURZ
GER
2:21.93
ANJA SCHULTE
ANNA-LENA RUMPF
ITA
2:22.27
ERIKA CASOLI
MARINA RAFFAELLI
ITA
2:22.34
PAOLA PAGANI
FEDERICA FINAZZI
ITA
2:22.93
SUSANNA MONTILLO
LAURA PASSARINI
SVK
2:23.03
NATALIA KODAJOVA
M.MARUNIAKOVA
ROU
2:23.21
D.NICULAE
CARMEN TRIMBITAS
GER
2:24.75
JANA REICHELT
SOLVEIG FLEMMING
ITA
2:25.01
ERICA FOGLIATA
ELENA FAVA
ITA
2:25.11
GIADA PUCCI
VALENTINA MARTINI
ITA
2:25.61
LISA VETTORELLO
LAURA GNESOTTO
SMR
2:27.34
SARA CASADEI
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
MICOL ROSSINI
CRISTINA MACRELLI
39 Vela Nuoto Anco
ITA
2:27.76
LORENA MENGONI
A.SGOLACCHIA
FEDERICA ORLANDI A.GALLUCCIO
40 Rezzato Nuoto A
ITA
2:29.30
MICHELA ANGOSCINI F.CASTELLINI
RAFFAELLA TAINI
IVONNE MANFREDI
41 Tsv Neuburg A
GER
2:29.59
ANDREA SCHAFER
CHRISTINA HUBER
ANDREA WORLE
SANDRA WENGER
42 Mozzate Sport A
ITA
2:30.95
IRENE COLOMBO
CINZIA GIORGI
F.MARCHESI
ELSA NEROZZI
43 Snd Nuotatori T
ITA
2:31.37
A.DANIELI
ANNA GENNARO
SABINA MUSSI
L.CAVALLARO
44 Swimming C. Ale
ITA
2:33.80
A.ARGENTO
R.ALESSANDRA
BALZA BARBARA
SIMONETTA ZACCARA
45 Centro Nuoto Mo
ITA
2:33.92
F.PORCIANI
CLAUDIA RAUTY
C.GUALTIEROTTI
SONIA CERRI
46 Dauphins De Fir
FRA
2:34.01
M.SAUZET
NATHALIE RULLIERE
ELODIE BONFILS
T.ALVES
47 G.I.S. Milano S
ITA
2:34.36
M.CHIONCHIO
VIVIANA AGUS
MARZIA CAVANA
P.RAMUNNO
48 Sgs Hamburg A
GER
2:35.28
LINDA PUMP
MIRIJAM DOMSKY
SUSANNE WINDECK
SABINE DALLMANN
49 Dimensione Pont
ITA
2:36.99
GEMMA SARTINI
FRANCESCA ROSSI
FRANCESCA MEINI
MADDALENA MASONI
50 H.Z.P.C. Heeren
NED
2:38.42
PIA VD MOLEN
KARIN VAN DIJK
BERDIE EGHUIZEN
TJITSKE PONNE
51 Rarinantes Legn
ITA
2:39.64
CINZIA QUINTERI
LORENA MARCOLINI
CHIARA LIMIDO
ERICA PAMPANIN
52 El Milenio A
CRC
3:05.45
J.HERNANDEZ
R.GUTIERREZ
VERONICA ARCE
TATIANA SALAZAR
***************************************
WOMEN -- 4X50 M.MEDLEY
160-199
***************************************
1 Tsunami A
RUS
2:09.06
OXANA BRONITSKAYA MARTA RUMYANTSEVA
EKATERINA YUDINA OLGA BORISOVA
2 Waterpolopalerm
ITA
2:09.68
VIVIENNE NUCCIO
ROSARIA CASSARO
GIULIA NOERA
MARIAPAOLA UBERTI
3 Sg Stadtwerke M
GER
2:10.69
ANJA HANZ
V.SCHLESINGER
ANJA RITTER
KATJA ROHRS
4 Masters Sorland
NOR
2:16.39
A.JOHANSEN
M.ADRIANSEN
J.THORSTENSEN
LISE RAVEN LOTHE
Page 6 of 39
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
Long Eaton A
MARGARET TUCK
ELIZABETH SIMPSON
Ssg Saar Max Ri
BEATE KERN
K.BEINHAUER
Nuoto Club Mila
MICHELA BONIARDI
D.PEDACCHIOLA
Team Insubrika
SILVIA ACETI
MAURA BELLORINI
Sg Bayer Wu Ue
ANDREA WINZEN
STEFANIE NIEMIETZ
Lambertseter Sv
ELISABETH OSTBYE
M.LOVBERG
Azpc Amersfoort
H.V.NORDEN D.VRIE
VANBON-ROSENBRAND
The Ontario Mas
MICHELLE TAPSON
CINDY BERTELINK
Cetus A
JENNI HARJUOJA
PIRTA HOTULAINEN
Claremont Weste
CAROLYN GORRICK
SUZANNE SHILLING
Seven Master Nu
CARLOTTA RAMILLI
KARIN EISCH
Spencer Swim Te
AMANDA HEATH
ANNE BRAAM
Caledonia Maste
URSULA RYDER
JUDY HATTLE
Nat2S A
ISABELLE FAURE
F.CHRISTELLE
El Milenio A
GUILLEN CAROLINA
SANDRA HARRIES
Aquatic Team Ra
ANGELA GIOVANETTI
NATALIA CHOUTOVA
Usm Malakoff A
D.BENEDICTE
WENDY BURNSIDE
Rn Saronno A
MANUELA GALLI
CHIARA CANTU'
Forum Sport Cen
EMANUELA LANZA
MARA MENEGATTI
Rarinantes Legn
GBR
2:18.43
HELEN GORMAN
HELEN AKERS
GER
2:19.53
SIGRID SCHONHOFEN
JUTTA KRATZ
ITA
2:20.49
LUCIA COLOMBI
DANIELA DEPONTI
ITA
2:20.72
ELEONORA GATTI
DANIELA SABATINI
GER
2:20.74
A.VON REKOWSKI
KERSTIN SCHUBERT
NOR
2:20.87
L.ELDE
ANN JOHNSEN
NED
2:21.77
MARJA BLOEMZAAD
PETRA FROWIJN
CAN
2:22.21
NICOLE MALLETTE
SUE WEIR
FIN
2:22.99
JOHANNA KARA
MAIKKI TORSTI
AUS
2:23.26
NICOLA CORSBIE
ELENA NESCI
ITA
2:24.31
VIVIANA VENTURI
S.GIORDANO
GBR
2:24.58
ALISON NYE
EMMA CONDREN
GBR
2:25.30
CAROL THAIN
ERICA JONES
FRA
2:25.82
EDITH MOREAU
ARMELLE RECTON
CRC
2:26.54
MICHELLE ROBERT
LAURA ALVAREZ
ITA
2:26.71
DORIANA CASILIO
CARLA CIROLLI
FRA
2:27.28
DUFAYET VERONIQUE
ALICE LEBEAU
ITA
2:28.16
FRANCESCA CHIRICO
LUCILLA CORIO
ITA
2:28.34
LIANA CORNIANI
LAURA STERNI
ITA
2:29.59
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
SANDRA COLOMBO
RAFFAELLA RAVELLI
LAURA FINELLI
L.MASSIMILIANI
25 Fanatik Team Fo
ITA
2:30.26
SUSANNA GERARDI
R.RONDININI
F.GIULIACCI
M.GIORGINI
26 Aquatic Sport C
FRA
2:30.28
VERONIQUE LARZUL L.BANCEL
AMELIE SAUREL
MARIE COLAS
27 Ssg Pforzheim A
GER
2:33.43
T.LAUTERBACH
CLAUDIA NICKERL
BRITTA TEPE
PETRA STEINBERG
28 Nuotatori Rivar
ITA
2:34.70
BARBARA COPPA
ELENA RIGGIO
ELISA UGRICICH
GRAZIA GAVOGLIO
29 Pol Comunale Ri
ITA
2:35.97
EMANUELA DONATI
LAURA MULAZZANI
SILVA MARISE DA
IOLE CITRINITI
30 Malaspina Sport
ITA
2:37.78
MANUELA ACUNTO
LAURA BIANCHI
LUISA MARESCA
P.SARCHI
31 Schwimmverein M
GER
2:39.31
C.SKRANDIES
ULRIKE GERNER
R.HEMSUTHIPAN
MONIKA MENHART
32 Gestisport Coop
ITA
2:40.06
GIORGIA CREMONA
LAURA FUSINI
MARINA PUCCIO
ANNAMARIA MERONI
33 De Dinkel A
NED
2:40.68
NATASJA KOOIKER
H.RIKHOF-OUDE
PATRICIA STROHM
JUDITH HEIJDENS
34 Fc Porto A
POR
2:41.33
ROSALINA BABO
MARIA TABORDA
SANDRA DIOGO
M.GONCALVES
35 La Wellness A
ITA
2:43.72
CRISTINA FLORIS
E.MONTALTO
ILENIA MORACCI
ROSANNA DANTONE
36 Asa Cinisello A
ITA
2:44.70
A.MARINONI
MONICA VIACAVA
ROBERTA SCHINA
TAMARA LOCONTE
37 Helios Village
ITA
2:45.92
CONSIDERA BARBARA SILVIA CASARIL
VANESSA RACIOPPI CATERINA MINEO
38 Pol Sangiuliane
ITA
2:47.80
CAROLINA MARINI
SAMANTHA MASE'
VITTORIA PARISI
DANIELA D'ADDA
39 Kungsbacka Sims
SWE
2:48.28
MARIE HOLMBERG
HELEN JOHANSSON
SONJA HAGLUND
LOTTA ORNE
40 Delphin Ratinge
GER
2:49.39
MARLENE HELMICH
STEFANIE WERNER
ALEXANDRA FLESCH ELKE ENGEL
41 Ladies Recreati
HKG
2:50.93
PATRICIA NICHOL
DONALD LIZ MAC
MARCY TRENT LONG ANNE DEVEREUX
42 Estense Nuoto C
ITA
2:52.11
CARLA NEGRETTI
MONICA CAMILOTTO
TANIA TOMASI
E.BULGARELLI
***************************************
WOMEN -- 4X50 M.MEDLEY
200-239
Page 7 of 39
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
***************************************
1 Lagardere Paris
FRA
2:19.08
SYLVIE ALLERY
NANCY MARCHAND
C.BESSON-HERBET
N.TOPOLANSKI
2 Acbb A
FRA
2:19.10
K.PIPES-NEILSEN
MARYSE FERRY
JANNOT KARINE
F.MIGNATELLI
3 Ujbuda Senior B
HUN
2:20.72
KATALIN VIRAGH
CSILLA CSIKANY
MELINDA MAROSI
MARIA BALLA
4 Club Natation S
BEL
2:22.78
PIERRETTE MICHEL COLETTE CRABBE
CLAIRE ANTHONY
CHANTAL GRIMARD
5 Sgs Hannover A
GER
2:23.19
DOROTHEA PIELKE
NEUBERT CORNELIA
DAGMAR FRESE
BETINA HILLMAYR
6 Centro Nuoto Ba
ITA
2:23.78
LUCIA MEZZOPERA
ALBENA POPOVA
KARIN SODERMAN
MARISA BERNABEI
7 Bsc Robben A
GER
2:26.36
BARBARA STUBBE
UTE ROMBERG
ANDREA STREICHAN REGINA DOBSCHIN
8 Aer Lingus Mast
IRL
2:27.01
ANNE CUMMINS
PATRICIA REILLY
DYMPHNA MORRIS
MARIE GUIDON
9 Roma A
NOR
2:27.94
INGRID MOLLEROP
JEANETTE AASLAND
INGRID STRUGSTAD T.SEKKESAETER
10 Calgary Winter
CAN
2:29.23
GAIL AMUNDRUD
SHELLEY WEARMOUTH
KRISTIN DAWSON
HELEN MORLEY
11 Sg Neukolln Ber
GER
2:29.70
ANDREA MATTHAS
ANGELIKA RADAU
CHRISTIANE BUSERT ANDREA KUNKEL
12 Sg Stadtwerke M
GER
2:31.45
NICOLE GROICHER
M.HILLENBRAND
GERLINDE MAUTE
CLAUDIA KOCH
13 Sussex Matrlett
GBR
2:33.05
LINDA HOOKER
SHARON BURCHELL
CLARE WILLISON
R.KEWLEY
14 Rn Saronno A
ITA
2:33.22
SILVIA ALBIZZATI ENZA ZULIANI
C.STRAMAZZO
CARLA FRANGI
15 Danderyds Sim C
SWE
2:33.48
BERGLUND-LINDBACK B.AXLING
MARIA GUSTAFSSON KICKI MOLIN
16 Z-L Wopr Ozorko
POL
2:38.90
MIROSLAWA RAJTAR EWA STEPIEN
URSZULA MROZ
E.ZIMNA-WALENDZIK
17 Ssf Bonn A
GER
2:40.16
MARION FREUNDEL
MARION KUHN
IRIS GATZEN
MARGRET HANKE
18 Ladies Recreati
HKG
2:40.43
V.DUDOK
LYNDA COGGINS
TAIN KIRKWOOD
SALLY COLLIER
19 Schwimmverein W
GER
2:40.97
PETRA ZENKER
DOROTHEA JAGER
GESA BIRNSTENGEL CAROLA REUTER
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
20 Master Melzo Nu
ITA
2:46.65
F.DI BERNARDO
M.ROVIDA
L.ZARETTI
PANDOLFI ROSARIA
21 Wfr.Spandau 04
GER
2:47.09
MONIKA MISCH
TANJA TOFERN
PETRA HILDNER
MONIKA ADOLPHS
22 Sn Montgeron A
FRA
2:47.51
GRAZIA COELES
LANGLET ROSETTE
CLAIRE BISSON
A.MATHEVET
23 Clubul Sportiv
ROU
2:48.66
LIGIA MEDREA
M.HORVAT
LAVINIA ALBU
D.BURAC
24 Cork Masters A
IRL
2:50.12
ANGELA STUBBS
UNA MCINTOSH
MARY BRICKLEY
JANE JOLLY
25 Pol Comunale Ri
ITA
2:50.43
A.COLOMBO
DANIELA RINALDI
FEDERICA MORONI
MONIKA BREETSCH
26 Modena Nuoto Ma
ITA
2:50.96
GRAZIANA MANNI
MONICA SALA
SIMONA MONTAGNANI ANGELA NORA
27 El Milenio A
CRC
2:51.02
MARIA CABADA
PAOLA PIGNANI
A.GONZALEZ
REBECA HERNANDEZ
28 Team Quebec A
CAN
2:54.01
MAE WALDIE
HELENA LUI
ANNIE CHAMPAGNE
CAROLE BEAUCHAMP
29 Firenze Nuota M
ITA
2:54.58
E.SPAGNOLI
ANNALISA PACINI
MONICA CALAMAI
SILVIA POPONCINI
30 Bermuda Masters
BER
2:55.32
SANDRA DALLAS
COLLEEN NELSON
C.WEHMEYER
ANNETTE BUDGE
31 De Dinkel A
NED
2:55.33
WILMA WELHUIS
KARIN OUDE OPHUIS
ANNET RIKHOF
MARGA STROOT
32 Rarinantes Legn
ITA
2:57.87
A.TORTORA
GABRIELLA TAVERNA
LILIANA BARALDO
C.MARTIN
***************************************
WOMEN -- 4X50 M.MEDLEY
240-279
***************************************
1 Sg Neukolln Ber
GER
2:35.74
ANTJE STILLE
MONIKA SENFTLEBEN
ANKE MUS
MARGA SCHULZE
2 Acuacol A
COL
2:43.89
CARMEN HANNA
DIETLIND SCHMIDT
D.OLANO
ROSA VENTURA
3 Andrea Doria A
ITA
2:48.82
CLAUDIA RADICE
ROBERTA TURINI
NEVA GATTI
C.MARTINOLI
4 Malaspina Sport
ITA
2:52.29
S.DE GRANDIS
GABRIELLA TUCCI
ANNARITA BLOSI
LAURA BATTISTINI
5 Tp Weteran Zabr
POL
2:54.04
JANINA BOSOWSKA
GRAZYNA KISZCZAK
BARBARA BRENDLER RENATA BASTEK
6 Pvk Bratislava
SVK
3:00.80
Page 8 of 39
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
IVICA FORROOVA
ERIKA MRAZOVA
SILVIA LERCH
M.KAPCAROVA
7 Blau-Weiss Boch
GER
3:03.51
WALTRAUD MONSTADT SONNHILD PALLESEN
HELI HOUBEN
SUSANNE OSTGATHE
***************************************
WOMEN -- 4X50 M.MEDLEY
280-319
***************************************
1 Bohemians Praha
CZE
3:00.11
EVA JAROSOVA
J.VOTRUBOVA
MARCELA STASTNA
IVANA FELGROVA
2 Dusseldorf Sc 1
GER
3:10.03
HEIDI GUHL
URSULA BONGARTZ
BARBARA VIEDENZ
U.MEYER-TONNDORF
3 Masters Of Sout
USA
3:14.95
DIANE WHEATLEY
DANIELA BARNEA
GYNT CLIFFORD
JANE BIRKHEAD
4 Southport Swimm
GBR
3:23.61
BRENDA WALKER
BARBARA MORTON
HELEN JENKINS
DOREEN GORDON
5 Lsk Heindl A
AUT
3:31.57
ELLY KAISER
GERLINDE REINDL
WALTRAUD WOSS
HELGA GRAENITZ
6 Due Ponti A
ITA
3:34.22
LAURA MOLTEDO
RENATA MARTING
RITA ANDROSONI
SILVANA VESPA
7 Flaminio Sporti
ITA
4:02.83
ADUA IEZZI
GWENDOLEN KASPAR
C.MONTESANTO
ORNELLA BRUGNARA
8 Dlf Livorno A
ITA
4:11.24
MICHELI MARCELLA CORTI DELIA
RAMAGLI PAOLA
STAGI MIRELLA
***************************************
WOMEN -- 4X50 M.MEDLEY
320-359
***************************************
1 Simklubben Naut
SWE
3:36.21
KERSTIN GJORES
BRITT GRILLI
HARRIET BURE
EVA-BRITT WIDAHL
***************************************
M E N -- 4X50 M. FREE
100-119
***************************************
1 Bsv Friesen 189
GER
1:35.91
ANDRE MEISSNER
RALF WOLFER
RENE JONAS
TOBIAS ERDBRINK
2 Gremio Nautico
BRA
1:36.22
MARIANO SCALCO
THOMAS TEBBE
THIAGO REZZO
SORGI KEN HAMADA
3 Troyka A
RUS
1:39.14
ALEXEY GULAKOV
PAVEL ARZHANOV
ANTON TIMOKHIN
IVAN KOVALEV
4 Rarinantes Legn
ITA
1:39.50
D.BERTOLAZZI
GIACOMO BORRONI
MICHELE FERRANTE ANTONIO PRIMERANO
5 Gamla Polare A
FIN
1:39.73
MIIKKA KARHU
MIKA VARIS
SAMPO SISSALA
JYRI PENTTINEN
6 Milano Nuoto Ma
ITA
1:40.58
STEFANO DRAGO
MICHELE RATTI
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
Page 9 of 39
M.CIANCETTI
Master Aics Bre
ENTONI CANTELLO
MAURO ZANETTI
Canottieri Bald
PIETRO MONDINI
OTTONE FAVINI
Sgs Hamburg A
VOLKER WINDECK
SELCUK ALTINOLUK
Usm Malakoff A
S.ABDOURAZAKOU
ALBAN MARTY
Caronno Pertuse
MARCO LOCATELLI
ANGELO PELLEGATTA
Neptune Club De
ANDREJ RACZ
JULIEN VALLI
Nat2S A
CHRISTOPHE MERMET
THOMAS BARRAL
Polisportiva Mi
VINCENZO RAIA
DARIO MONFRECOLA
Dimensione Pont
FILIPPO MONI
FILIPPO MANSANI
Team Marche Mas
ANDREA CAVALLETTI
MICHELE BASTARI
Pol Comunale Ri
DAVIDE BELIGOTTI
FABIO AROMATICO
Vela Nuoto Anco
DAVIDE MARZOCCHI
MASSIMO PRINCIPI
Firenze Nuota M
SIMONE PETRENI
DARIO MARINI
Polisportiva Sa
I.RICCARDI
F.SAPIENZA
Lib Thyrus - Te
J.MENGHINELLI
ALESSIO LULLI
Gp Nuoto Mira A
ANDREA ROSSO
LUCA MARIGO
Estrelas Sao Jo
ALEXANDRE MENDES
JOAO MARQUES
Sport Village 2
LUCA LATINI
S.DE
Soncino Sportin
R.GUERINI
EROS MARTINELLI
G.PALAZZETTI
ITA
1:40.76
ROBERTO GAIONI
MARCO CARBONINI
ITA
1:40.85
MATTEO SALOMONI
SIMONE SIVELLI
GER
1:40.99
ERWIN KEPLER
CHRISTOPHER MENK
FRA
1:41.97
THIBAULT MARTIN
PIERRICK CASTEL
ITA
1:42.39
B.MONTINI
DAVIDE CERIANI
FRA
1:42.45
ROMUALD GUILBAUD
THIBAULT DREVET
FRA
1:42.49
MAURICE PREZIOSA
ABAD CHRISTOPHE
ITA
1:42.91
VALERIO GIPPETTO
ALBERTO GANGE
ITA
1:42.92
MARCO BALDINI
ALESSIO MALFATTI
ITA
1:42.93
L.CAPOGROSSI
GIACOMO MEDICI
ITA
1:43.24
MARCELLO RIGHETTI
GIAN DEL BIANCO
ITA
1:43.57
DANIELE SPINA
ANDREA TALEVI
ITA
1:43.97
CLAUDIO FANTONI
SANTINI DANIEL
ITA
1:44.24
A.LIONETTI
ANDREA TRAMELLI
ITA
1:44.25
ANGELI MARCO
LUCA SANTINI
ITA
1:45.15
NICOLA CANTON
MARCO SCHILIR?
POR
1:46.11
JOAO CARDOSO
PEDRO PACHECO
ITA
1:46.24
DAVIDE TAURINO
IVAN MERLI
ITA
1:46.36
NICOLA FACCHI
PAOLO PENNACCHIO
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
26 Nuotatori Milan
ITA
1:46.44
BERETTA ALBERTO
MATTEO DALCERRI
MARCO MARZULLO
GABRIO MANNUCCI
27 Nuoto Master Ve
ITA
1:46.44
MARCO TURINA
EDOARDO MENINI
ALBERTO VACCINA
KLAUS HUEZ
28 Zerouno A
ITA
1:47.93
MAURIZIO INDACO
CHRISTIAN ALBANO
A.ASTOLFI
L.GIOVANNINI
29 Nuotatori Canav
ITA
1:47.98
E.DELL'AMICO
ROS LUCA MOTTO
ARMANDO OTTENGA
STEFANO PARDI
30 Gs Samb 87 A
ITA
1:48.20
MAURO BOCHICCHIO CRISTIANO GIOBBI
MATTEO ILLUMINATI DENIS CORI
31 Sporting Club T
ITA
1:49.91
A.EVANGELISTA
STEFANO TALONI
EUGENIO D'URSI
DANIELE DEZI
32 Caledonia Maste
GBR
1:50.14
DAVID TAYLOR
ANDREW HUTCHINSON
CHRIS GRABHAM
ALEXANDER PITCHER
33 Cn Beaune A
FRA
1:50.94
SILES ROMAIN
GOLLOTTE GEOFFREY
D.SEBASTIEN
FOUILLIT ROMAIN
34 Rarinantes Legn
ITA
1:51.13
A.GARDINALE
LUCA INVERNIZZI
MARCO BOZZATO
E.MALTAGLIATI
35 Team Insubrika
ITA
1:53.59
STEFANO GODI
DAVIDE FRANCESE
SIMONE VACCANI
ANDREA POCHETTINO
36 Rari Nantes Apr
ITA
1:54.46
DANILO GEMELLI
ALESSIO FATALE
ANDREA BARTOLUCCI DANIELE CAVALLIN
***************************************
M E N -- 4X50 M. FREE
120-159
***************************************
1 Katran A
UKR
1:35.46
BREUS SERGEY
O.DZHABURIYA
S.VYACHESLAV
OLEG LISOGOR
2 Rn Saronno A
ITA
1:38.12
M.MATTACCHIONE
LUCA LANDONI
S.ABRESCIA
LEONARDO SANESI
3 Firenze Nuota M
ITA
1:39.57
NICOLA TACCONI
JACOPO VANNUCCI
LORENZO MINIATI
MARCO MACCIANTI
4 Swimmpower Prag
CZE
1:40.01
PETR GREGOR
DANIEL VAISOCHER
PETR POKORNY
LUKAS HARNOL
5 Nottoli Nuoto B
ITA
1:40.18
ALEX ARTICO
S.PIANCA
HRISTO TODOROV
GIACOMO DE ZAN
6 Sprut A
RUS
1:40.22
ANDREY BASHMAKOV SERGEY SHIBAEV
ALEXEY SHIBAEV
EVGENY POTEMKIN
7 Cape Town Maste
RSA
1:40.37
JOHAN VD MERWE
PHILIP EMSLIE
HARALD KRUGER
CHRIS KING
8 Derthona Nuoto
ITA
1:40.47
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
Page 10 of 39
D.KORMENDI
ANDREA FERRARI
Master Valencia
JOSE WEVER
HUGO HIDALGO
Curiotiba Colom
EDUARDO BILO
BRUNO BLANCO
Sporting Club T
DINO BRACALENTE
A.RUGGERI
CS De Inot Resi
ANDREI CULEA
ANDREI COLTA
Aquatic Team Ra
FRANCESCO MAGRINI
MARTINO MARCO DI
2Mila A
GIULIO DAVICO
MASSIMO GAUDIANO
Rarinantes Legn
MARCO VILLA
MARCO MILANESI
Pol Comunale Ri
P.ROSSI
ALESSIO SPELONCHI
Team Insubrika
UMBERTO RAMELLI
LUCA VICENTINI
Clorolesi Trevi
CORRADO PASSONI
CRISTIAN GATTI
Cs Tribeach Bra
JOSEF KREITER
DANIEL COMIZA
Pool Nuoto Samb
STEFANO CASCIO
GEROLAMO COSTANZA
Nuotatori Moden
GIANCARLO SALTINI
IVANO BARONI
Sg Glems A
HENNING HAYN
THOMAS HOPPNER
Bsv Medizin Mar
DAVID WOHLFARTH
FLORIAN KUHNT
Nuoto Uisp 2003
TORTO ANDREA DEL
J.SOLFANELLI
Us Villejuif Na
BROCHET OLIVIER
FRANCK CHAUVIN
Massa Nuoto A
M.PEDRINZANI
ALESSANDRO CONTI
Gestisport Coop
ROSSELLI DAVIDE
ALESSANDRO FOGLIO
MICHELE GALVAGNO
VEN
1:40.67
J.SIFONTES
FRANCISCO PAEZ
BRA
1:40.85
L.D'AGOSTINI
R.FONSECA
ITA
1:41.35
ANDREA BARISIELLO
M.QUAGLIANI
ROU
1:42.50
I.RAZVAN
TUDOR IGNAT
ITA
1:42.94
RICCARDO GHETTI
CRISTIANO BALDINI
ITA
1:43.67
LUCA PIOVAN
GIANLUCA ERMETI
ITA
1:44.20
MARCO MENGOTTO
FRANCO TOSI
ITA
1:44.40
LORIS TALACCI
MIRCO PICCARI
ITA
1:44.45
SIMONE CORONIN
LUCA MAZZA
ITA
1:44.64
COLA FEDERICO DI
MARCO PONTOGLIO
ROU
1:45.24
MIRCEA COLTOI
G.IONESCU
ITA
1:45.32
M.MIOZZA
BENEDETTI ANDREA
ITA
1:45.33
ALBERTO TORO
ANDREA BIOLCHINI
GER
1:45.45
MARTIN HERRMANN
KAI BASSLER
GER
1:45.81
ALEXANDER HAENSEL
KEVIN WEDEKIND
ITA
1:45.93
ANDREA MORETTI
ARMANDO GIURANNA
FRA
1:46.15
FOGLIA MATTHIEU
DEROZIER ALBAN
ITA
1:46.58
CRISTIANO BONVINI
IACOPO BERTELLI
ITA
1:46.73
MARCO BRAMATI
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
MICHELE BUCCHI
28 Fanatik Team Fo
FEDERICO ZANIBONI
MARCO BANDINI
29 Nantes Ostiensi
ANDREA FALARDI
DI GIULIO LUCA
30 Marcq Natation
DAMIEN LHERMET
JULIEN LAMY
31 Nuoto Club Sere
ANDREA BARTESAGHI
PIETRO SCRAMUZZA
32 C.N. Uisp Bolog
SIMONE DONINI
NICOLA ZANASI
33 Master Aics Bre
ZATTI ROBERTO
GRAZIANO IOTTI
34 Polisportiva Sc
MORRIS FAVARO
M.MICHIELETTO
35 Ladies Recreati
ERIC JOHNSON
BRIAN GOLDBERG
36 Fanum Fortunae
ANDREA MATTUTINI
ROBERTO TONELLI
37 Sgs Hamburg A
MARTIN ZOLLNER
MANUEL SIEGERT
38 Lausanne Natati
N.SCHMEISSNER
F.BUSSLINGER
39 Team Marche Mas
A.PETTINARI
DAVIDE SARTINI
40 Aquatic Sport C
SEBASTIEN DAVID
A.SOCHACKI
41 Sport Managemen
MICHELE NEGRI
MARCO POLTRONIERI
42 Dds - Milano B
MAURIZIO GERLA
STEFANO MORANDI
43 Nuoto Master Te
PASQUALE SOZIO
TEOFILO PARENTE
44 Troyka A
ROMAN SUKHOV
ANTON DENSHCHIKOV
45 Polisportiva Pi
FILIPPO PIERLEONI
EMILIANO SPALACCI
46 Rari Nantes Apr
LORENZO CAVALLIN
CHRISTIAN VICINI
A.RINALDO
ITA
1:46.79
MIRKO CINELLI
MASSIMO MAMBELLI
ITA
1:46.96
MARCO CANGEMI
VALERIO SANTINI
FRA
1:47.88
DISLAIRE REMI
ALAIN GOLL
ITA
1:47.89
A.SANTAMBROGIO
ANDREA BRAMBILLA
ITA
1:48.01
FABIO PANCALDI
DANIELE GRUPPIONI
ITA
1:48.04
EMANUEL RIGONI
MAURIZIO PONTI
ITA
1:48.05
STEFANO BARBIERI
ALBERTO VIANELLO
HKG
1:48.52
RYAN CARPENTER
MATTHIEU BARRY
ITA
1:48.57
MICHELE BIAGIOTTI
M.CAMILLI
GER
1:48.68
VIKTOR DEWALD
TORBEN PEKELER
SUI
1:49.44
MIKAEL GAUDIN
PHILIPPE EGGSTEIN
ITA
1:49.46
MICHELE LUCONI
LORENZO MATTIONI
FRA
1:49.52
O.LE POITTEVIN
ROMAIN LEBASTARD
ITA
1:49.94
ALESSIO BELLUNATO
ROBERTO BRUNORI
ITA
1:49.95
LUIGI VACCARIELLO
ROBERTO STURARO
ITA
1:50.21
MICHELE NITTI
D.MAURIZIO
RUS
1:50.34
MAXIM NIKULIN
EVGENY ESKIN
ITA
1:50.48
L.CASTELLUCCI
ALAN STACCOLI
ITA
1:50.67
LUCIO SCALZI
MIRKO BEGHIN
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
47 Aics Pavia Nuot
D.RAGNI
MASSIMO MAGANI
48 Sc Winterthur A
THOMAS MULLER
GERALD HOSL
49 Club Nautique F
NIVET AURELIEN
METAY GAEL
50 El Milenio A
JONATHAN MAURI
DAVID ULLOA
51 Soncino Sportin
ANDREA BERTONE
ANDREA BENEDETTI
52 Vela Nuoto Anco
LUIGI NATALONI
FABIO ZINNI
53 Bergamo Swim Te
C.IANNITELLI
STEPHANE BORDEL
54 Ice Club Como A
MARCO PASQUALIN
DARIO PESCINI
55 1.Sc 1913 Schwe
CHRISTIAN SPATH
M.SCHELLENBERGER
56 Asptt Poitiers
MORGAN ROCHAIS
FRANK CHARPIN
57 Gestisport Coop
LUCA GRAZZINI
ROBERTO ROCCHETTI
58 Mozzate Sport A
M.GUFFANTI
ENRICO ANSELMI
59 Tsv Neuburg A
RENE REBELE
MARIO GROSSHEIM
60 Nuoto Belluno A
ALESSANDRO KIRNER
M.BRUNI
61 Pool Nuoto Samb
FAUSTO POMPILI
SCARPA GAETANO
62 Amatori Nuoto
ROBERTO FABBRI
MARCO BRACALENTE
63 Nuotatori Canav
M.MAGGIOROTTI
VINCENZO SALVIA
64 San Marino Mast
PIETRO BOCCHINI
MATTEO GUDINI
65 Klab Nuoto Mast
SEPIO DIEGO DI
G.COLOMBARI
66 Caronno Pertuse
Page 11 of 39
ITA
1:50.87
G.PANENA
SIMONE STANGALINO
SUI
1:51.18
ZSOLT AUBERMANN
MARCEL SCHWARZ
FRA
1:52.25
PASCAL PREVOST
NIVET GUILLAUME
CRC
1:52.59
ERIC ROBINSON
EDUARDO MORA
ITA
1:52.65
CARLO FERRARI
P.COCCAGLIO
ITA
1:52.86
DEVIS MUSCOLONI
SANDRO CALDERIGI
ITA
1:53.88
CRISTIAN CISANA
E.ANDREOTTI
ITA
1:54.40
NICOLA TETTAMANTI
D.CORTI
GER
1:54.91
BRUYN RALF DE
ALEXANDER KNAUS
FRA
1:55.37
VINCENT ROYET
DANIEL SILVA
ITA
1:55.61
EDOARDO FERRETTI
DENIS FONTANA
ITA
1:56.63
R.MONTALBETTI
GIORGIO PIGOZZO
GER
1:56.70
SVEN EILENBERGER
CHRISTIAN REBELE
ITA
1:56.89
MARTIN ORAZIO DE
MATTEO ROSSIGNOLI
ITA
1:57.34
GIANLUCA MORETTI
MARCO FORTI
ITA
1:57.85
SERGIO RAGNI
ENRICO CARTA
ITA
1:57.93
M.PIER PAOLO
NICOLO LA BRUNA
SMR
2:00.75
MARCO CARLINI
M.ROSSINI
ITA
2:01.52
SIMONE MELE
MARCO MELE
ITA
2:03.22
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
L.CIMINI
DAVIDE BIAVA
MARCO ANDREA DE
MARCO PEDRANI
67 Jolly Sp.G Cent
ITA
2:03.58
LUCA SERAFINI
LIMA ALESSANDRO
DOMENICO SERAFINI DANIELE CARLETTI
68 Swimming Club A
ITA
2:03.58
ANDREA FAVORINO
MATTEO RAITERI
PIERCARLO BOGETTI MASSIMO GORRINI
69 C.N. Uisp Bolog
ITA
2:03.92
GIULIO NERI
FABRIZIO LOVISON
LEO LORENZO DE
SIMONE BOTTONI
70 El Milenio A
CRC
2:05.78
MARCO BRENES
ALAIN DUBOST
JORGE CAMPOS
MARCO ALVARADO
71 Polisportiva Ga
ITA
2:08.36
F.CARAVELLO
ANDREA BELLETTI
A.CASADEI
ENRICO BAZZOCCHI
***************************************
M E N -- 4X50 M. FREE
160-199
***************************************
1 Poseidon A
RUS
1:38.23
R.SUKHOVERKHOV
ANTON ZAYKOV
VLADISLAV BRAGIN VLADIMIR PREDKIN
2 Acbb A
FRA
1:38.75
NICOLAS HEZARD
DAMIEN CUCUMEL
LAURENT NEUVILLE ERIC HUYNH
3 Rari Nantes Apr
ITA
1:40.42
A.SALVATORI
FABIO RICCIARDI
DIEGO GIORGINI
CLAUDIO FEDERICI
4 Canottieri Bald
ITA
1:40.81
A.CORSINI
ALESSANDRO VISINI
L.MICHELOTTI
STEFANO FEDELI
5 Schwimmclub Ikb
AUT
1:41.37
STEFAN OPATRIL
MARKUS OPATRIL
A.PLACHETA
GUNNER INNERHOFER
6 Post Sv Leipzig
GER
1:41.57
GREGOR SPENGLER
JENS LUTSCHIN
GUSKE SVEN
JORG FARBER
7 C.N. Uisp Bolog
ITA
1:41.66
DAVIDE DIAMBRI
SIMONE PALLOTTI
C.LAMBERTINI
ANDREA BORSARI
8 Centro Nuoto Ba
ITA
1:42.59
BERNARDO SALA
LUCA LISTANTI
FRANCESCO ILARI
RICCARDO MENECALI
9 Asa Cinisello B
ITA
1:42.86
JURI GHILARDI
FABIO CRIPPA
TOJA ANDREA
ANDREA ALBERTI
10 Malaspina Sport
ITA
1:43.10
METELLO SAVINO
P.BELFIORI
MICHELE ALIVERTI GIUSEPPE TIANO
11 Ladies Recreati
HKG
1:45.03
TIMOTHY WANG
GERARD OROURKE
MARK CUMMINGS
STEFAN RUST
12 Glasgow Nomads
GBR
1:45.16
JAMES DONN
STEPHEN HARRIS
ALAN MACINTYRE
IAIN TEAZ
13 Eca Master A
VEN
1:45.74
L.MARTINEZ
ORLANDO FRANCHI
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
RICARDO GONZALEZ
14 Sg Elbe A
INGO BENNEWEG
MATHIAS KOPP
15 Wahoo Masters S
SIMON THIRSK
ANDRE STEYNBERG
16 Nuoto Club Mila
RONCO GIORGIO DI
ALBERTO CERVI
17 Guildford City
LLOYD EDWARDS
JAMES MCCORMICK
18 Derthona Nuoto
E.GALLAZZI
EMILIANO ASSANDRI
19 Flaminio Sporti
CLAUDIO ZOPPI
GIANCARLO CIOTTI
20 Benfica Pallanu
GIUSTO NICOLA DI
MIRCO RICCI
21 Swiss Alumni Sw
DANIEL FISCHER
MARTIN GRAPENTIN
22 Nuotatori Milan
TRIPPODO ANTONINO
LUCA MONOLO
23 Molinella Nuoto
PAOLO PIOLA
MARCO NANNI
24 Swimming Club A
A.BATTISTELLO
G.ANTONIO
25 Malaspina Sport
DANIELE CANOSSA
A.BONARDI
26 Waterpolopalerm
LUCA ROBERTO DE
VINCENZO AMOROSO
27 Simklubben Nept
ROLF GUSTAFSSON
HAKAN AGNELL
28 Vela Nuoto Anco
MASSIMO GIORGIO
ANDREA CONSOLANI
29 Tuusulan Uimase
EERIKKI RUTANEN
VEIJO TOLONEN
30 Citta' Sport Vi
CORTIVO MARCO DAL
DAVIDE UGOLOTTI
31 Rakhat-Fitness
YURY SHUMAKOV
ALEXANDR ROMANOV
32 Rarinantes Legn
MATTEO MODUGNO
A.BOMBARDIERI
Page 12 of 39
U.ZAPPI
GER
1:46.63
KAI OLAF ZARP
MATTHIAS WENDT
RSA
1:46.81
OWEN SHEFTZ
NICK WINSTONE
ITA
1:47.03
F.CAMERLENGO
MAURO CARDELLINI
GBR
1:47.30
STUART GALVIN
MIKE HODGSON
ITA
1:47.34
PAOLO GERBI
SIMONE BATTISTON
ITA
1:47.56
S.MARINO
MARCO TENDERINI
ITA
1:47.61
NICOLA MARRATI
DIMITRI RICCI
SUI
1:47.74
MARCO PILLOUD
C.PFEIFFER
ITA
1:47.81
FABIO MONOLO
FABIO MORONI
ITA
1:48.35
L.DRAGHETTI
VINICIO VASTA
ITA
1:48.35
DAVIDE BONADEO
C.BRISONE
ITA
1:49.15
LUIGI GUERRIERI
GIORGIO TORRESANI
ITA
1:49.16
ABBATE RICCARDO
SLAVKO PAMUCINA
SWE
1:49.32
ANDERS HAGLUND
GORAN HOGLUND
ITA
1:49.54
PAOLO ROSSOLINI
STEFANO LORETI
FIN
1:49.61
MIKA MELLER
JARKKO MYLLYMAKI
ITA
1:49.72
ALBERTO RIGONI
MARCO BATTISTINI
KAZ
1:49.74
V.POLIKARPOV
OLEG BORISSENKO
ITA
1:50.08
A.CASOTTO
A.VENEGONI
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
33 Spencer Swim Te
MARK SALWAY
GAVIN BARLOW
34 Lambertseter Sv
O.KASPERSEN
B.OLSTAD
35 Romford Town Sc
MARK BILLYARD
THOMAS ENRIGHT
36 Zero9 A
FEDERICO ANGELINI
DAVIDE TACCARINO
37 Malmo Kappsimni
HENRIK JANGVALL
GORAN HEDBYS
38 Bsc Robben A
STEPHAN MEISSNER
F.MARCIANI
39 Klab Nuoto Mast
ANDREA CAPALBO
MATTEO MORELLI
40 Club Vitren De
PIERRICK ORY
GERARD WALTER
41 Csi Nuoto Ober
MARCO LIGABUE
STEFANO ALLORO
42 Amatori Nuoto
MAURO BRUGNONI
ANDREA GIANNONI
43 Asa Cinisello B
STEFANO BERTATTI
ALESSANDRO SOLE'
44 Team Marche Mas
MICHELE TADDEI
LUCA MENCARELLI
45 Ssg Saar Max Ri
ARTUR KREIN
DIETER HACK
46 Nsw Bushrangers
CRAIG MAGNUSSON
COLIN HANNAH
47 Modena Nuoto Ma
ALESSANDRO BORGHI
PAOLO FORGHIERI
48 Aquatic Team Ra
LUCA GIACOMELLI
MATTEO MORIGI
49 Rn Saronno A
DARIO CASERTA
MARCO SIRONI
50 Caledonia Maste
GARY HURR
CRAIG HOLMES
51 Snd Nuotatori T
R.TARRICONE
CHRISTIAN MARCHEL
52 Ladies Recreati
GBR
1:50.10
ALAN PARKINS
B.PENNINGTON
NOR
1:50.47
OYVIND THORSEN
GUSTAV HEIBERG
GBR
1:50.86
KEITH ODDY
MARTIN LANE
ITA
1:51.07
R.MARIA LANG
S.LA ROCCA
SWE
1:51.57
JULIUS KRATZER
ROBERT EK
GER
1:52.06
CHRISTIAN KAROLYI
S.KRATZENSTEIN
ITA
1:52.53
B.DI SEPIO
SIMONE CIULLI
FRA
1:52.57
DANY GARNIER
FRANCK PALAS
ITA
1:52.62
STEFANO BERTANI
I.ROSCA
ITA
1:52.98
STEFANO CANDIDONI
A.CASCIOTTI
ITA
1:53.02
MASSIMO CASSAGHI
MARIO FASOLA
ITA
1:53.12
V.CECILIONI
R.SCORCELLETTI
GER
1:54.17
STEPHAN LEERS
BJORN LEIDINGER
AUS
1:54.42
BRAD CHERRIE
DARRIN JONES
ITA
1:54.47
FRANCESCO ZACCHI
A.CALVERI
ITA
1:54.47
R.MENGARELLI
MICHELE MINI
ITA
1:54.55
VINCENZO TEDESCO
F.STELLARI
GBR
1:55.36
KEITH DUNNETT
STUART MCPHERSON
ITA
1:55.50
ANDREA MENESTRINA
VARDANEGA DIEGO
HKG
1:55.58
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
Page 13 of 39
ANTHONY DEVEREUX
BRENDAN LEITCH
Dlf Livorno A
SAINATI VALERIO
DANIELE MANNUCCI
Rari Nantes Cam
MARCO BOZZO
E.LAGOMARSINO
Cercle Nageurs
PREBEN WARGA
P.DUMONT
Archimede A
S.LASORSA
ANTONIO BIANCO
Team Insubrika
GUIDO CHIRIU
DIEGO DELL'ORTO
San Marino Mast
FABIO MAURO PARI
CRISTIANO GUERRA
Potters Bar A
JULIAN SWINDALE
MARTIN HIGGINS
Sv Lohhof E.V.
DIETER SCHILDGEN
LARS PLATH
Gestisport Coop
ANDREA ZAPPELLA
MATTEO MUTTI
Kungsbacka Sims
LARS SANDBERG
HENRIK HOLMBERG
Dauphins De Fir
RIVAUX ANDRE
ERIC BAHON
Dresdner Delphi
PIERRE MEDLIN
PETER BRAUNLICH
Ujs La Mulatier
LAURENT VENDAS
OLIVIER CAMPS
Pol Comunale Ri
MATTEO VENTURINI
GORDON MORGANTI
Derthona Nuoto
ANDREA COSTA
VINCENZO SARACINO
Pool Nuoto Samb
VINCENZO CINAGLIA
GRAZIANO PICCIONI
Wfr.Spandau 04
THOMAS MEISSNER
KLAUS LENZ
Andrea Doria A
E.BOSCHETTI
M.GARIBALDI
Marcq Natation
FREDERIC JOUAS
CRAIG MILLAR
ALEXANDER CHEUNG
ITA
1:55.61
D.ANDREA
FILIPPO RINALDI
ITA
1:56.04
MARCO MAZZITELLI
FRITS DATEMA
SUI
1:56.15
VANNI VOGEL
PHILIPPE MAYER
ITA
1:56.35
F.D'APRILE
G.PERUGINO
ITA
1:56.88
SERGIO CONTI
ALESSANDRO SANTI
SMR
1:57.45
UMBERTO GALLONI
GIANLUCA MARUCCI
GBR
1:57.57
EUGENE GORMLEY
W.SHEWELL-COOPER
GER
1:57.81
GEORG WOLF
LARS HERBERT MACK
ITA
1:58.49
L.COLAPINTO
LUCA PREZIATI
SWE
1:58.61
NICLAS RENMAN
LARS BACKLUND
FRA
1:58.64
SERGE VINCENT
T.ALVES
GER
1:58.98
MICHAEL RICHTER
RENE NITZSCHMANN
FRA
1:59.23
J.GUERRIER
T.VANTOUROUT
ITA
1:59.32
PAOLO RENNA
M.STRADA
ITA
1:59.49
STEFANO GUAGNINI
ALBERTO AFFRICANO
ITA
2:00.29
GIULIO CAPRETTI
MASSIMO MELLOZZI
GER
2:00.80
RENE BRAUN
HEIKO HOPF
ITA
2:00.90
GIUSEPPE PICCARDO
ROBERTO FAM?
FRA
2:01.16
J.FAIDHERBE
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
DANDOIS ANTOINE
MOURMANS EDDY
72 Pol Sangiuliane
ITA
2:01.86
CRISTIANO ROSSI
VEDOVA LUCA DELLA
GIOVANNI CECCHI
MICHELE PASTORINO
73 Jockey Club Bue
ARG
2:02.90
LORENZO MATIAS DE MARTIN HUERGO
PEBORGH JUAN VAN A.ESPINA
74 Pertuis Natatio
FRA
2:02.97
YANN ALLANDIT
THIEC YANN LE
OLIVIER TALON
D.BRUNO
75 Dimensione Pont
ITA
2:04.96
RICCARDO TROIANI GIANLUCA BONINI
NICOLA VESPI
PATRICK BACCI
76 Helios Village
ITA
2:05.28
PAOLO RICCI
CORRADO GIORDANI
M.BUTTARONI
GIANLUCA PAOLUCCI
77 C.N. Uisp Bolog
ITA
2:05.44
FRANCO BURIANI
BELLIS ANDREA DE
F.GAMBERINI
A.PARMEGGIANI
78 Nat2S A
FRA
2:06.31
V.FABRICE
JOEL SAURIN
ERIC SCHULD
FLAVIEN HIRIGOYEN
79 Ladies Recreati
HKG
2:07.27
DOMINIC TSUI
JEFFREY HOFFMAN
ANDREW KEHOE
SAM FARANDS
80 Centro Nuoto Mo
ITA
2:10.08
DANILO NATALI
PAOLO NESI
MARCO MORGANTINI ALESSIO PAOLESCHI
81 Oeza A
NED
2:13.27
SANDER WEERT
ERIC TIJMS
V.GRACHT
V.GRACHT
***************************************
M E N -- 4X50 M. FREE
200-239
***************************************
1 Centro Nuoto Ba
ITA
1:42.87
ROLLI RICO
FABIO SERVADIO
CLAUDIO BERRINI
G.GIGLIETTI
2 Sg Wuppertal A
GER
1:45.34
JOCHEN BRUHA
CHRISTIAN POSWIAT
ANDREAS PETERSEN PETER NOCKE
3 Waterpolopalerm
ITA
1:46.26
FABRIZIO GRIFFO
GUIDO MARINO
DARIO ROSSELLI
M.CONTI
4 Master Aics Bre
ITA
1:47.41
DARIO BERTAZZOLI ROBERTO OLIVETTI
FRANCO OLIVETTI
GABRIELE MAINI
5 Club Natation S
BEL
1:47.84
LIONEL GODEAUX
OLIVIER BRESOUX
JEAN-MARIE CADIAT OLIVIER DELFOSSE
6 Nuoto Club Mila
ITA
1:47.85
R.FRANCESCHI
MASSIMO PERNUMIAN
ROBERTO RUSTIONI G.BERTOLI
7 Ssg Saar Max Ri
GER
1:48.72
DIETMAR KLEE
DENZER ERNST
ROLF ARNOLD
FRANK WEBER
8 Poseidon A
RUS
1:50.58
DMITRY KROMSKIY
EVGENY ZELENIY
VALERIY TYRIN
RAVIL NOGUMANOV
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Page 14 of 39
Solna Sundbyber
JAN SIGURDH
ULF GABRIELSSON
Tsunami A
OLEG BOYARKIN
VLADIMIR KULAGIN
Lagardere Paris
LAFFICHE GILLES
LUC LIEBEL
TAVRIDA MASTER
YURII KARANDASHEV
ANDRIY BYELIK
Nottingham Lean
KEVIN HARRISON
PHIL DAVIS
Malaspina Sport
LORENZO PICCARDI
FRANCO SOLIANI
Nuotatori Moden
PAOLO PASCOTTO
NORBERTO RASENTI
Usm Malakoff A
ALAIN SAURY
VINCENT LANSSENS
Sg Wuppertal B
FOLKERT MEEUW
HORST FALKE
Nac Masters A
DECLAN HARTE
ANTHONY CRUISE
Dimensione Pont
ENRICO CAPITANI
VITTORIO BARDINI
Team Insubrika
G.SAMPIETRO
ALESSANDRO BARRA
Nantes Ostiensi
R.CANNARELLA
GIANLUIGI ROMANI
Pol Sangiuliane
DARIO BELLINI
MAURO RACITI
Forum Sport Cen
VITTORIO GALENDA
RENATO CELLETTI
Caledonia Maste
JAMES BROMHAM
EDDIE RIACH
Aer Lingus Mast
TONY O'BRIEN
TREVOR WOOD
Estense Nuoto C
STEFANO FRANZONI
LUCA CAPRINI
Ice Club Como A
GIORGIO VERGA
MICHELE TORRES
U-Club Tallinn
SWE
1:50.75
JORGEN TISELL
LARS PETTERSSON
RUS
1:50.96
VLADLEN NESVETAEV
A.KREMLEVSKIY
FRA
1:51.09
J.CABROL
C.STARZEC
UKR
1:51.41
SERHII OLEINIKOV
VALERIY KRISHTAL
GBR
1:51.51
MIKE BRETT
BLAISE FORD
ITA
1:52.31
ALESSANDRO COSTA
ANDREA AGOSTINONE
ITA
1:53.14
ANDREA GIBELLINI
ALBERTO ROTA
FRA
1:54.18
ALAIN VANACKER
HERVE DURAND
GER
1:55.26
MICHAEL HANSTEIN
FALK WITTKOPPER
IRL
1:56.50
DAN GOLDEN
BARRY MURPHY
ITA
1:56.82
STEFANO BARONI
MARCO PANICUCCI
ITA
1:56.86
SERGIO BIRIGOZZI
MARCO BOSETTI
ITA
1:57.90
FABRIZIO GAMBETTI
ANDREA PANTALEI
ITA
1:58.03
FABIO TACCINI
PAOLO BACCI
ITA
1:58.10
ENRICO CERIONI
CARLO FOSCHI
GBR
1:58.96
BILL REID
PHIL SAWREY
IRL
1:59.03
DERMOT CANAVAN
PETER CONWAY
ITA
1:59.83
MASSIMO BETTOLI
A.SCALAMBRA
ITA
1:59.87
OMAR IMPORZANI
MAURO CAPPELLETTI
EST
1:59.97
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
PRIIT OTTI
ERKKI LOHMUS
Ncalp'38 A
ANTOINE JOURY
SERGE ZASLAVOGLOU
Rarinantes Legn
ARMANDO STELL
GIUSEPPE MILOTTA
Claremont Weste
GLENN MORRISON
FRANK GLASS
Modena Nuoto Ma
STEFANO BERTONI
Z.ALESSANDRO
Firenze Nuota M
THOMAS COLELLA
E.PRATESI
New England Mas
STEPHEN MUGFORD
JAMES POPE
Rari Nantes Fri
M.BRIGHENTI
F.MONTICELLI
Masters Sorland
J.JORGENSEN
OYSTEIN GRYTTEN
Nuoto Vicenza L
G.TOMARCHIO
ARMANDO MERLUZZI
Egypt Masters A
ABDELAZIZ HASHEM
MAGDY MANDOUR
Svd Tria Kettwi
NIKOLAI NEUMANN
ANDREAS KOHLER
Asdbn Nuotatori
ANDREA ZANETTI
PAOLO SQUILLANTE
Pol Comunale Ri
A.ARCANGELI
G.CASTRONUOVO
Sport Managemen
SAVINO FORNELLI
RENATO ZANUSO
Twv Tiroler Was
M.TABELANDER
MICHAEL NAGELE
Zero9 A
A.GALEAZZI
MARCO BOCHICCHIO
Sport Full Time
G.MANNOCCI
ANDREA FONNESU
Firenze Nuota M
MARCO ROSSI
LUCA SALATI
Mont Blanc Nata
GAETAN BEYSARD
RAUL LAIDVEE
LEMBIT LAHT
FRA
2:00.30
REMY HUBER
PIERRE SPILLIAERT
ITA
2:00.43
ANTONIO PENATI
MARCO GUSSONI
AUS
2:00.85
GARY BRADLEY
GRAHAM CROFT
ITA
2:01.40
ANDREA TOSI
A.CANDITO
ITA
2:01.78
STEFANO LUPORINI
A.NANNINI
USA
2:01.90
MARK KEIL
GLENN DIXON
ITA
2:02.03
A.DE LUISA
PAOLO MARCHETTI
NOR
2:03.08
FRANK CARSTENSEN
EGIL JOHANNESSEN
ITA
2:04.23
MASSIMO COGO
NICOLA CECCON
EGY
2:04.91
MOHAMED WARDA
MOHAMED SEDKY
GER
2:05.22
DR.C.KOOPMANN
DITTMAR KLIMBURG
ITA
2:07.56
STEFANO CAPRARI
ANDREA PARAMENTO
ITA
2:07.89
M.MANSUETO
RAIMONDO CASADEI
ITA
2:08.53
GUIDO ARMELLINI
MARCO GIONA
AUT
2:09.28
C.TABELANDER
ADOLF FISCHER
ITA
2:09.33
GIOVANNI AMOROSO
MARIO SIMONELLI
ITA
2:09.47
LORENZO IBBA
MAURIZIO SOGOS
ITA
2:09.86
LUCIO CIANCIOSI
CARLO GATTESCHI
FRA
2:10.04
MICHEL GUILLEMIN
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
J.GUILBERT
GUILLAUME MOUZET
48 Firenze Nuota M
ITA
2:10.66
MARCO PUCCI
MASSIMO MATERASSI
MASSIMO CAMPOLMI ALFIO VISANI
49 Nuoto Uisp 2003
ITA
2:11.00
ALESSANDRO PERINI LUCA TAMBERI
PAOLO PERI
F.DE RENSIS
50 Troyka A
RUS
2:11.11
PAVEL KAREV
VASILY SURZHKO
ALEXANDER KONKIN KONSTANTIN SKOBA
51 Rn Saronno A
ITA
2:13.20
NICOLA SPREAFICO ROCCO MEO
GIULIO GARBAGNATI MAURIZIO AMATO
52 La Wellness A
ITA
2:13.96
GIULI FRANCO DE
G.VILLANOVA
ROBERTO GATTI
GIAN MICHELE LAI
53 Foltzer Ssd A
ITA
2:14.20
VITTORIO GALLO
M.BIGNONE
PIETRO PITTALUGA G.CASAGRANDE
54 Nuoto Belluno A
ITA
2:18.40
STEFANO TIOZZI
ROBERTO ZANNONI
MAURO TOMMASELLI FRANZ BOSSEMS
55 Swimming Club A
ITA
2:20.36
FARO ANGELO LO
ROBERTO GAZZANI
BENITO MATTERA
GIANLUCA CATTANEO
56 Klab Nuoto Mast
ITA
2:26.93
ROBERTO TUNG
FEDERICO BRUNO
FRANCESCO SPOSATO GIANNI BANDINELLI
***************************************
M E N -- 4X50 M. FREE
240-279
***************************************
1 Tamalpais Aquat
USA
1:50.87
RICHARD BURNS
KENNETH FROST
TATE HOLT
GREG TULL
2 The Ontario Mas
CAN
1:52.61
MICHAEL PATRICK
WIESLAW MUSIAL
PETER STRAKA
DAVE WILKIN
3 Poseidon A
RUS
1:53.69
VLADIMIR GETMAN
AKHMED ANARBAEV
B.ALEXANDER
VADIM MAKARYCHEV
4 Bergen Og Omegn
NOR
1:54.39
JAN ERIK KORSVOLD CARSTEN WANGSMO
GLEN BENGTSSON
OIVIND LIEN
5 Ujbuda Senior B
HUN
1:54.92
ISTVAN MARTON
LASZLO CSABA
GABOR CSABA
F.ERDELYI
6 Clube Paineiras
BRA
1:55.65
L.FAGUNDES
ANTONIO ORSELLI
JOSE ORLANDO LORO WALTER MARQUES
7 Sv Cannstatt 18
GER
1:58.00
GERHARD SCHILLER WILFRIED SCHWAB
NEFF GERHARD
SPRANZ KLAUS DR.
8 Dlf Livorno A
ITA
1:58.22
DINO SAMARITANI
DANIELE BACCI
ILIO BARONTINI
STEFANO DIETERICH
9 Egypt Masters A
EGY
1:58.55
AHMED HAMADA
GHARIEB ATTIA
MONTASER AWAD
AMIN AMER
Page 15 of 39
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
10 Tamalpais Aquat
D.SHOENBERGER
ALAN BERNARD
11 Acbb A
ABED OUADAH
DUNCAN MCCREADIE
12 U-Club Tallinn
PEEP KESKULA
OLAV LUKIN
13 Sg Stadtwerke M
ROLF GITTER
RALF HAMMER
14 Flaminio Sporti
CLAUDIO TOMASI
DOMENICO BOVA
15 Woodlands Maste
BRUCE ROLLINS
JACK ZAKIM
16 Ssf Bonn A
JURGEN ARCK
GERHARD HOLE
17 Hamar Il A
ALEXANDER MILLS
PER STURLA HOFMO
18 Wingate Masters
MOSHE GERTEL
SHLOMO AMITAI
19 Centro Nuoto Ba
F.GRIGNANI
MARCO PIRONE
20 Master Aics Bre
MARIO VITTORIALI
CAMILLO CARLUCCI
21 Sg Neukolln Ber
WOLFGANG HAACK
W.GAETCKE
22 Goteborg Sim B
ROLAND JOHANSSON
STEFAN AKESSON
23 Spencer Swim Te
TONY CHERRINGTON
NIGEL SALSBURY
24 Cetus A
SIMO-PEKKA TORSTI
JUHA KOSKI
25 Polisportiva Na
ROSARIO CUCE
G.CALCATERRA
26 Jockey Club Bue
C.MORGAN
M.O'FARRELL
27 Amici Del Nuoto
SERGIO FORMENTI
WILLIAM MACCHELLI
28 Rn Saronno A
BRUNO FORNI
MARIO BUZZETTI
29 Hamar Il B
USA
2:00.14
RICK MEYERHOFF
JAMES KRUEGER
FRA
2:00.15
AFANE LAHOUARI
MICHEL ZASS
EST
2:00.57
TOOMAS HAGGI
A.BATISTSEV
GER
2:00.70
MICHAEL PLATZ
FRANK HESBACHER
ITA
2:01.04
B.DALLA
AOR SILVANO
USA
2:01.66
ARTIE WEIN
LARRY SEIDMAN
GER
2:06.10
BERNT DITTRICH
SVEN LEOPOLD
NOR
2:06.45
DAG MATHISEN
KNUT MALOY
ISR
2:07.31
A.MOSKOVITS
ELI KOREN
ITA
2:08.60
LORENZO MERLI
GIUSEPPE BILOTTA
ITA
2:09.04
MARZO LUCIANO DE
EDO ORLANDINI
GER
2:10.05
JOACHIM HINTZE
DIRK ZETERBERG
SWE
2:10.41
STEFAN LEIDZEN
BENGT FRIBERG
GBR
2:12.77
BRUCE GOLDBERG
TIMOTHY HITCHCOCK
FIN
2:15.11
JAN JOHANSSON
MARTTI LAHTI
ITA
2:16.58
E.POLITI
FILIPPO VALENZA
ARG
2:16.64
A.FREELAND
BERNARDO DONNELLY
ITA
2:19.97
MIRCO MERIGHI
A.MARANGONI
ITA
2:21.18
LANFRANCO TOMASIN
LUIGI TAFFELLI
NOR
2:24.05
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
JOHAN KV’KEN
TELLEF HALVORSEN
JARDAR STRAND
RAGNAR JENSEN
***************************************
M E N -- 4X50 M. FREE
280-319
***************************************
1 Walnut Creek Ma
USA
2:08.47
JAMES R. DELACY
ROBERT OLSON
JESSE SMYERS
NORMAN STUPFEL
2 Ujbuda Senior B
HUN
2:10.06
MIKLOS KOVATS
JOZSEF CSIKANY
JENO ATS
ATTILA BANHIDY
3 Schwimmverein S
GER
2:10.68
SIEGFRIED WENDEL MANFRED BIHR
WERNER SIEGLE
ROLAND AUBELE
4 Due Ponti A
ITA
2:31.05
ALFREDO MUSY
S.D'ALESSANDRO
PIERO ODOARDI
ALFREDO PAOLETTI
5 Simklubben Nept
SWE
2:31.89
LESTER ERIKSSON
ROLF FRIBERG
HANS LINDSTROM
PER-OLOV ERICSSON
6 Esporte Clube P
BRA
2:32.17
BERND RIEGER
NETO ARTHUR BERNI
W.HEINEKEN
JACOB ALFRED
7 Flaminio Sporti
ITA
2:33.13
GIANNI ZAOTTINI
ANTONIO D'OPPIDO
FRANCO FLAMINI
MASSIMO COLA
8 Troyka A
RUS
2:44.36
NIKOLAY DRONOV
STANISLAV VOLKOV
SERGEY FADIN
MIHAIL SHAGOV
9 Asa Cinisello A
ITA
2:47.35
ETTORE FARDELLO
BOVE GIUSEPPE
SPADONI SERGIO
ALBERTO IPPOLITO
10 Lsk Heindl A
AUT
2:57.01
WILHELM RAUCH
WALTER KOLLER
ERHARD REICHEL
GERHARD SCHRAML
***************************************
M E N -- 4X50 M. FREE
320-359
***************************************
1 Malvern Marlins
AUS
2:38.19
JOHN COCKS
WILLIAM ATKINSON
GEORGE CORONES
TONY GOODWIN
2 Berliner Tsc A
GER
2:53.20
KLAUS-PETER GORA HORST FRITSCHE
JULIUS FEICHT
GERHARD HUBNER
3 SC Nageurs Choi
FRA
3:06.98
BERNARD DARIN
ROBERT CHIALVA
JEAN ANDRIEU
ROGER HALIMI
4 Partenope Nuoto
ITA
3:09.19
N.NANNAVECCHIA
LEONE ZILBERSTEIN
LUIGI MARAFFI
FRANCESCO MARTINI
5 Pvk Brno A
CZE
3:11.48
JAN ZIEGLER
VLADIMIR REPKA
S I L VITEZSLAV RUDOLF SMERDA
6 Moscow Masters
RUS
3:11.48
V.MESHCHERIAKOV
V.BELOKOVSKIY
SERGEY TORLETSKIY V.RABINOVICH
***************************************
M E N -- 4X50 M.MEDLEY
100-119
Page 16 of 39
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
***************************************
1 Master Aics Bre
ITA
1:48.56
N.DELL'ANDREA
MAURO ZANETTI
ENTONI CANTELLO
MARCO CARBONINI
2 Gremio Nautico
BRA
1:48.64
THOMAS TEBBE
MARIANO SCALCO
THIAGO REZZO
SORGI KEN HAMADA
3 Bsv Friesen 189
GER
1:49.20
RALF WOLFER
THOMAS SCHUBERT
RENE JONAS
ANDRE MEISSNER
4 Rarinantes Legn
ITA
1:49.60
MARCO VILLA
MICHELE FERRANTE
GIACOMO BORRONI
ANTONIO PRIMERANO
5 Troyka A
RUS
1:50.01
ALEXEY GULAKOV
IVAN KOVALEV
PAVEL ARZHANOV
ANTON TIMOKHIN
6 Firenze Nuota M
ITA
1:51.13
MARCO MACCIANTI
CLAUDIO FANTONI
DARIO MARINI
SIMONE PETRENI
7 Usm Malakoff A
FRA
1:51.44
ALBAN MARTY
THIBAULT MARTIN
PIERRICK CASTEL
S.ABDOURAZAKOU
8 Rn Saronno A
ITA
1:51.92
ANTONIO D'ALESSIO MASSIMO BRIGO
M.MATTACCHIONE
S.ABRESCIA
9 Pol Comunale Ri
ITA
1:52.82
DAVIDE BELIGOTTI MARCELLO RIGHETTI
FABIO AROMATICO
B.DEL
10 Team Marche Mas
ITA
1:53.53
ANDREA CAVALLETTI L.CAPOGROSSI
MICHELE BASTARI
GIACOMO MEDICI
11 Caronno Pertuse
ITA
1:53.74
ANGELO PELLEGATTA B.MONTINI
DAVIDE CERIANI
MARCO LOCATELLI
12 Neptune Club De
FRA
1:55.60
JULIEN VALLI
ANDREJ RACZ
ROMUALD GUILBAUD THIBAULT DREVET
13 Canottieri Bald
ITA
1:55.77
SIMONE SIVELLI
MATTEO SALOMONI
OTTONE FAVINI
PIETRO MONDINI
14 Polisportiva Mi
ITA
1:56.42
DARIO MONFRECOLA VALERIO GIPPETTO
VINCENZO RAIA
ALBERTO GANGE
15 Aics Pavia Nuot
ITA
1:57.13
S.SAPIENZA
SIMONE STANGALINO
IGNAZIO SECCI
ANDREA GALLUZZO
16 Nuoto Master Ve
ITA
1:57.35
ALBERTO VACCINA
MARCO TURINA
KLAUS HUEZ
EDOARDO MENINI
17 Polisportiva Sa
ITA
1:57.51
F.SAPIENZA
A.LIONETTI
I.RICCARDI
ANDREA TRAMELLI
18 Egypt Masters A
EGY
1:57.92
AYMAN HAGGAG
MOUHAMED MOUSSA
HASSAN EL-KORDY
HUSSEIN HUSSEIN
19 Nuotatori Milan
ITA
1:58.01
BERETTA ALBERTO
MATTEO DALCERRI
MARCO MARZULLO
GABRIO MANNUCCI
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
20 Nuotatori Moden
ITA
1:58.85
NICOLA MARTINELLI ANDREA BIOLCHINI
ALBERTO TORO
IVANO BARONI
21 Gp Nuoto Mira A
ITA
2:00.00
MARCO SCHILIR?
ANDREA ROSSO
NICOLA CANTON
LUCA MARIGO
22 Nat2S A
FRA
2:01.14
CHRISTOPHE MERMET THOMAS BARRAL
MAURICE PREZIOSA ABAD CHRISTOPHE
23 Estrelas Sao Jo
POR
2:01.26
JOAO CARDOSO
JOAO MARQUES
PEDRO PACHECO
ALEXANDRE MENDES
24 Caledonia Maste
GBR
2:01.70
ANDREW HUTCHINSON ALEXANDER PITCHER
DAVID TAYLOR
CHRIS GRABHAM
25 Sport Village 2
ITA
2:01.96
F.DE SILVESTRIS
IVAN MERLI
LUCA LATINI
DAVIDE TAURINO
26 Aquatic Sport C
FRA
2:01.98
ROMAIN LEBASTARD ROMAIN LEPAROUX
SEBASTIEN DAVID
A.SOCHACKI
27 Rarinantes Legn
ITA
2:02.85
A.GARDINALE
MATTEO OTTOBONI
MARCO BOZZATO
MARCO MILANESI
28 Gs Samb 87 A
ITA
2:02.89
MAURO BOCHICCHIO MATTEO ILLUMINATI
DENIS CORI
CRISTIANO GIOBBI
29 Nuotatori Canav
ITA
2:02.96
ROS LUCA MOTTO
ARMANDO OTTENGA
STEFANO PARDI
E.DELL'AMICO
30 Zerouno A
ITA
2:03.51
L.GIOVANNINI
MAURIZIO INDACO
CHRISTIAN ALBANO A.ASTOLFI
31 Cn Beaune A
FRA
2:06.35
SILES ROMAIN
GOLLOTTE GEOFFREY
D.SEBASTIEN
FOUILLIT ROMAIN
32 Sporting Club T
ITA
2:06.56
DANIELE DEZI
A.EVANGELISTA
EUGENIO D'URSI
STEFANO TALONI
33 Club Nautique F
FRA
2:08.06
NIVET GUILLAUME
NIVET AURELIEN
METAY GAEL
NICOLAS TURPEAU
***************************************
M E N -- 4X50 M.MEDLEY
120-159
***************************************
1 Katran A
UKR
1:44.73
S.VYACHESLAV
O.DZHABURIYA
BREUS SERGEY
OLEG LISOGOR
2 Milano Nuoto Ma
ITA
1:48.61
MICHELE RATTI
M.CIANCETTI
F.PICIOCCHI
STEFANO DRAGO
3 Swimmpower Prag
CZE
1:49.80
LUKA? HARNOL
DANIEL VAISOCHER
PETR GREGOR
PETR POKORNY
4 Nottoli Nuoto A
ITA
1:51.19
ALEX ARTICO
S.PIANCA
HRISTO TODOROV
ZAN GIACOMO DE
5 Clubul Sportiv
ROU
1:51.59
Page 17 of 39
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
I.RAZVAN
ANDREI COLTA
Rari Nantes Apr
MIRKO BEGHIN
MARCO LABATE
Derthona Nuoto
ALESSANDRO FOGLIO
D.KORMENDI
Sporting Club T
M.QUAGLIANI
ANDREA BARISIELLO
Gamla Polare A
MIKA VARIS
SAMPO SISSALA
Master Valencia
JOSE WEVER
J.SIFONTES
Sgs Hamburg A
MARTIN ZOLLNER
ERWIN KEPLER
Circolo Canotti
GIAN LUCA SONDALI
E.MASSIMILIANO
Bsv Medizin Mar
FLORIAN KUHNT
DAVID WOHLFARTH
Aquatic Team Ra
RICCARDO GHETTI
CRISTIANO BALDINI
Rarinantes Legn
DAVIDE CREPALDI
D.BERTOLAZZI
Us Villejuif Na
DEROZIER ALBAN
FOGLIA MATTHIEU
Lib Thyrus - Te
LUCA SANTINI
J.MENGHINELLI
Team Insubrika
DIEGO DELL'ORTO
LUCA MAZZA
Centro Nuoto Ba
NICOLA FIORUCCI
BERNARDO SALA
Firenze Nuota M
JACOPO VANNUCCI
LORENZO MINIATI
Pol Comunale Ri
P.ROSSI
ALESSIO SPELONCHI
Nuoto Uisp 2003
TORTO ANDREA DEL
ANDREA MORETTI
Gestisport Coop
ROSSELLI DAVIDE
A.RINALDO
Sg Glems A
KAI BASSLER
TUDOR IGNAT
ANDREI CULEA
ITA
1:52.35
MARCO PRIORI
DIEGO GIORGINI
ITA
1:52.46
SIMONE BATTISTON
MICHELE GALVAGNO
ITA
1:53.44
DINO BRACALENTE
A.RUGGERI
FIN
1:54.57
ANSSI WASENIUS
JYRI PENTTINEN
VEN
1:54.63
HUGO HIDALGO
FRANCISCO PAEZ
GER
1:55.30
FRANK RAUCHFUSS
VOLKER WINDECK
ITA
1:56.61
BOBBIO MARCO
DARIO ROMANO
GER
1:56.78
ALEXANDER HAENSEL
KEVIN WEDEKIND
ITA
1:56.81
MARTINO MARCO DI
FRANCESCO MAGRINI
ITA
1:57.04
MARCO MENGOTTO
FRANCO TOSI
FRA
1:57.11
DUTHOY BORIS
FRANCK CHAUVIN
ITA
1:57.30
STEFANO BETTI
ANGELI MARCO
ITA
1:57.35
UMBERTO RAMELLI
SIMONE CORONIN
ITA
1:57.42
LORENZO REAMI
RICCARDO MENECALI
ITA
1:57.52
NICOLA TACCONI
SANTINI DANIEL
ITA
1:58.32
LORIS TALACCI
MIRCO PICCARI
ITA
1:58.47
ARMANDO GIURANNA
J.SOLFANELLI
ITA
1:59.02
A.LOMBARDI
MARCO BRAMATI
GER
2:00.69
MARTIN HERRMANN
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
HENNING HAYN
25 Fanatik Team Fo
MARCO BANDINI
FEDERICO ZANIBONI
26 Dimensione Pont
ENRICO CAPITANI
FABIO CARBONARI
27 Pool Nuoto Samb
M.MIOZZA
GEROLAMO COSTANZA
28 G.S. Vigili Del
ANDREA VESNAVER
M.RITOSSA
29 Sgs Hamburg B
SELCUK ALTINOLUK
TORBEN PEKELER
30 Clorolesi Trevi
MARCO PONTOGLIO
CRISTIAN GATTI
31 Rn Saronno A
M.BERNASCONI
FEDERICO URBAN
32 Citta' Sport Vi
MARCO BATTISTINI
CORTIVO MARCO DAL
33 Team Marche Mas
MICHELE LUCONI
LORENZO MATTIONI
34 Cs Tribeach Bra
MIRCEA COLTOI
DANIEL COMIZA
35 Marcq Natation
DISLAIRE REMI
ALAIN GOLL
36 Ladies Recreati
MATTHIEU BARRY
BRIAN GOLDBERG
37 Dds - Milano A
MAURIZIO GERLA
MATTEO RUBINI
38 Malaspina Sport
GIORGIO TORRESANI
DANIELE CANOSSA
39 Fcn A
M.PFALLER
MARKUS LETTERER
40 Caronno Pertuse
PAOLO MERCANDALLI
MATTIA FRIDEGOTTO
41 Nuoto Club Sere
PIETRO SCRAMUZZA
ANDREA BARTESAGHI
42 Sport Managemen
MARCO POLTRONIERI
ROBERTO BRUNORI
43 Polisportiva Sc
MORRIS FAVARO
ALBERTO VIANELLO
Page 18 of 39
THOMAS HOPPNER
ITA
2:00.71
MASSIMO MAMBELLI
MIRKO CINELLI
ITA
2:00.77
DAMIANO BOLOGNESI
EMILIANO BACHI
ITA
2:01.17
BENEDETTI ANDREA
STEFANO CASCIO
ITA
2:01.23
MARCO URBANI
MARCO SUTTER
GER
2:01.37
MANUEL SIEGERT
CHRISTOPHER MENK
ITA
2:01.64
COLA FEDERICO DI
CORRADO PASSONI
ITA
2:01.86
GABRIELE COLOMBO
LUCA LOSITO
ITA
2:01.97
ROBERTO ROSSETTO
ALBERTO RIGONI
ITA
2:02.16
A.PETTINARI
DAVIDE SARTINI
ROU
2:02.61
G.IONESCU
JOSEF KREITER
FRA
2:02.74
DAMIEN LHERMET
JULIEN LAMY
HKG
2:03.92
MARK CUMMINGS
RYAN CARPENTER
ITA
2:04.09
LUIGI VACCARIELLO
ROBERTO STURARO
ITA
2:04.16
ROLANDO PRADA
MICHELE ALIVERTI
GER
2:04.59
RALPH SCHILLING
CHRISTIAN WETZEL
ITA
2:04.90
GIOVANNI BRUTTI
LUCA MORGESE
ITA
2:05.00
A.SANTAMBROGIO
ANDREA BRAMBILLA
ITA
2:05.30
MICHELE NEGRI
ALESSIO BELLUNATO
ITA
2:05.34
STEFANO BARBIERI
M.MICHIELETTO
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
44 Amatori Nuoto
ANDREA GIANNONI
MARCO BRACALENTE
45 Troyka A
EVGENY ESKIN
ROMAN SUKHOV
46 2Mila A
LUCA PIOVAN
MASSIMO GAUDIANO
47 Vela Nuoto Anco
DEVIS MUSCOLONI
FABIO ZINNI
48 La Wellness A
V.SANTAGATI
S.HERRERA
49 San Marino Mast
SANDRO SERRA
M.ROSSINI
50 Ice Club Como A
MARCO PASQUALIN
DARIO PESCINI
51 Asptt Poitiers
DANIEL SILVA
MORGAN ROCHAIS
52 Ssg Saar Max Ri
DIETER HACK
DIRK DILLENKOFER
53 Mozzate Sport A
R.MONTALBETTI
M.GUFFANTI
54 Foltzer Ssd A
MIRKO RIZZI
G.CASAGRANDE
55 El Milenio A
JONATHAN MAURI
DAVID ULLOA
56 1.Sc 1913 Schwe
CHRISTIAN SPATH
M.SCHELLENBERGER
57 Pool Nuoto Samb
SCARPA GAETANO
GIANLUCA MORETTI
58 Bergamo Swim Te
CRISTIAN CISANA
STEPHANE BORDEL
59 Swimming Club A
ANDREA FAVORINO
MASSIMO GORRINI
60 Polisportiva Ro
LUCA LUCARELLI
A.RAIMONDI
61 Tsv Neuburg A
MARIO GROSSHEIM
RENE REBELE
62 Nuoto Belluno A
ALESSANDRO KIRNER
M.BRUNI
63 C.N. Uisp Bolog
ITA
2:05.94
STEFANO CANDIDONI
ROBERTO FABBRI
RUS
2:06.65
MAXIM NIKULIN
ANTON DENSHCHIKOV
ITA
2:06.75
V.RAITERI
GIULIO DAVICO
ITA
2:08.73
DANIELE SPINA
LUIGI NATALONI
ITA
2:08.80
GIAN MICHELE LAI
SALVATORE VADACCA
SMR
2:10.04
MARIO TONTI
MARCO LAZZARI
ITA
2:10.34
NICOLA TETTAMANTI
DANIELE MORGANTI
FRA
2:10.68
BORIS THEVENET
VINCENT ROYET
GER
2:10.71
ARTUR KREIN
BJORN LEIDINGER
ITA
2:10.92
GIORGIO PIGOZZO
C.ORESTE
ITA
2:11.37
FABRIZIO COGORNO
VITTORIO GALLO
CRC
2:11.71
MARCO ALVARADO
EDUARDO MORA
GER
2:12.40
BRUYN RALF DE
ALEXANDER KNAUS
ITA
2:15.28
FAUSTO POMPILI
MARCO FORTI
ITA
2:18.33
C.IANNITELLI
E.ANDREOTTI
ITA
2:18.94
MATTEO RAITERI
PIERCARLO BOGETTI
ITA
2:19.74
A.RAMPELLO
LUCA VITROTTI
GER
2:19.93
CHRISTIAN REBELE
SVEN EILENBERGER
ITA
2:21.53
MATTEO ROSSIGNOLI
MARTIN ORAZIO DE
ITA
2:21.95
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
GIULIO NERI
LEO LORENZO DE
SIMONE BOTTONI
FABRIZIO LOVISON
64 Jolly Sp.G Cent
ITA
2:25.11
LUCA SERAFINI
DOMENICO SERAFINI
DANIELE CARLETTI LIMA ALESSANDRO
65 Klab Nuoto Mast
ITA
2:44.61
ANDREA LENUZZA
SEPIO DIEGO DI
G.COLOMBARI
M.CONDORELLI
***************************************
M E N -- 4X50 M.MEDLEY
160-199
***************************************
1 Poseidon A
RUS
1:48.58
VLADIMIR PREDKIN VYSOTSKIY ANATOLY
VLADISLAV BRAGIN ANTON ZAYKOV
2 No Stars A
UKR
1:50.01
VIKTOR AREFYEV
IGOR MEDVEDIEV
STANISLAV KROT
DMITRO SHEREMET
3 Post Sv Leipzig
GER
1:51.48
GREGOR SPENGLER
JENS LUTSCHIN
GUSKE SVEN
JORG FARBER
4 Rari Nantes Apr
ITA
1:52.24
GIANLUCA LAPUCCI CLAUDIO FEDERICI
RAFFAELLO CLAVARI A.SALVATORI
5 Acbb A
FRA
1:53.05
NICOLAS HEZARD
FAYOLLE OLIVIER
LAURENT NEUVILLE DAMIEN CUCUMEL
6 Canottieri Bald
ITA
1:53.82
A.CORSINI
ALESSANDRO VISINI
L.MICHELOTTI
STEFANO FEDELI
7 Donau-Wien A
AUT
1:55.72
WOLFGANG RABER
GERHARD PROHASKA
D.STOCKINGER
DMITRY KHALIN
8 Sprut A
RUS
1:56.43
ANDREY BASHMAKOV YURY NENISHIN
ALEXEY SHIBAEV
EVGENY POTEMKIN
9 Malaspina Sport
ITA
1:57.13
A.BONARDI
ANDREA AGOSTINONE
METELLO SAVINO
P.BELFIORI
10 Asa Cinisello A
ITA
1:57.73
STEFANO BERTATTI FABIO CRIPPA
TOJA ANDREA
JURI GHILARDI
11 Idel A
RUS
1:57.77
IGOR SOSNOVSKIY
MIKHAIL LOGINOV
V.VAVILOV
ERIK AKCHURIN
12 Aktivcek A
SLO
1:58.44
BORUT DEZMAN
DUSAN KRAVOS
ANDREJ PIRC
BORIS NOVAK
13 Rn Saronno A
ITA
1:58.46
DANIELE BUZZETTI ENNIO FRANCO
LEONARDO SANESI
STEFANO BORGHI
14 Nuotatori Milan
ITA
1:59.03
TRIPPODO ANTONINO ANDREA RADIVO
LUCA MONOLO
FABIO MORONI
15 Swiss Alumni Sw
SUI
1:59.25
DANIEL FISCHER
MARCO PILLOUD
MARTIN GRAPENTIN ALEXIS BOEGLI
16 Derthona Nuoto
ITA
1:59.55
EMILIANO ASSANDRI E.GALLAZZI
Page 19 of 39
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
ANDREA COSTA
17 Centro Nuoto Ba
VITTORIO MARIANI
STEFANO VENANZI
18 C.N. Uisp Bolog
ANDREA BORSARI
C.LAMBERTINI
19 Benfica Pallanu
NICOLA MARRATI
DIMITRI RICCI
20 Sg Stadtwerke M
ANDOR EGGERS
DANIEL OSSMANN
21 Sg Elbe A
MATTHIAS WENDT
INGO BENNEWEG
22 Waterpolopalerm
SLAVKO PAMUCINA
ABBATE RICCARDO
23 Rakhat-Fitness
OLEG BORISSENKO
ALEXANDR ROMANOV
24 Ladies Recreati
TIMOTHY WANG
ERIC JOHNSON
25 Glasgow Nomads
ALAN MACINTYRE
JAMES DONN
26 Vela Nuoto Anco
PAOLO ROSSOLINI
ANDREA TALEVI
27 Master Aics Bre
GRAZIANO IOTTI
LUCA PASQUALI
28 Nuotatori Moden
CHRISTIAN TEBALDI
ALBERTO ROTA
29 Rarinantes Legn
A.VENEGONI
A.BOMBARDIERI
30 Tuusulan Uimase
VEIJO TOLONEN
JARKKO MYLLYMAKI
31 Simklubben Nept
GORAN HOGLUND
ROLF GUSTAFSSON
32 Guildford City
JAMES MCCORMICK
MIKE HODGSON
33 Wahoo Masters S
SIMON THIRSK
ANDRE STEYNBERG
34 Caledonia Maste
CRAIG HOLMES
STUART MCPHERSON
35 Forum Sport Cen
CARLO FOSCHI
VITO STEFANO DE
PAOLO GERBI
ITA
1:59.75
DAVIDE ALBRIGO
LUCA LISTANTI
ITA
2:00.03
A.PARMEGGIANI
SIMONE PALLOTTI
ITA
2:00.45
GIUSTO NICOLA DI
MIRCO RICCI
GER
2:00.71
ANDRE WRASSE
RALF HAMMER
GER
2:00.71
T.LAGERPUSCH
KAI OLAF ZARP
ITA
2:00.96
VINCENZO AMOROSO
LUCA ROBERTO DE
KAZ
2:01.10
A.TROTSENKO
YURY SHUMAKOV
HKG
2:01.35
GERARD OROURKE
STEFAN RUST
GBR
2:01.47
STEPHEN HARRIS
IAIN TEAZ
ITA
2:01.70
ANDREA CONSOLANI
STEFANO LORETI
ITA
2:02.59
DAVID GALAFASSI
DAVIDE MELLI
ITA
2:02.62
MASSIMO CONSOLI
ANDREA GIBELLINI
ITA
2:03.48
MATTEO MODUGNO
A.CASOTTO
FIN
2:03.79
EERIKKI RUTANEN
MIKA MELLER
SWE
2:03.85
HAKAN AGNELL
ANDERS HAGLUND
GBR
2:04.61
STUART GALVIN
LLOYD EDWARDS
RSA
2:04.79
C.VAN HEERDEN
NICK WINSTONE
GBR
2:04.86
KEITH DUNNETT
GARY HURR
ITA
2:04.90
BELLIS ANDREA DE
LUCIANO SERAFINI
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
36 Masters Sorland
JOHN HEDDELAND
K.LUNDEMOEN
37 Swimming Club A
G.ANTONIO
A.BATTISTELLO
38 Sc Winterthur A
PETER MUELLER
MARCEL SCHWARZ
39 Nuoto Club Mila
RAFFAELE NOTTE
FABIO OCCHIPINTI
40 Spencer Swim Te
MARK SALWAY
GAVIN BARLOW
41 Lambertseter Sv
GUSTAV HEIBERG
O.KASPERSEN
42 Asa Cinisello B
MASSIMO CASSAGHI
ANDREA ALBERTI
43 Leo Lagrange S.
ESSANAI MUSTAPHA
R.RODOLFO
44 Cercle Nageurs
VANNI VOGEL
P.DUMONT
45 Bsc Robben A
CHRISTIAN KAROLYI
MARIO MAIWALD
46 Romford Town Sc
KEITH ODDY
MARK BILLYARD
47 Team Marche Mas
R.SCORCELLETTI
V.CECILIONI
48 Csi Nuoto Ober
I.ROSCA
MARCO LIGABUE
49 Malmo Kappsimni
ROBERT EK
GORAN HEDBYS
50 The Ontario Mas
LJUBE GRAOVAC
ANDREI SEMENOV
51 Milano Nuoto Ma
FRANCO GUGLIELMI
THOMAS AVONDO
52 Ujs La Mulatier
DANIEL MUNOZ
T.VANTOUROUT
53 Dlf Livorno A
SAINATI VALERIO
DANIELE MANNUCCI
54 Sg Wuppertal A
HARALD BAYER
MICHAEL HANSTEIN
55 Asvo Sv Losenst
Page 20 of 39
NOR
2:05.19
JOHN BJORNESTAD
BJORN BERTHELSEN
ITA
2:05.21
DAVIDE BONADEO
C.BRISONE
SUI
2:05.25
THOMAS MULLER
MARKUS ENZ
ITA
2:05.34
MARCO PERNUMIAN
F.CAMERLENGO
GBR
2:05.38
ALAN PARKINS
B.PENNINGTON
NOR
2:06.21
B.OLSTAD
OYVIND THORSEN
ITA
2:06.30
SOLE' ALESSANDRO
MARIO FASOLA
FRA
2:06.66
BOROCCO THIERRY
PARIS ANTHONY
SUI
2:08.37
PREBEN WARGA
PHILIPPE MAYER
GER
2:08.53
STEPHAN MEISSNER
S.KRATZENSTEIN
GBR
2:09.86
GARY WRAIGHT
THOMAS ENRIGHT
ITA
2:09.87
MICHELE TADDEI
LUCA MENCARELLI
ITA
2:09.92
STEFANO ALLORO
STEFANO BERTANI
SWE
2:10.20
JULIUS KRATZER
HENRIK JANGVALL
CAN
2:10.68
DENNIS CHRISTMAS
JAMIE SKUTOVICH
ITA
2:10.96
WALTER D'ANGELO
MAURIZIO MAURI
FRA
2:11.01
THIERRY DEIANA
LAURENT VENDAS
ITA
2:11.30
D.ANDREA
FILIPPO RINALDI
GER
2:11.32
FALK WITTKOPPER
THOMAS KROEGER
AUT
2:11.38
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
WILHELM DAMHOFER
WINFRIED BITTNER
San Marino Mast
UMBERTO GALLONI
CRISTIANO GUERRA
Dauphins De Fir
PHILIPPE CALVO
T.ALVES
Lib Thyrus - Te
ROBERTO GALLI
STEFANO PROIETTI
Klab Nuoto Mast
MATTEO MORELLI
SIMONE CIULLI
Club Vitren De
GERARD WALTER
FRANCK PALAS
Aquatic Team Ra
MICHELE MINI
R.MENGARELLI
Derthona Nuoto
STEFANO GUAGNINI
ALBERTO AFFRICANO
Amatori Nuoto
FRANCO CICOGNA
ANDREA GARGHELLA
Zero9 A
R.LANG
FEDERICO ANGELINI
Pool Nuoto Samb
GRAZIANO PICCIONI
VINCENZO CINAGLIA
Sv Lohhof E.V.
LARS PLATH
LARS HERBERT MACK
Marcq Natation
FREDERIC JOUAS
DANDOIS ANTOINE
Firenze Nuota M
MARCO PUCCI
E.PRATESI
Rari Nantes Cam
MARCO BOZZO
FRITS DATEMA
Dresdner Delphi
MICHAEL RICHTER
RENE NITZSCHMANN
Gestisport Coop
ANDREA ZAPPELLA
LUCA PREZIATI
Kungsbacka Sims
LARS SANDBERG
HENRIK HOLMBERG
Team Insubrika
GUIDO CHIRIU
ALESSANDRO SANTI
Pol Comunale Ri
MATTEO VENTURINI
JOHANN STEINDLER
FRANZ DAMHOFER
SMR
2:11.57
FABIO MAURO PARI
GIANLUCA MARUCCI
FRA
2:13.07
SERGE VINCENT
ERIC BAHON
ITA
2:13.17
ALESSIO LULLI
LUCA CAMPILI
ITA
2:13.48
B.DI SEPIO
ANDREA CAPALBO
FRA
2:13.89
LAURENT CLAUSS
DANY GARNIER
ITA
2:14.40
MATTEO MORIGI
LUCA GIACOMELLI
ITA
2:14.66
VINCENZO SARACINO
A.SCATTINA
ITA
2:15.34
P.MARTINELLI
SERGIO RAGNI
ITA
2:16.93
LUCA FLAMINI
A.GALEAZZI
ITA
2:17.18
GIULIO CAPRETTI
MASSIMO MELLOZZI
GER
2:17.68
GEORG WOLF
DIETER SCHILDGEN
FRA
2:17.72
J.FAIDHERBE
MOURMANS EDDY
ITA
2:17.91
STEFANO LUPORINI
THOMAS COLELLA
ITA
2:18.36
MARCO MAZZITELLI
E.LAGOMARSINO
GER
2:18.42
PETER BRAUNLICH
PIERRE MEDLIN
ITA
2:19.16
E.SCIAMMARELLA
L.COLAPINTO
SWE
2:19.61
LARS BACKLUND
NICLAS RENMAN
ITA
2:19.84
SERGIO CONTI
ALESSIO BECCARI
ITA
2:20.01
PAOLO RENNA
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
GORDON MORGANTI
M.STRADA
75 Delphin Ratinge
GER
2:22.98
JOERG WERNER
UDO SOMMERFELD
STEFAN BUSSMANN
JORG ENGEL
76 Pertuis Natatio
FRA
2:23.06
D.BRUNO
YANN ALLANDIT
THIEC YANN LE
OLIVIER TALON
77 Ladies Recreati
HKG
2:23.32
DOMINIC TSUI
JEFFREY HOFFMAN
CRAIG MILLAR
ANDREW KEHOE
78 Snd Nuotatori T
ITA
2:23.91
ROBERTO DANIELI
M.SCARTEZZINI
GIORGIO PASSERINI NICOLA ZAMBON
79 Pol Sangiuliane
ITA
2:24.20
GIUSEPPE ROTUNNO C.GIANLUCA
MICHELE PASTORINO GERARDO MASIELLO
80 Ladies Recreati
HKG
2:24.21
ANTHONY DEVEREUX ALEXANDER CHEUNG
BRENDAN LEITCH
E.MATTOLI
81 Helios Village
ITA
2:24.44
GIANLUCA PAOLUCCI CORRADO GIORDANI
M.BUTTARONI
PAOLO RICCI
82 El Milenio B
CRC
2:25.23
MARCO BRENES
ALAIN DUBOST
ERIC ROBINSON
JORGE CAMPOS
83 Nat2S A
FRA
2:25.44
JOEL SAURIN
ERIC SCHULD
FLAVIEN HIRIGOYEN V.FABRICE
84 Cs Tribeach Bra
ROU
2:26.18
PAUL GABOR
S.IULIU
GABRIEL MITACHE
LIVIU ZARNOVEAN
85 Oeza A
NED
2:27.74
ERIC TIJMS
V.GRACHT
V.GRACHT
SANDER WEERT
86 Jockey Club Bue
ARG
2:28.08
PEBORGH JUAN VAN A.ESPINA
LORENZO MATIAS DE MARTIN HUERGO
87 Dimensione Pont
ITA
2:32.89
MARCO MONI
NICOLA VESPI
PATRICK BACCI
GIANLUCA BONINI
88 Nuoto Master Te
ITA
2:36.34
GUIDO STEFANO
GIORGIO VITO DI
NITTI MICHELE
D.MAURIZIO
89 Centro Nuoto Mo
ITA
2:43.42
PAOLO NESI
MARCO MORGANTINI
DANILO NATALI
ALESSIO PAOLESCHI
***************************************
M E N -- 4X50 M.MEDLEY
200-239
***************************************
1 Centro Nuoto Ba
ITA
1:57.72
FABIO SERVADIO
LORENZO MERLI
ROLLI RICO
G.GIGLIETTI
2 Sg Wuppertal A
GER
1:58.48
JOCHEN BRUHA
CHRISTIAN POSWIAT
PETER NOCKE
ANDREAS PETERSEN
3 Neva Stars A
RUS
2:00.23
VASILY POPOV
V.ALEKSANDROV
KIRILL SHKLEYNIK K.BUBLIKOV
Page 21 of 39
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Master Aics Bre
DARIO BERTAZZOLI
GABRIELE MAINI
Waterpolopalerm
DARIO ROSSELLI
M.CONTI
Nuoto Club Mila
G.BERTOLI
RONCO GIORGIO DI
Bohemians Praha
DANIEL MACHEK
MICHAEL VOSTATEK
Club Natation S
JEAN-MARIE CADIAT
OLIVIER BRESOUX
Ssg Saar Max Ri
FRANK WEBER
DENZER ERNST
Lagardere Paris
LAFFICHE GILLES
J.CABROL
Tavrida Masters
VALERIY KRISHTAL
YURII KARANDASHEV
Usm Malakoff A
ALAIN VANACKER
VINCENT LANSSENS
U-Club Tallinn
ERKKI LOHMUS
RAUL LAIDVEE
Caledonia Maste
EDDIE RIACH
PHIL SAWREY
Cetus A
AHTI UUSIVUORI
RISTO HOTULAINEN
Wingate Masters
R.TITINSHNIDER
ANDREY RASKATOV
Nsw Bushrangers
BRAD CHERRIE
CRAIG MAGNUSSON
Nac Masters A
BARRY MURPHY
DAN GOLDEN
Scpa Pardubice
PETR MATENA
PETR DASTLIK
Solna Sundbyber
LARS PETTERSSON
ULF GABRIELSSON
Hamar Il A
KNUT MALOY
DAG MATHISEN
Nantes Ostiensi
ANDREA PANTALEI
FABRIZIO GAMBETTI
Zero9 A
ITA
2:00.64
FRANCO OLIVETTI
ROBERTO OLIVETTI
ITA
2:01.46
FABRIZIO GRIFFO
GUIDO MARINO
ITA
2:02.26
MASSIMO PERNUMIAN
R.FRANCESCHI
CZE
2:03.83
MICHAL BARES
PETR RASOCHA
BEL
2:03.95
OLIVIER DELFOSSE
LIONEL GODEAUX
GER
2:05.15
DIETMAR KLEE
ROLF ARNOLD
FRA
2:05.70
C.STARZEC
LUC LIEBEL
UKR
2:06.72
ANDRIY BYELIK
SERHII OLEINIKOV
FRA
2:08.62
HERVE DURAND
ALAIN SAURY
EST
2:09.50
AKSEL LUIGE
PRIIT OTTI
GBR
2:10.93
BILL REID
JAMES BROMHAM
FIN
2:11.95
JAN JOHANSSON
TIMO TEPONOJA
ISR
2:12.09
A.MOSKOVITS
SHLOMO AMITAI
AUS
2:12.18
STUART ELLICOTT
DARRIN JONES
IRL
2:12.91
ANTHONY CRUISE
DECLAN HARTE
CZE
2:13.05
JAN KUPKA
LADISLAV HAMORSKY
SWE
2:13.21
JORGEN TISELL
JAN SIGURDH
NOR
2:13.62
ALEXANDER MILLS
JOHAN KV’KEN
ITA
2:13.87
GIANLUIGI ROMANI
R.CANNARELLA
ITA
2:15.37
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
Page 22 of 39
DAVIDE TACCARINO
MARCO BOCHICCHIO
Pol Sangiuliane
DARIO BELLINI
MAURO RACITI
Estense Nuoto C
LUCA CAPRINI
A.SCALAMBRA
Modena Nuoto Ma
A.CANDITO
STEFANO BERTONI
Firenze Nuota M
CARLO GATTESCHI
LUCIO CIANCIOSI
Team Insubrika
ALESSANDRO BARRA
MARCO BOSETTI
Flaminio Sporti
GIANNI ZAOTTINI
B.DALLA
Ice Club Como A
SERGIO MAURI
MICHELE TORRES
Sv Hof 1911 E.
ULRICH HERMFISSE
UWE BREUER
Rarinantes Legn
ANTONIO PENATI
MARCO GUSSONI
Nuoto Vicenza L
NICOLA CECCON
G.TOMARCHIO
Ncalp'38 A
DANIEL GRAPPIN
ANTOINE JOURY
New England Mas
MARK KEIL
GLENN DIXON
Dimensione Pont
VITTORIO BARDINI
MARCO PANICUCCI
Aqua-Novio '94
ALBERT BOONSTRA
P.DE WIJN
Egypt Masters A
MOHAMED SEDKY
MAGDY MANDOUR
Rn Saronno A
GIOVANNI CATTANEO
ROCCO MEO
Claremont Weste
GARY BRADLEY
FRANK GLASS
Rari Nantes Fri
M.BRIGHENTI
F.MONTICELLI
Twv Tiroler Was
C.TABELANDER
MARIO SIMONELLI
S.LA ROCCA
ITA
2:15.83
FABIO TACCINI
PAOLO BACCI
ITA
2:16.53
STEFANO FRANZONI
MASSIMO BETTOLI
ITA
2:16.82
A.CALVERI
ANDREA TOSI
ITA
2:16.96
LUCA SALATI
A.NANNINI
ITA
2:17.37
G.SAMPIETRO
SERGIO BIRIGOZZI
ITA
2:17.63
CLAUDIO ZOPPI
CRISTIANO VANNINI
ITA
2:18.40
OMAR IMPORZANI
GIORGIO VERGA
GER
2:19.02
W.FICKENSCHER
HELMUT HERTELENDY
ITA
2:19.04
GIOVANNI MILOTTA
ARMANDO STELL
ITA
2:19.67
ARMANDO MERLUZZI
MASSIMO COGO
FRA
2:19.81
SERGE ZASLAVOGLOU
REMY HUBER
USA
2:20.52
STEPHEN MUGFORD
JAMES POPE
ITA
2:21.71
RICCARDO TROIANI
STEFANO BARONI
NED
2:24.03
PETER FOLKER
GREGOR POMPEN
EGY
2:24.14
ABDELAZIZ HASHEM
MOHAMED WARDA
ITA
2:24.63
TOMAS FALSITTA
MAURIZIO MASSONI
AUS
2:25.19
GRAHAM CROFT
GLENN MORRISON
ITA
2:25.89
A.LE LUISA
PAOLO MARCHETTI
AUT
2:26.10
M.TABELANDER
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
MICHAEL NAGELE
ADOLF FISCHER
43 The Ontario Mas
CAN
2:27.08
JAKE NESOVIC
M.WILLIAMSON
VELLO MIJAL
RICHARD HIBBERT
44 Mont Blanc Nata
FRA
2:27.37
GUILLAUME MOUZET GAETAN BEYSARD
J.GUILBERT
MICHEL GUILLEMIN
45 C.N. Uisp Bolog
ITA
2:27.89
BELLIS GIULIO DE F.GAMBERINI
FRANCO BURIANI
M.MACCIANTELLI
46 Sc Hakoah Wien
AUT
2:29.11
JUERGEN KUESTER
ERICH HILLE
EYLON COHEN
MICHAEL RENNER
47 Nuoto Club 2000
ITA
2:29.70
ROBERTO ZENEZINI MASSIMO MORELLI
MARCO ZUCCHINI
DANIELE MORINI
48 Asdbn Nuotatori
ITA
2:30.35
PAOLO SQUILLANTE ANDREA PARAMENTO
STEFANO CAPRARI
ANDREA ZANETTI
49 Sport Managemen
ITA
2:31.39
SAVINO FORNELLI
SILVANO GIULIANI
GUIDO ARMELLINI
RENATO ZANUSO
50 Nuoto Uisp 2003
ITA
2:31.87
PAOLO PERI
F.DE RENSIS
LUCA TAMBERI
ALESSANDRO PERINI
51 Pol Comunale Ri
ITA
2:33.01
A.ARCANGELI
M.MANSUETO
G.CASTRONUOVO
RAIMONDO CASADEI
52 Z-L Wopr Ozorko
POL
2:34.21
W.PRZYTULSKI
ROMAN WICZEL
TOMASZ CAJDLER
Z.MACIEJCZYK
53 Troyka A
RUS
2:37.81
KONSTANTIN SKOBA ALEXANDER KONKIN
PAVEL KAREV
VASILY SURZHKO
54 Sport Full Time
ITA
2:41.58
G.MANNOCCI
ANTONIO ZEVOLA
ANDREA FONNESU
M.CANCELLIERI
55 Swimming Club A
ITA
2:43.92
FARO ANGELO LO
GIANLUCA CATTANEO
ROBERTO GAZZANI
BENITO MATTERA
56 Nuoto Belluno A
ITA
2:44.06
STEFANO TIOZZI
ROBERTO ZANNONI
MAURO TOMMASELLI FRANZ BOSSEMS
***************************************
M E N -- 4X50 M.MEDLEY
240-279
***************************************
1 Tamalpais Aquat
USA
2:02.72
RICHARD BURNS
KENNETH FROST
GREG TULL
TATE HOLT
2 The Ontario Mas
CAN
2:07.01
WIESLAW MUSIAL
DAVE WILKIN
MICHAEL PATRICK
PETER STRAKA
3 Clube Paineiras
BRA
2:07.15
JOSE ORLANDO LORO ANTONIO ORSELLI
WALTER MARQUES
L.FAGUNDES
4 Ujbuda Senior B
HUN
2:11.38
ISTVAN MARTON
GABOR SOMLAI
LASZLO CSABA
F.ERDELYI
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
Page 23 of 39
Poseidon A
AKHMED ANARBAEV
VADIM MAKARYCHEV
Egypt Masters A
AMIN AMER
MONTASER AWAD
Sg Stadtwerke M
FRANK HESBACHER
KLAUS DAHLINGER
Sv Cannstatt 18
WILFRIED SCHWAB
NEFF GERHARD
U-Club Tallinn
PEEP KESKULA
A.BATISTSEV
Flaminio Sporti
CLAUDIO TOMASI
ANTONIO D'OPPIDO
Bergen Og Omegn
JAN ERIK KORSVOLD
GLEN BENGTSSON
Malaspina Sport
ROBERTO RUGGIERI
LORENZO PICCARDI
Cape Town Maste
DOUGLAS WILSON
HALTON CHEADLE
Sg Neukolln Ber
WOLFGANG HAACK
DIRK ZETERBERG
Woodlands Maste
JACK ZAKIM
LARRY SEIDMAN
Acbb A
ABED OUADAH
MICHEL ZASS
Forum Sport Cen
RENATO CELLETTI
PAOLO INGHIRAMI
Tamalpais Aquat
D.SHOENBERGER
ALAN BERNARD
Centro Nuoto Ba
MARCO PIRONE
CLAUDIO BERRINI
Bec - Bordeaux
FRANCOIS RENAUDIE
PRUNIN DIDIER
Master Aics Bre
CAMILLO CARLUCCI
MARIO VITTORIALI
Spencer Swim Te
NIGEL SALSBURY
TIMOTHY HITCHCOCK
Pol Sangiuliane
SAURO TACCINI
GIOVANNI CECCHI
Jockey Club Bue
RUS
2:11.57
VLADIMIR GETMAN
B.ALEXANDER
EGY
2:11.93
GHARIEB ATTIA
AHMED HAMADA
GER
2:13.95
MICHAEL PLATZ
ROLF GITTER
GER
2:14.14
SPRANZ KLAUS DR.
GERHARD SCHILLER
EST
2:17.12
TOOMAS HAGGI
OLAV LUKIN
ITA
2:17.25
ANGELO GULANI
AOR SILVANO
NOR
2:17.38
OIVIND LIEN
CARSTEN WANGSMO
ITA
2:18.41
ALBERTO SICA
FRANCO SOLIANI
RSA
2:19.57
TOIT JEAN P F DU
R.HOLSHAUSEN
GER
2:19.99
W.GAETCKE
JOACHIM HINTZE
USA
2:23.01
ARTIE WEIN
BRUCE ROLLINS
FRA
2:23.34
AFANE LAHOUARI
DUNCAN MCCREADIE
ITA
2:23.83
MARCO STENTELLA
GIORGIO TOSCANO
USA
2:24.53
RICK MEYERHOFF
JAMES KRUEGER
ITA
2:24.59
F.GRIGNANI
GIUSEPPE BILOTTA
FRA
2:25.24
CHRISTIAN JOGUET
HUGOT STEPHANE
ITA
2:27.37
MARCO CAPELLINI
MARZO LUCIANO DE
GBR
2:32.96
HENRY DICK
TONY CHERRINGTON
ITA
2:34.33
F.MARCHETTI
DARIO MARAMICI
ARG
2:38.79
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
C.MORGAN
M.O'FARRELL
A.FREELAND
BERNARDO DONNELLY
25 Polisportiva Na
ITA
2:39.23
ROSARIO CUCE
G.CALCATERRA
FILIPPO VALENZA
E.POLITI
26 Goteborg Sim B
SWE
2:39.93
ROLAND JOHANSSON PETER ERNSTROM
STEFAN LEIDZEN
BENGT FRIBERG
27 Amici Del Nuoto
ITA
2:43.65
WILLIAM MACCHELLI MIRCO MERIGHI
SERGIO FORMENTI
A.MARANGONI
28 Rn Saronno A
ITA
2:50.19
BRUNO FORNI
GRAZIANO PADOVAN
LANFRANCO TOMASIN GIULIO GARBAGNATI
***************************************
M E N -- 4X50 M.MEDLEY
280-319
***************************************
1 Ujbuda Senior B
HUN
2:22.53
JOZSEF CSIKANY
BELA FABIAN
GABOR CSABA
MIKLOS KOVATS
2 Walnut Creek Ma
USA
2:26.93
JAMES R. DELACY
JESSE SMYERS
ROBERT OLSON
NORMAN STUPFEL
3 Schwimmverein S
GER
2:34.10
WERNER SIEGLE
ROLAND AUBELE
HERMANN WINKLER
MANFRED BIHR
4 Ssf Bonn A
GER
2:47.35
GERHARD HOLE
GERD FRORATH
BERNT DITTRICH
WOLFGANG EWALD
5 Esporte Clube P
BRA
2:51.10
NETO ARTHUR BERNI D.SCHULTZE
JACOB ALFRED
W.HEINEKEN
6 Sg Stadtwerke M
GER
3:00.25
ZITTNER HELMUT
PETER FRENZEL
H.V.WNUK-LIPINSKI MUHLE HANS
7 Asa Cinisello A
ITA
3:01.46
BOVE GIUSEPPE
ETTORE FARDELLO
SPADONI SERGIO
ALBERTO IPPOLITO
8 Flaminio Sporti
ITA
3:02.17
SERGIO FERRI
ROBERTO MIGLIORI
DOMENICO BOVA
FRANCO FLAMINI
9 Due Ponti A
ITA
3:03.66
ALFREDO PAOLETTI ALFREDO MUSY
S.D'ALESSANDRO
PIERO ODOARDI
10 Simklubben Nept
SWE
3:08.50
PER-OLOV ERICSSON ROLF FRIBERG
HANS LINDSTROM
LESTER ERIKSSON
11 Troyka A
RUS
3:10.63
SERGEY FADIN
NIKOLAY DRONOV
MIHAIL SHAGOV
STANISLAV VOLKOV
12 Wingate Masters
ISR
3:14.61
IZHAK ZAK
ZEEV SHABTAY
REUVEN ARBEL
MOSHE GERTEL
13 Lsk Heindl A
AUT
3:42.03
GERHARD SCHRAML
WALTER KOLLER
ERHARD REICHEL
WILHELM RAUCH
***************************************
M E N -- 4X50 M.MEDLEY
320-359
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
***************************************
1 Pvk Brno A
CZE
3:07.15
VLADIMIR REPKA
S I L VITEZSLAV
RUDOLF SMERDA
JAN ZIEGLER
2 Malvern Marlins
AUS
3:07.65
JOHN COCKS
WILLIAM ATKINSON
TONY GOODWIN
GEORGE CORONES
3 Berliner Tsc A
GER
3:11.92
HORST FRITSCHE
KLAUS-PETER GORA
MANFRED BUSCH
JULIUS FEICHT
4 SC Nageurs Choi
FRA
3:16.80
ROBERT CHIALVA
JEAN ANDRIEU
BERNARD DARIN
ROGER HALIMI
5 Moscow Masters
RUS
3:29.02
V.MESHCHERIAKOV
SERGEY TORLETSKIY
V.BELOKOVSKIY
V.RABINOVICH
6 Partenope Nuoto
ITA
3:31.94
LUIGI MARAFFI
N.NANNAVECCHIA
FRANCESCO MARTINI LEONE ZILBERSTEIN
***************************************
MIXED -- 4X50 M. FREE
100-119
***************************************
1 Derthona Nuoto
ITA
1:45.73
ALESSANDRO FOGLIO DILETTA LUGANO
LAURA STRASSERA
MICHELE GALVAGNO
2 Acbb A
FRA
1:46.31
NICOLAS HEZARD
A.DE COSTA
M.DESROUSSEAUX
CATHERINE GARNER
3 Rn Saronno A
ITA
1:46.61
M.MATTACCHIONE
LUANA MOLINARI
SABRINA GUZZETTI S.ABRESCIA
4 Sg Glems A
GER
1:47.11
HENNING HAYN
I.SCHOLL
VERA HOYER
KAI BASSLER
5 Master Aics Bre
ITA
1:47.95
ENTONI CANTELLO
SARA BERTANI
LISA LASAGNA
MARCO CARBONINI
6 Sgs Hannover A
GER
1:48.01
NILS FRESE
ANDREA MARTIN
MARKUS TASCHE
JANA BRENNECKE
7 Usm Malakoff A
FRA
1:48.17
S.ABDOURAZAKOU
MELANIE SALDUCCI
ALICE LEBEAU
PIERRICK CASTEL
8 Soncino Sportin
ITA
1:48.23
R.GUERINI
LARA CONSOLANDI
CLAUDIA BIANCHI
EROS MARTINELLI
9 Sg Elbe A
GER
1:48.38
MATHIAS KOPP
ANTONIA ALBERS
T.LAGERPUSCH
HACHMANN-THIESSEN
10 Rari Nantes Apr
ITA
1:48.54
MARCO LABATE
MARTINA PRIORI
FEDERICA MENOTTI DIEGO GIORGINI
11 Aics Pavia Nuot
ITA
1:49.42
ANDREA GALLUZZO
IGNAZIO SECCI
SILVIA FRANCHINO MILENA BAVARI
12 Vela Nuoto Anco
ITA
1:50.88
ALESSIA PAOLONI
MASSIMO PRINCIPI
LAURA GINNOBILI
DAVIDE MARZOCCHI
Page 24 of 39
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
13 Gp Nuoto Mira A
ITA
1:51.37
ANDREA ROSSO
ROBERTA MARIANO
NICOLA CANTON
LAURA FRACASSO
14 Sport Managemen
ITA
1:52.93
LUCA MATIA GOZZI MICHELA SERENA
VERONICA BELLINI ANDREA CASELLA
15 Pol Comunale Ri
ITA
1:53.05
MARCELLO RIGHETTI SARA VANNI
VALENTINA BRANDI MIRCO PICCARI
16 C.N. Uisp Bolog
ITA
1:53.47
SIMONE DONINI
VALENTINA ROSSI
DANIELE GRUPPIONI GIULIA PERONI
17 Manuc A
FRA
1:54.39
RANC JOEL
DIGUET MYRIAM
AURIOL HARMONIE
ADRIEN CASANO
18 Us Villejuif Na
FRA
1:56.03
BROCHET OLIVIER
ESTELLE SEVE
M.AUDREY
DEROZIER ALBAN
19 Caledonia Maste
GBR
1:57.32
ANDREW HUTCHINSON CAROL THAIN
KIRSTEN GRAY
DAVID TAYLOR
20 Fcn A
GER
2:02.13
M.PFALLER
SILKE KIMPEL
CORNELIA ZUMPE
RALPH SCHILLING
21 Zerouno A
ITA
2:02.50
CLAUDIA GIANNONI IRENE FOGGI
MAURIZIO INDACO
A.ASTOLFI
22 Rezzato Nuoto A
ITA
2:02.68
ANDREA BOCCARDI
F.CASTELLINI
LAURA VOLPI
D.PETROCELLI
23 Nat2S A
FRA
2:03.42
THOMAS BARRAL
ROSE MOGNARD
ALEXANDRA GERLACH MAURICE PREZIOSA
24 Rarinantes Legn
ITA
2:04.63
S.GHISIMBERTI
A.RUSSINIELLO
CINZIA QUINTERI
E.MALTAGLIATI
25 Pian Del Brusco
ITA
2:04.71
SARA BALESTRIERI ALAN STACCOLI
RITA ZARINI
FILIPPO PIERLEONI
***************************************
MIXED -- 4X50 M. FREE
120-159
***************************************
1 Sg Stadtwerke M
GER
1:45.88
ANDOR EGGERS
ANJA HANZ
KATJA ROHRS
DANIEL OSSMANN
2 Waterpolopalerm
ITA
1:46.34
ROSARIA CASSARO
DARIO ROSSELLI
ELISSA FORTUNATO SLAVKO PAMUCINA
3 Curiotiba Colom
BRA
1:47.68
R.FONSECA
SUZANI PAZ
B.ANDRADE
L.D'AGOSTINI
4 Scw Eschborn A
GER
1:47.69
GEORG OTTO BACHER KATLIN VOLK
UWE VOLK
MONIKA HIRTE
5 Troyka A
RUS
1:48.34
IVAN KOVALEV
E.MCHEDLISHVILI
ELENA MALIKOVA
ALEXEY GULAKOV
6 Esn Nanterre A
FRA
1:48.39
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
Page 25 of 39
SEBASTIEN BILLON
VANESSA STOSSEL
Otter S.C. A
ROSS CROASDELL
MICHELLE SENECAL
Tavrida Masters
VALERIY KRISHTAL
N.KHUDYAKOVA
Post Sv Leipzig
GUSKE SVEN
JEANNETTE BUSCH
Romford Town Sc
MARK BILLYARD
DAWN PALMER
Ladies Recreati
TIMOTHY WANG
RUTH BARNES
Nat2S A
CHRISTOPHE MERMET
ABAD CHRISTOPHE
Sporting Club T
ARIANNA POZZOBON
ARIANNA ALFANO
Malmo Kappsimni
HENRIK JANGVALL
JULIUS KRATZER
Centro Nuoto Ba
RICCARDO MENECALI
ELEONORA SCOCCIA
Caronno Pertuse
ANGELO PELLEGATTA
F.SALVATORI
2Mila A
MASSIMO GAUDIANO
LAURA GNESOTTO
Sg Glems A
DASCHA HAAN
MARTIN HERRMANN
Sgs Hamburg A
LINDA PUMP
SUSANNE WINDECK
Umb Banska Byst
DU?AN ARGALA?
ZUZANA KARASKOVA
Gamla Polare A
ANU AHLROOS
JYRI PENTTINEN
Limerick Master
MICHELLE MULCAHY
JOHN CUNNINGHAM
Caledonia Maste
ALEXANDER PITCHER
ERICA JONES
Ncalp'38 A
ANTOINE JOURY
REMY HUBER
Fanum Fortunae
ANDREA MATTUTINI
BEATRICE BLOUIN
LIONEL CHALENDAR
GBR
1:48.45
DAVID WARREN
GINA HOBSON
UKR
1:49.26
TETIANA SHARUN
EVGEN RUZHYY
GER
1:50.30
KATHRIN ENGEL
JORG FARBER
GBR
1:50.44
KIRA NEAL
MARTIN LANE
HKG
1:50.51
LINH CARPENTER
MARK CUMMINGS
FRA
1:50.86
F.CHRISTELLE
EDITH MOREAU
ITA
1:51.33
A.RUGGERI
ANDREA BARISIELLO
SWE
1:51.70
ANNA LOHMANN
SUSANNA NORMARK
ITA
1:52.00
G.BERNARDINI
BERNARDO SALA
ITA
1:52.07
R.CATTANEO
DAVIDE CERIANI
ITA
1:52.24
LEDA BUBOLA
GIANLUCA ERMETI
GER
1:52.64
STEPHANIE HOPPNER
THOMAS HOPPNER
GER
1:53.04
CHRISTOPHER MENK
VOLKER WINDECK
SVK
1:53.34
NATALIA KODAJOVA
MARCEL JANOCKO
FIN
1:53.57
LAURA SULKAVA
MIKA VARIS
IRL
1:53.69
SANDRA BYRNE
JOHN REILLY
GBR
1:53.72
CLAIRE NIXON
CHRIS GRABHAM
FRA
1:54.25
PAILAN JOURY
SYLVIE LAYDEVANT
ITA
1:54.34
E.TAGLIAVENTI
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
MORENA OMICCIOLI
26 Pol Comunale Ri
GORDON MORGANTI
EMANUELA DONATI
27 Rarinantes Legn
FRANCO TOSI
LAURA VOLONTIERI
28 Wasserfreunde L
CATHERINE KOLB
MONIKA MITTLER
29 Leo Lagrange S.
HAMMANN MARC
KRUG ANNE-SOPHIE
30 Cs Tribeach Bra
JOSEF KREITER
CARMEN TRIMBITAS
31 Club Natacion T
I.OBREGON
ANDREA BAZO
32 Cs Tribeach Bra
MIRCEA COLTOI
I.IANOLI-MITROFAN
33 El Milenio A
GUILLEN CAROLINA
EDUARDO MORA
34 Rn Saronno A
M.ACCARDO
VALENTINA CARINI
35 Vela Nuoto Anco
A.GALLUCCIO
ELISA MAGRINI
36 Team Insubrika
SIMONE VACCANI
ELEONORA GATTI
37 Fcn A
CHRISTIAN WETZEL
NINA WETZEL
38 Ladies Recreati
BRIAN GOLDBERG
PATRICIA NICHOL
39 Sg Wuppertal A
DANIELA HANSTEIN
MICHAEL HANSTEIN
40 Nuoto Club 2000
MARCELLO PINI
VANES TERZIARI
41 Rari Nantes Apr
MARTINA NASSO
CHRISTIAN VICINI
42 Swimming Club A
A.ARGENTO
A.BATTISTELLO
43 Nuotatori Canav
ROS LUCA MOTTO
DANIELA TOMBA
44 2Mila B
LUCA PIOVAN
TIZIANA RAITERI
M.CAMILLI
ITA
1:55.02
D.PELLEGRINI
LORIS TALACCI
ITA
1:55.13
FEDERICA NERI
DAVIDE CREPALDI
GER
1:55.18
PHAN-LAM HUYNH
MATTHIAS SCHORK
FRA
1:55.43
CARON EMMANUELLE
PARIS ANTHONY
ROU
1:55.47
ALINA HRISTOV
DANIEL COMIZA
ESP
1:56.65
R.TRESGALLO
S.GARCIA
ROU
1:57.12
D.NICULAE
G.IONESCU
CRC
1:57.20
MARCELA CHACON
JONATHAN MAURI
ITA
1:57.49
LARA MAGNOLI
LUCA LANDONI
ITA
1:57.96
MASSIMO GIORGIO
ANDREA TALEVI
ITA
1:57.97
SARA BELLONI
LUCA VICENTINI
GER
1:58.05
CHRISTINA HERBOLD
MARKUS LETTERER
HKG
1:58.14
DONALD LIZ MAC
ANTHONY DEVEREUX
GER
1:58.15
SASKIA BRUHA
STEPHAN SCHRAMM
ITA
1:58.18
RAFFAELLA DREI
D.SENTIMENTI
ITA
1:58.46
PAOLA CAVAGGION
LORENZO CAVALLINI
ITA
1:59.02
ANNA BIANCHI
C.BRISONE
ITA
1:59.38
VALERIA MINO
ARMANDO OTTENGA
ITA
2:00.47
LISA VETTORELLO
F.LICCHETTA
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
45 Osimo Nuoto A
ITA
2:00.72
LORENZO LELLI
LAURA VITALONI
LUCIA IPPOLITI
MARCO MANCINI
46 Dauphins De Fir
FRA
2:00.97
T.ALVES
ELODIE BONFILS
PHILIPPE CALVO
T.ALVES
47 Club Terrazas A
PER
2:00.99
S.HELLINGTON
CLAUDIA CORNEJO
S.VON MALDONADO
IVAN RODRIGUEZ
48 Nuotatori Canav
ITA
2:01.56
E.DELL'AMICO
RAFFAELLA AIMONE
RAFFAELLA MAINA
M.MAGGIOROTTI
49 Dimensione Pont
ITA
2:02.14
FRANCESCA MEINI
EMILIANO BACHI
GEMMA SARTINI
FABIO CARBONARI
50 G.I.S. Milano S
ITA
2:03.99
RICCARDO GALLI
M.CHIONCHIO
VIVIANA AGUS
DANIELE BOSISIO
51 Auxerre Aquatic
FRA
2:04.28
MICHAEL PORTUGUEZ FIONA LUTRINGER
J.DUCONGE
I.CHARBONNIER
52 Amatori Nuoto
ITA
2:06.12
ELEONORA GENTILI BENEDETTA MORLUPI
P.MARTINELLI
ALESSIO MEROLLA
53 Benfica Pallanu
ITA
2:07.59
NICOLA MORANDINI BICICCHI IRENE
F.BICICCHI
MARCO COLONNA
54 Aics Pavia Nuot
ITA
2:08.10
MASSIMO MAGANI
FRANCESCO PERONE
A.BARTOLUCCI
VALENTINA VERGATI
55 Forum A
ITA
2:08.99
UMBERTO BRUNO
LAURA PAGANI
FLAVIA ANDREOTTI ANDREA PAPALE
56 Neptune Club De
FRA
2:09.04
FEDERICO LORETO
ANGELIQUE REMOND
VALERIE GIRARD
STEPHANE JAY
57 El Milenio B
CRC
2:10.62
MARCO ALVARADO
LAURA ALVAREZ
JORGE CAMPOS
MICHELLE ROBERT
58 H.Z.P.C. Heeren
NED
2:11.50
KARIN VAN DIJK
TJITSKE PONNE
PIETER PONNE
TIEMEN STEGENGA
59 Klab Nuoto Mast
ITA
2:14.52
MARCO MELE
SILVIA MORRA
SILVIA BINI
SIMONE MELE
60 Pol Garden Rimi
ITA
2:15.68
ALBERTO CASADEI
CONCETTA SCARPATO
TOMMASO SOFI
SILVIA FONTANA
61 Gestisport Coop
ITA
2:15.89
VALERIA VARISCO
ANNAMARIA MERONI
LUCA PREZIATI
LUCA GRAZZINI
***************************************
MIXED -- 4X50 M. FREE
160-199
***************************************
1 Tsunami A
RUS
1:44.77
EKATERINA YUDINA ALEXANDER DANILOV
OLGA BORISOVA
SERGEY MUKHIN
2 No Stars A
UKR
1:45.00
Page 26 of 39
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
VIKTOR AREFYEV
DMITRO SHEREMET
Powerpoints A
JENNIE BUCKNELL
MATT HARRY
Poseidon A
ANTON ZAYKOV
KARPOVA IRINA
Sporting Club T
GIOVANNI FANTI
ALESSIA CHECCONI
Sprut A
ANDREY BASHMAKOV
ELENA BABIKOVA
Derthona Nuoto
D.KORMENDI
D.DEMATTI
C.N. Uisp Bolog
ANDREA BORSARI
L.FILANGIERI
Bergamo Swim Te
EROS LOSA
PAOLA PAGANI
Flaminio Sporti
S.MARINO
GIANCARLO CIOTTI
Ladies Recreati
STEFAN RUST
SUZANNE NEEDHAM
Berliner Tsc A
SEBASTIAN MULLER
MAREN ZWIESIGK
Azpc Amersfoort
JEROEN ZELSMANN
VANBON-ROSENBRAND
Malaspina Sport
A.BONARDI
S.DE GRANDIS
Simklubben Nept
ANNA LUNDIN
ANDERS HAGLUND
Ssg Saar Max Ri
DIETMAR KLEE
FRANK WEBER
Sv Wasserfreund
TORSTEN AHRENS
N.WINTER
Citta' Sport Vi
MARCO BATTISTINI
ELENA RIGON
Master Aics Bre
ETTORE ANSALONI
M.GIOVANARDI
Lambertseter Sv
OYVIND THORSEN
M.LOVBERG
Nsw Bushrangers
SARAH KOCH
S.BONDARENKO
NATALIA GOLUBOVA
AUS
1:46.24
GILLIAN O'MARA
MARK THOMPSON
RUS
1:47.50
IRINA BOYTSOVA
VLADIMIR PREDKIN
ITA
1:48.22
ALFONSINA IRACE
M.QUAGLIANI
RUS
1:48.37
OLGA ZALUKAEVA
EVGENY POTEMKIN
ITA
1:50.13
SABINA VITALONI
SIMONE BATTISTON
ITA
1:50.53
NICOLETA COICA
SIMONE PALLOTTI
ITA
1:50.67
ROMINA DEGRASSI
M.GIALDI
ITA
1:50.76
BARBARA CIOTTI
F.BUTTARELLI
HKG
1:51.45
JANE KELSEY
CRAIG MILLAR
GER
1:51.84
PER ZWIESIGK
INA ZIEGLER
NED
1:52.12
F.CASTELEIJN
RON KORZELIUS
ITA
1:52.22
P.BELFIORI
LAURA BIANCHI
SWE
1:52.45
PIA STRANDH
HAKAN AGNELL
GER
1:52.98
BEATE KERN
K.BEINHAUER
GER
1:53.01
A.MIDDENDORFF
KATJA TROSIEN
ITA
1:53.49
BARBARA ZANNOL
DAVIDE UGOLOTTI
ITA
1:53.71
LIA FICARELLI
GABRIELE MAINI
NOR
1:53.77
O.KASPERSEN
ANN JOHNSEN
AUS
1:54.19
MELANIE SPEET
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
STUART ELLICOTT
22 Red Tide Of Ny
STEVEN CZEKALA
KRISTIN GARY
23 Rn Saronno A
LEONARDO SANESI
ELISA GALLI
24 Gremio Nautico
TOSHIO TADANO
ROBERTA STAROSTA
25 Caledonia Maste
JAMES BROMHAM
JANE GRANT
26 Ice Club Como A
SERGIO MAURI
DANIELE MORGANTI
27 Uea City Of Nor
LYNNE MEALE
JO JOHNSON
28 Troyka A
ANTON DENSHCHIKOV
OLGA POSTNIKOVA
29 Masters Sorland
K.LUNDEMOEN
LISE RAVEN LOTHE
30 Esv Frankfurt O
ANDREAS PEIKERT
KERSTIN MACHT
31 El Milenio A
CAROLINA MAURI
DAVID ULLOA
32 Long Eaton A
COLIN PRESCOTT
PETER IRVING
33 Sc Hellas Einbe
CORINNA GUNTHER
ANDREAS LANGE
34 Nuoto Club Mila
ALBERTO CERVI
F.CAMERLENGO
35 Cetus A
PIRTA HOTULAINEN
JENNI HARJUOJA
36 Romford Town Sc
GARY WRAIGHT
MICHELLE CURRY
37 Mont Blanc Nata
GUILLAUME MOUZET
SACHE KATIA
38 Usm Malakoff A
ALAIN SAURY
WENDY BURNSIDE
39 Rarinantes Legn
MARCO GUSSONI
MATTEO MODUGNO
40 Claremont Weste
CAROLYN GORRICK
GLENN MORRISON
Page 27 of 39
DARRIN JONES
USA
1:54.44
ERIC MITCHELL
KELLY MCPHERSON
ITA
1:54.46
LUCILLA CORIO
STEFANO BORGHI
BRA
1:54.57
C.LARCHER
E.JUNQUEIRA
GBR
1:55.28
KAREN HOWELLS
STUART MCPHERSON
ITA
1:55.91
NADIA SANTINI
ANNAMARIA FERRARA
GBR
1:56.02
ADAM KORN
PHILLIP MOULSON
RUS
1:56.25
OLGA KHILYAL
EVGENY ESKIN
NOR
1:56.25
J.THORSTENSEN
JOHN BJORNESTAD
GER
1:56.27
ANNETTE STEIN
MARCO MEISSNER
CRC
1:56.71
CLAUDIA POLL
ERIC ROBINSON
GBR
1:57.36
ELIZABETH SIMPSON
HELEN AKERS
GER
1:57.69
WILHELM ANHALT
DANIELA LANGE
ITA
1:57.95
DONATELLA MAGANI
LUCIA COLOMBI
FIN
1:58.17
MARKO LYSMA
RISTO HOTULAINEN
GBR
1:58.36
BARBARA BOXALL
THOMAS ENRIGHT
FRA
1:58.43
VANESSA ANCIC
GAETAN BEYSARD
FRA
1:58.60
DUFAYET VERONIQUE
VINCENT LANSSENS
ITA
1:58.70
LAURA FINELLI
SANDRA COLOMBO
AUS
1:58.75
ELENA NESCI
GRAHAM CROFT
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
41 Aarhus Studente
MORTEN ANCKER
CHARLOTTE BERNER
42 Nuoto Belluno A
ALESSANDRO KIRNER
M.CANOVA
43 Swimming Club A
BALZA BARBARA
DAVIDE BONADEO
44 Sg Wuppertal A
ANNA-LENA RUMPF
HARALD BAYER
45 Nuotatori Moden
CHIARA BONETTI
ANDREA GIBELLINI
46 Aarhus Gf A
HENRIK EGEKVIST
J.FARVING
47 Aer Lingus Mast
SUZANNE HARKINS
ANNE CUMMINS
48 Post Sv Leipzig
D.HOEDT
DR. RIA HENNEBACH
49 Aquatic Sport C
FREDERIC BARDALOU
VERONIQUE LARZUL
50 Vela Nuoto Anco
FEDERICA ORLANDI
LORENA MENGONI
51 Club Vitren De
EMILIE FOSSARD
PIERRICK ORY
52 The Ontario Mas
LAAT MARCELA DE
JAKE NESOVIC
53 Pol Comunale Ri
G.CASTRONUOVO
FEDERICA MORONI
54 Kungsbacka Sims
LARS SANDBERG
MARIE HOLMBERG
55 Cercle Nageurs
PREBEN WARGA
VANNI VOGEL
56 Helios Village
SILVIA CASARIL
M.BUTTARONI
57 Modena Nuoto Ma
FRANCESCO ZACCHI
PAOLO FORGHIERI
58 Aics Pavia Nuot
G.PANENA
PAOLA MAZZOLA
59 Team Insubrika
ALESSANDRO BARRA
SERGIO BIRIGOZZI
60 Dresdner Delphi
DEN
1:59.00
AMALIE ESBERG
FLEMMING HERMANN
ITA
1:59.36
LAURA ETZI
MATTEO ROSSIGNOLI
ITA
1:59.55
R.ALESSANDRA
G.ANTONIO
GER
1:59.75
IRENA KRAENSEL
FALK WITTKOPPER
ITA
1:59.75
BARBARA BERTAINA
GIANCARLO SALTINI
DEN
2:00.15
L.GAMMELMARK
M.KJAERSGAARD
IRL
2:00.54
RAY MONGEY
TREVOR WOOD
GER
2:00.55
ANETT KROMREY
JENS LUTSCHIN
FRA
2:00.58
AMELIE SAUREL
O.LE POITTEVIN
ITA
2:01.00
SANDRO CALDERIGI
STEFANO LORETI
FRA
2:01.37
MAGALI VINET
FRANCK PALAS
CAN
2:01.76
M.WILLIAMSON
NANCY BLACK
ITA
2:02.29
LAURA MULAZZANI
P.ROSSI
SWE
2:02.58
NICLAS RENMAN
SONJA HAGLUND
SUI
2:02.70
FABIENNE ROSE
CHANTAL ROCHAT
ITA
2:03.01
VANESSA RACIOPPI
PAOLO RICCI
ITA
2:03.22
GIORGIA SALA
M.GATTI
ITA
2:03.71
R.ALLEGRETTI
D.RAGNI
ITA
2:03.86
F.BORGONOVO
SILVIA ACETI
GER
2:04.41
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
Page 28 of 39
JANA REICHELT
PETER BRAUNLICH
Cs Tribeach Bra
PAUL GABOR
RAMONA TEPELEA
Derthona Nuoto
PAOLO GERBI
IDA ROLANDO
Nat2S B
V.FABRICE
SAKURA PASCARELLI
Psv A
EVERTJAN MASUREL
ERIK VAN DARTEL
Saltsjobadens I
ANNA HAMMAR
ANNIKA KENNING
Sg Neukolln Ber
ANDREA MATTHAS
ANDREA KUNKEL
San Marino Mast
UMBERTO GALLONI
FABIO MAURO PARI
Csi Nuoto Ober
STEFANO BERTANI
BARBARA SESENA
Wiener Sport Cl
PETER POLAK
ANGELIKA HOENECKE
Nuoto Master Te
GUIDO STEFANO
MINOSA ROBERTO
Andrea Doria A
M.GARIBALDI
CLAUDIA RADICE
Fanum Fortunae
PASSINETTI ANDREA
V.NEGUSANTI
Nuotatori Canav
MARTA COI
MARCO CHINI
Team Quebec A
FREDERICK FORTIN
JOHN MICKS
Libertas Nuoto
N.POLSINELLI
PAOLO GASCHINO
Wfr.Spandau 04
MONIKA MISCH
PETRA HILDNER
Sportschwimmver
K.NIEDERMANNER
JORG LEHMANN
Centro Nuoto Mo
CLAUDIA RAUTY
SONIA CERRI
Aubagne Natatio
M.JACOB
UTA HILLIG
RENE NITZSCHMANN
ROU
2:04.55
ANETA PATRASCOIU
GABRIEL MITACHE
ITA
2:04.69
VALENTINA LUGANO
STEFANO GUAGNINI
FRA
2:05.16
ARMELLE RECTON
FLAVIEN HIRIGOYEN
NED
2:05.73
JOLANDA VAN GENDT
LISELOTTE JOLING
SWE
2:05.75
MAGNUS DU RIETZ
BJORN MODEE
GER
2:05.91
W.KELLERMANN
ROBERT STUBERT
SMR
2:06.77
PAOLA PELLANDRA
M.PESARESI
ITA
2:06.95
MONICA BONACINI
I.ROSCA
AUT
2:07.27
M.STOETTNER
WOLFGANG RAML
ITA
2:07.30
P.SPORTELLI
P.RAFFAELLA
ITA
2:08.19
GIORGIA TREVISAN
E.BOSCHETTI
ITA
2:09.43
FLAVIA MEDORI
M.FERRETTI
ITA
2:09.49
FRANCESCA LEON
N.LA BRUNA
CAN
2:09.65
CAROLE BEAUCHAMP
ANNIE CHAMPAGNE
ITA
2:09.81
SONIA D'ORO
A.MANFREDINI
GER
2:10.02
RENE BRAUN
HEIKO HOPF
GER
2:10.29
STEPHAN EISNER
BARBARA LEMM
ITA
2:10.50
PAOLO NESI
DANILO NATALI
FRA
2:11.08
THIERRY GARNIER
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
BERNARD SANDRINE OLIVIER GIBIER
80 Ssg Pforzheim A
GER
2:11.20
BRITTA TEPE
PETRA STEINBERG
SIEGFRIED NICKERL AXEL DAUNER
81 Pesaro Nuoto A
ITA
2:11.41
ALDO VANNI
LARA FARES
VERONICA GASPARRI MARCO LANZI
82 Schwimmverein M
GER
2:11.44
ULRIKE GERNER
MONIKA MENHART
WILHELM SKRANDIES M.KANELLOPOULOS
83 El Milenio B
CRC
2:11.91
MARIA CABADA
REBECA HERNANDEZ
MARCO BRENES
ALAIN DUBOST
84 Pol Sangiuliane
ITA
2:11.97
GERARDO MASIELLO SAMANTHA MASE'
DANIELA D'ADDA
CRISTIANO ROSSI
85 Centro Nuoto Mo
ITA
2:12.33
MARCO MORGANTINI F.PORCIANI
ALESSIO PAOLESCHI C.GUALTIEROTTI
86 Ladies Recreati
HKG
2:12.93
DOMINIC TSUI
TAIN KIRKWOOD
MARCY TRENT LONG ANDREW KEHOE
87 Sv Lohhof E.V.
GER
2:13.24
DIETER SCHILDGEN SABINE RIEDEL
YVONNE FEIST
LARS PLATH
88 Roma A
NOR
2:13.74
HAKON NORDVIK
M.GISMERVIK
MARION DEGERSTROM RUNE FISKAA
89 Foltzer Ssd A
ITA
2:13.86
M.BIGNONE
L.PASTROVICCHIO
ANNA BECUCCI
MIRKO RIZZI
90 Tritons Lumbroi
FRA
2:15.07
HUGUES HERMAN
FRANCOISE JOLY
D.HUBINONT
PHILIPPE MARCQ
91 El Milenio C
CRC
2:16.77
SALVADOR OREAMUNO CECILIA CARNEVALE
MAX GAMBOA
A.GONZALEZ
92 Sport Full Time
ITA
2:17.12
A.MICHELI
M.CANCELLIERI
K.ANN
M.GIORDO
93 Nat2S C
FRA
2:17.58
JOEL SAURIN
ERIC SCHULD
JOSIANE GIRAUD
ISABELLE FAURE
94 Mozzate Sport A
ITA
2:21.80
M.MOLTRASIO
MIRKO MASTRORILLI
ENRICO ANSELMI
R.BUSNELLI
95 Dresdner Delphi
GER
2:26.91
ANKE WECK
LUTZ KIESSLICH
SIMONE NOLDNER
BERND WILLER
96 The Mermaids A
AUT
2:33.72
MARLIES KINZEL
HELMUT JELEM
MONIKA MILLET
FABIAN KISSLER
97 Canottieri Vitt
ITA
2:36.60
M.LAMBRI
OLIVIERO PRADELLI
K.CASAROLA
ANTONIO CAMONI
***************************************
MIXED -- 4X50 M. FREE
200-239
***************************************
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Page 29 of 39
Club Natation S
LIONEL GODEAUX
JEAN-MARIE CADIAT
Waterpolopalerm
FABRIZIO GRIFFO
MARIAPAOLA UBERTI
Acbb A
ABED OUADAH
F.MIGNATELLI
Nuoto Club Mila
R.FRANCESCHI
D.PEDACCHIOLA
Cape Town Maste
NIGEL HENDRICKS
CECILIA STANFORD
Ujbuda Senior B
ATTILA BEAK
F.ERDELYI
Centro Nuoto Ba
LUCIA MEZZOPERA
KARIN SODERMAN
The Ontario Mas
CINDY BERTELINK
SUE WEIR
Eca Master A
U.ZAPPI
CARMEN ALVAREZ
Ladies Recreati
GERARD OROURKE
SALLY COLLIER
Sg Stadtwerke M
KLAUS DAHLINGER
ANJA RITTER
Forum Sport Cen
PAOLA RODIGHIERO
SUSANNA SORDELLI
Dlf Livorno B
DINO SAMARITANI
SIMONA BURINI
Ssg Saar Max Ri
JUTTA KRATZ
SIGRID SCHONHOFEN
Lagardere Paris
LUC LIEBEL
CORINNE SABATIER
Aer Lingus Mast
PETER CONWAY
PATRICIA REILLY
U-Club Tallinn
MERLE VANTSI
PEEP KESKULA
Team Insubrika
DANIELA SABATINI
MARCO BOSETTI
Spencer Swim Te
ALISON GWYNN
ANNE BRAAM
Club Natation S
BEL
1:52.43
COLETTE CRABBE
NATHALIE BLONDEEL
ITA
1:52.52
VALENTINA SALVIA
M.CONTI
FRA
1:52.98
LAURENT NEUVILLE
MATHIAS CAROLINE
ITA
1:53.45
G.BERTOLI
DANIELA DEPONTI
RSA
1:54.06
MARCELLE STRAUSS
JOHAN VD MERWE
HUN
1:54.29
CSILLA CSIKANY
MELINDA MAROSI
ITA
1:55.91
CLAUDIO BERRINI
G.GIGLIETTI
CAN
1:56.84
MICHAEL PATRICK
WIESLAW MUSIAL
VEN
1:57.07
MARIA HUNG
ANTONIO FUNICELLI
HKG
1:58.04
LYNDA COGGINS
ERIC JOHNSON
GER
1:58.99
G.BORRAS
FRANK HESBACHER
ITA
1:59.55
MARCO STENTELLA
L.ANTONELLO
ITA
1:59.71
CLAUDIA BONDI
STEFANO DIETERICH
GER
1:59.72
ROLF ARNOLD
DENZER ERNST
FRA
2:00.53
J.CABROL
CATHERINE SIDOBRE
IRL
2:00.55
BRIAN CARROLL
DYMPHNA MORRIS
EST
2:00.92
EVE VIRKKUNEN
TOOMAS HAGGI
ITA
2:02.96
G.SAMPIETRO
MAURA BELLORINI
GBR
2:03.11
ALAN PARKINS
GAVIN BARLOW
BEL
2:04.30
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
BALANCIER PASCAL
CHANTAL GRIMARD
Bad Homburger S
A.FARRENKOPF
STURM-CONSTANTIN
Caledonia Maste
URSULA RYDER
KEITH DUNNETT
Cetus A
JOHANNA KARA
MAIKKI TORSTI
Ssf Bonn A
IRIS GATZEN
MARION KUHN
Claremont Weste
FRANK GLASS
ELEANOR PARSONS
Malaspina Sport
LUIGI GUERRIERI
P.SARCHI
Ifk Lidingo Sim
CECILIA WANGEL
ULRIKA WESTLUND
Lambertseter Sv
GUSTAV HEIBERG
TONE WESTBY
Esn Nanterre A
LIONEL CHALENDAR
GUITARD MURIELLE
Vasteras Simsal
GUNILLA SILJEBACK
LARS EKDAHL
Su [email protected]
NADJA KURZ
JOSEF JEDLICZKA
Rarinantes Legn
C.MARTIN
FRANCESCA MELIS
Flaminio Sporti
CINZIA FARINA
DOMENICO BOVA
Ssv Lahr A
S.REIBEL-OBERLE
SABINE SINNER
Modena Nuoto Ma
ANGELA NORA
STEFANO BERTONI
Swiss Alumni Sw
DANIEL FISCHER
MIREILLE RICHTER
Hemel Hempstead
MIKE PIGOTT
CHRISTINE HOLLICK
Troyka A
MAXIM NIKULIN
S.KUZNETSOVA
Sc Regensburg A
DANA OBALSKI
PHILIPPE GODBILLE
CLAIRE ANTHONY
GER
2:04.49
CORDULA RUH
PETER KLEINER
GBR
2:04.82
JUDY HATTLE
BILL REID
FIN
2:05.58
TIMO TEPONOJA
SIMO-PEKKA TORSTI
GER
2:05.78
BERNT DITTRICH
SVEN LEOPOLD
AUS
2:06.84
SUZANNE SHILLING
GARY BRADLEY
ITA
2:07.67
LORENZO PICCARDI
LUISA MARESCA
SWE
2:07.72
KAJ GOROSCH
MAGNUS FALTMAN
NOR
2:07.91
WIGGO KRISTENSEN
ELISABETH OSTBYE
FRA
2:08.55
LIONEL PAILLIEZ
FREDERIQUE CASSAR
SWE
2:09.00
HELENA EKDAHL
ERIC BRANDELIUS
AUT
2:09.26
E.KLOTZ-BAIR
TOMAS HAJEK
ITA
2:09.79
GIUSEPPE MILOTTA
ANTONIO PENATI
ITA
2:10.47
B.DALLA
ELISA FILARDO
GER
2:10.69
WOLFDIETER REIBEL
JENS AUSTERMANN
ITA
2:10.74
SIMONA MONTAGNANI
A.CALVERI
SUI
2:10.79
SUSANNE KELLER
BENEDIKT RUSCH
GBR
2:10.99
PAMELA WARE
DAVID PIRRIE
RUS
2:12.30
OLGA VALIULLINA
KONSTANTIN SKOBA
GER
2:13.19
ANDREAS GROEBER
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
HORST KOLBE
URSULA WALLITSCH
40 Delphin Ratinge
GER
2:15.84
JOERG WERNER
MARLENE HELMICH
STEFANIE WERNER
JORG ENGEL
41 Rn Saronno A
ITA
2:16.87
LUIGI TAFFELLI
SILVIA BRUSEGAN
B.DE
BRUNO FORNI
42 Wfr.Spandau 04
GER
2:17.25
KLAUS LENZ
MONIKA ADOLPHS
TANJA TOFERN
THOMAS MEISSNER
43 Sn Montgeron A
FRA
2:17.48
MOULINE PAUL
A.MATHEVET
LANGLET ROSETTE
GERARD FELIX
44 Mont Blanc Nata
FRA
2:17.68
J.GUILBERT
MICHEL GUILLEMIN
FLOURAC FLORENCE SOPHIE TAPPAZ
45 Swimming Club A
ITA
2:17.79
S.FELSTEAD
FARO ANGELO LO
SIMONETTA ZACCARA ROBERTO GAZZANI
46 Ncalp'38 A
FRA
2:17.92
PIERRE SPILLIAERT BRIGITTE FREVILLE
SERGE ZASLAVOGLOU SYLVIE BEVILACQUA
47 Pol Sangiuliane
ITA
2:18.93
GIUSEPPE ROTUNNO LINDA PAGLI
PAOLA GIUSTI
FABIO TACCINI
48 Kungsbacka Sims
SWE
2:20.13
LARS BACKLUND
ANDERS BACKLUND
LOTTA ORNE
HELEN JOHANSSON
49 Pol Comunale Ri
ITA
2:20.93
N.GASPARINI
SILVA MARISE DA
A.COLOMBO
A.ARCANGELI
50 Uop Masters A
USA
2:22.12
JENNIFER MARONEY RUSY HALEY
MICHAEL MARONEY
MIKE HALEY
51 Mtv Segeberg A
GER
2:24.34
CARIN LILEY
ECKHARD MANNKE
DAGMAR MANNKE
J.GILENSKI-HENZE
52 Nuotatori Padov
ITA
2:25.93
GIOVANNI ZODO
ANTONIA ROSSI
VALENTINO BUCOVAZ GABRIELLA ROSSI
53 Sport Full Time
ITA
2:26.77
MARIA DEL PRETE
CARLA ROZZO
G.MANNOCCI
MAURIZIO SOGOS
54 Dlf Livorno B
ITA
2:36.83
R.LIBRALATO
GLORIA GUIDI
A.MAMBRINI
ANDREA TISTARELLI
55 Twv Tiroler Was
AUT
2:53.01
C.TABELANDER
GISELA EITER
MICHAEL NAGELE
R.FISCHER
56 El Milenio A
CRC
3:20.97
MANUEL GUILLEN
MAXENETTE CHAVES
ZELEDON GERMAN
CARMEN CARRASCO
***************************************
MIXED -- 4X50 M. FREE
240-279
***************************************
1 Bergen Og Omegn
NOR
1:59.81
MARGIT OHLSSON
GLEN BENGTSSON
TORILL BERGESEN
OIVIND LIEN
Page 30 of 39
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Acbb A
MICHEL ZASS
B.SALIMA
Danderyds Sim C
MARIA GUSTAFSSON
PEDER WEHLEN
Sg Wuppertal A
FOLKERT MEEUW
MEEUW JUTTA DR.
Woodlands Maste
ARTIE WEIN
D.COELLNER
Peru Masters A
CAROLL CAILLAUX
AIDA DAVIS
Sg Stadtwerke M
HANS MUHLE
GERLINDE MAUTE
Flaminio Sporti
AOR SILVANO
CLAUDIO TOMASI
Malaspina Sport
METELLO SAVINO
GABRIELLA TUCCI
Birmingham Mast
HAYLEY BETTINSON
ELAINE BROMWICH
Forum Sport Cen
LAURA STERNI
GIORGIO TOSCANO
Psv A
V.VERHAGEN
LOTTIE GEURTS
Sg Neukolln Ber
DIRK ZETERBERG
W.GAETCKE
Totkomosi Rozma
FODOR LASZLO
L.SANDOR
Cetus A
JUHA KOSKI
LEENA KASEVA
Amici Del Nuoto
SERGIO FORMENTI
MIRA GUGLIELMI
New England Mas
SUE JENSEN
JUDY FOREMAN
Polisportiva Na
MARIA ALWINE EDER
MARIA ARMANIO
Aer Lingus Mast
MARY FITZPATRICK
JEFF PHILLIPS
Sg Essen A
MANFRED ZEY
CHRISTEL HALBACH
Ssv Brixen A
FRA
2:02.99
DUNCAN MCCREADIE
K.PIPES-NEILSEN
SWE
2:04.41
OLLE AXLING
B.AXLING
GER
2:07.98
PETRA FOCKE
AXEL FOCKE
USA
2:10.12
DEBORAH CIPRIANO
LARRY SEIDMAN
PER
2:10.95
EDUARDO ESCARDO
RICARDO CAILLAUX
GER
2:11.43
M.HILLENBRAND
ROLF GITTER
ITA
2:11.76
HELEN ANDREW
ORNELLA BRUGNARA
ITA
2:12.38
ANNARITA BLOSI
FRANCO SOLIANI
GBR
2:14.76
KENNETH WILLIAMS
S.GEORGALLIDES
ITA
2:16.94
LIANA CORNIANI
PAOLO INGHIRAMI
NED
2:20.29
ROB HANOU
HAROLD MATLA
GER
2:20.74
ANTJE STILLE
MARGA SCHULZE
HUN
2:21.84
SUMEGHY DR LASZLO
CSANADI JANOSNE
FIN
2:24.47
KAARINA MARKKULA
AHTI UUSIVUORI
ITA
2:26.22
GUJA GUGLIELMI
A.MARANGONI
USA
2:26.91
MARK KEIL
JAMES POPE
ITA
2:29.93
E.POLITI
FILIPPO VALENZA
IRL
2:31.67
MARIE GUIDON
TONY O'BRIEN
GER
2:33.15
JUERGEN BURMANN
HANNELORE SCHWARZ
ITA
2:33.87
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
STEPHAN DEJACO
ELDA LETRARI
CHRISTA HUBER
FRANZ PISONI
22 The Ontario Mas
CAN
2:40.65
SUE DEACON
SHIRLEY G. DACEY
MICHAEL OLSEN
RICHARD HIBBERT
23 Lsk Heindl A
AUT
2:50.50
JORG KUTSCHERA
GERID DIESSL
ERHARD REICHEL
L.HEIDEMARIE
24 Tokyo Bay Swim
JPN
2:59.75
TAKAKO KAWASAKI
NORIKO HANAICHI
TOSHIYUKI SAKA
MASAFUMI AKIYAMA
25 San Marino Mast
SMR
3:31.81
RENZO RENZI
VITTORIA FRACASSI
ANTONIA PASOLINI ROBERTO GUDINI
***************************************
MIXED -- 4X50 M. FREE
280-319
***************************************
1 Ujbuda Senior B
HUN
2:20.70
MARIA BALLA
JENO ATS
RITA MOLNAR
ATTILA BANHIDY
2 Lsk Heindl A
AUT
2:26.22
WALTER KOLLER
ULRIKE HOSNER
HELGA GRAENITZ
GERHARD SCHRAML
3 Neva Stars A
RUS
2:27.40
A.KHARCHENKO
OLGA KOKORINA
KIRA MAKAROVA
OLEG PETKAU
4 Ssf Bonn A
GER
2:35.30
WOLFGANG EWALD
MARGRET HANKE
UTE HOLE
GERHARD HOLE
5 Gremio Nautico
BRA
2:47.61
D.WERNER
D.BORGES
R.MARIANTE
A.BIEDERMANN
6 Dlf Livorno A
ITA
2:57.22
MARIO BENVENUTTI STAGI MIRELLA
RAMAGLI PAOLA
ILIO BARONTINI
7 Simklubben Nept
SWE
3:07.58
ULLA-BRITT OBERG ROLF FRIBERG
INGER SJOBERG
PER-OLOV ERICSSON
8 Firenze Nuota M
ITA
3:24.78
VOLGA MILANOVIC
ALDO PASQUALI
TORTORELLI PAOLA GIANCARLO MINIATI
***************************************
MIXED -- 4X50 M. FREE
320-359
***************************************
1 Lsk Heindl A
AUT
3:54.18
WILHELM RAUCH
ELLY KAISER
ERNA PROLL
FRANZ ZIGON
2 Flaminio Sporti
ITA
4:02.65
SERGIO FERRI
GWENDOLEN KASPAR
ADUA IEZZI
FRANCO FLAMINI
***************************************
MIXED -- 4X50 M.MEDLEY
100-119
***************************************
1 Acbb A
FRA
1:59.75
NICOLAS HEZARD
CLAIRE DESDOIT
CATHERINE GARNER A.DA COSTA
2 Sgs Hannover A
GER
1:59.79
MARKUS TASCHE
ANDREA MARTIN
Page 31 of 39
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
NILS FRESE
Rari Nantes Apr
FEDERICA MENOTTI
MARCO LABATE
Sg Elbe A
MATHIAS KOPP
ANTONIA ALBERS
Soncino Sportin
R.GUERINI
F.TERNA
Sg Glems A
I.SCHOLL
KAI BASSLER
Master Aics Bre
LISA LASAGNA
ENTONI CANTELLO
Rn Saronno A
CHIARA GENTILE
M.MATTACCHIONE
Pol Comunale Ri
ALESSIO SPELONCHI
VALENTINA BRANDI
Firenze Nuota M
CAMILLA BANDINI
SARA PAPINI
Aics Pavia Nuot
SILVIA FRANCHINO
IGNAZIO SECCI
Usm Malakoff A
ALICE LEBEAU
PIERRICK CASTEL
Curiotiba Colom
L.D'AGOSTINI
BRUNO BLANCO
Derthona Nuoto
ALESSANDRO FOGLIO
LAURA STRASSERA
Vela Nuoto Anco
LAURA GINNOBILI
MASSIMO PRINCIPI
Sport Managemen
LUCA MATIA GOZZI
VERONICA BELLINI
Gamla Polare A
ANU AHLROOS
LAURA SULKAVA
Rarinantes Legn
MARCO VILLA
GIACOMO BORRONI
Polisportiva Mi
DARIO MONFRECOLA
GIUSEPPA ZIZZO
Circolo Canotti
ALESSANDRO GRILLO
SAMUELA MAGNELLI
Caledonia Maste
CAROL THAIN
DAVID TAYLOR
JANA BRENNECKE
ITA
2:00.21
MARCO PRIORI
MARTINA PRIORI
GER
2:00.56
T.LAGERPUSCH
HACHMANN-THIESSEN
ITA
2:01.04
NICOLA FACCHI
LARA CONSOLANDI
GER
2:01.37
HENNING HAYN
VERA HOYER
ITA
2:01.63
MAURO ZANETTI
SARA BERTANI
ITA
2:01.96
MASSIMO BRIGO
SABRINA GUZZETTI
ITA
2:02.08
MARCELLO RIGHETTI
EMANUELA DONATI
ITA
2:02.38
NICOLA TACCONI
SIMONE PETRENI
ITA
2:02.69
SIMONE STANGALINO
MILENA BAVARI
FRA
2:02.83
THIBAULT MARTIN
MELANIE SALDUCCI
BRA
2:03.31
B.ANDRADE
SUZANI PAZ
ITA
2:05.38
ANDREA FERRARI
VALENTINA LUGANO
ITA
2:05.80
ALESSIA PAOLONI
DAVIDE MARZOCCHI
ITA
2:05.82
MICHELA SERENA
ANDREA CASELLA
FIN
2:06.70
MIKA VARIS
MIIKKA KARHU
ITA
2:07.52
MARIA GRIGGIO
ALICE GARAVAGLIA
ITA
2:08.02
VALERIO GIPPETTO
ELEONORA PUMILIA
ITA
2:09.49
M.GIORGI
DARIO ROMANO
GBR
2:10.09
MICHELLE DRYBURGH
ANDREW HUTCHINSON
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
22 Manuc A
FRA
2:11.00
DIGUET MYRIAM
RANC JOEL
ADRIEN CASANO
AURIOL HARMONIE
23 Club Natacion T
ESP
2:12.00
S.GARCIA
DANIEL PALACIOS
ANDREA BAZO
R.TRESGALLO
24 Fcn A
GER
2:12.45
M.PFALLER
RALPH SCHILLING
NINA WETZEL
ANDREA STICH
25 Zerouno A
ITA
2:16.88
L.GIOVANNINI
IRENE FOGGI
CHRISTIAN ALBANO CLAUDIA GIANNONI
26 Rezzato Nuoto A
ITA
2:17.36
LAURA VOLPI
FABIO RONCHI
ANDREA BOCCARDI
F.CASTELLINI
27 Tsv Neuburg A
GER
2:19.21
ANDREA SCHAFER
CHRISTINA HUBER
RENE REBELE
SVEN EILENBERGER
28 Nat2S A
FRA
2:23.86
ALEXANDRA GERLACH ROSE MOGNARD
MAURICE PREZIOSA ABAD CHRISTOPHE
***************************************
MIXED -- 4X50 M.MEDLEY
120-159
***************************************
1 Derthona Nuoto
ITA
1:55.21
DILETTA LUGANO
E.GALLAZZI
GIULIA ANFOSSI
MICHELE GALVAGNO
2 Cape Town Maste
RSA
1:57.94
CHRIS KING
HARALD KRUGER
EDITH OTTERMANN
PERRY CADIZ
3 Scw Eschborn A
GER
1:59.89
KATLIN VOLK
UWE VOLK
GEORG OTTO BACHER MONIKA HIRTE
4 Firenze Nuota M
ITA
2:01.28
P.PIERALLI
LUCIA BUSSOTTI
MARCO MACCIANTI
LORENZO MINIATI
5 Milano Nuoto Ma
ITA
2:01.59
MICHELE RATTI
CHIARA LUI
F.PICIOCCHI
SILVIA MARCHESI
6 Otter S.C. A
GBR
2:01.74
ROSS CROASDELL
DAVID WARREN
MICHELLE SENECAL GINA HOBSON
7 Sporting Club T
ITA
2:02.11
ARIANNA POZZOBON DINO BRACALENTE
ANDREA BARISIELLO ARIANNA ALFANO
8 Troyka A
RUS
2:02.72
ALEXEY GULAKOV
IVAN KOVALEV
E.MCHEDLISHVILI
ELENA MALIKOVA
9 Tavrida Masters
UKR
2:04.22
VALERIY KRISHTAL N.KHUDYAKOVA
EVGEN RUZHYY
TETIANA SHARUN
10 Esn Nanterre A
FRA
2:04.53
LIONEL CHALENDAR SEBASTIEN BILLON
VANESSA STOSSEL
AUDREY SALENNE
11 Post Sv Leipzig
GER
2:04.58
JORG FARBER
KATHRIN ENGEL
JEANNETTE BUSCH
GUSKE SVEN
12 Ladies Recreati
HKG
2:05.15
Page 32 of 39
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
TIMOTHY WANG
LINH CARPENTER
Centro Nuoto Ba
ELEONORA SCOCCIA
STEFANO VENANZI
Caledonia Maste
CRAIG HOLMES
ERICA JONES
Daw Alkmaar A
WIETEKE ELZINGA
KARS LUTTIK
Us Villejuif Na
DEROZIER ALBAN
ESTELLE SEVE
Gp Nuoto Mira A
TIZIANA D'ANCONA
NICOLA CANTON
Sg Glems A
DASCHA HAAN
MARTIN HERRMANN
Caronno Pertuse
ANGELO PELLEGATTA
DAVIDE CERIANI
Umb Banska Byst
JAN CAMAJ
ZUZANA KARASKOVA
Aquatic Sport C
ROMAIN LEBASTARD
ROMAIN LEPAROUX
Rn Saronno A
ELENA MORIGGI
STEFANIA MASIA
Dimensione Pont
ENRICO CAPITANI
FRANCESCA MEINI
Nuotatori Canav
ROS LUCA MOTTO
RAFFAELLA AIMONE
Limerick Master
JOHN REILLY
MICHELLE MULCAHY
Master Aics Bre
TANIA GHIDONI
SAMANTHA BARDELLI
Nuoto Belluno A
DANIELA BIANCHET
ALESSANDRO KIRNER
Vela Nuoto Anco
A.SGOLACCHIA
ANDREA TALEVI
2Mila A
LEDA BUBOLA
MASSIMO GAUDIANO
Flaminio Sporti
ELISA FILARDO
MARCO TENDERINI
Cs Tribeach Bra
ALINA HRISTOV
RUTH BARNES
MARK CUMMINGS
ITA
2:05.37
FABIO SERVADIO
G.BERNARDINI
GBR
2:05.37
CLAIRE NIXON
CHRIS GRABHAM
NED
2:06.65
RON LANGELAAN
LAURA BADOUX
FRA
2:07.13
DUTHOY BORIS
M.AUDREY
ITA
2:07.44
ANDREA ROSSO
LAURA FRACASSO
GER
2:07.90
STEPHANIE HOPPNER
THOMAS HOPPNER
ITA
2:08.30
R.CATTANEO
F.SALVATORI
SVK
2:09.10
NATALIA KODAJOVA
MARCEL JANOCKO
FRA
2:09.93
AMELIE SAUREL
MARIE COLAS
ITA
2:10.01
GABRIELE COLOMBO
M.ACCARDO
ITA
2:10.06
DAMIANO BOLOGNESI
MADDALENA MASONI
ITA
2:10.27
ARMANDO OTTENGA
VALERIA MINO
IRL
2:10.28
JOHN CUNNINGHAM
SANDRA BYRNE
ITA
2:10.70
MATTEO PANCIROLI
ZATTI ROBERTO
ITA
2:10.80
V.DE MARCHI
MATTEO ROSSIGNOLI
ITA
2:11.25
M.GUIDARELLI
ELISA MAGRINI
ITA
2:11.44
GIULIO DAVICO
LAURA GNESOTTO
ITA
2:11.59
CLAUDIO ZOPPI
VALERIA MORRA
ROU
2:11.96
G.IONESCU
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
DANIEL COMIZA
32 G.I.S. Milano S
MARZIA CAVANA
DANIELE BOSISIO
33 Rari Nantes Apr
GIULIA POMPILI
FABIO RICCIARDI
34 Fanum Fortunae
MICHELE BIAGIOTTI
ROBERTO TONELLI
35 Aics Pavia Nuot
S.SAPIENZA
G.PANENA
36 Fcn A
CHRISTIAN WETZEL
MARKUS LETTERER
37 Ladies Recreati
PATRICIA NICHOL
DONALD LIZ MAC
38 Osimo Nuoto A
LUCIA IPPOLITI
LAURA VITALONI
39 Gestisport Coop
ROSSELLI DAVIDE
A.RINALDO
40 Amatori Nuoto
ELEONORA GENTILI
ANDREA GARGHELLA
41 Dresdner Delphi
MICHAEL RICHTER
UTA HILLIG
42 Swimming Club A
MASSIMO GORRINI
A.ARGENTO
43 Club Natation S
OLIVIER BRESOUX
BALANCIER PASCAL
44 Centro Nuoto Mo
CLAUDIA RAUTY
SONIA CERRI
45 Team Insubrika
ALESSANDRO SANTI
ANDREA POCHETTINO
46 San Marino Mast
SANDRO SERRA
MICOL ROSSINI
47 Auxerre Aquatic
I.CHARBONNIER
FIONA LUTRINGER
48 La Wellness A
SALVATORE VADACCA
S.HERRERA
49 Pol Comunale Ri
MATTEO VENTURINI
D.PELLEGRINI
50 Ice Club Como A
D.CORTI
ANNAMARIA POSCA
Page 33 of 39
CARMEN TRIMBITAS
ITA
2:12.37
RICCARDO GALLI
P.RAMUNNO
ITA
2:12.93
LUCIO SCALZI
MARTINA NASSO
ITA
2:14.83
E.TAGLIAVENTI
MORENA OMICCIOLI
ITA
2:15.85
C.BERGAMASCHI
VALENTINA VERGATI
GER
2:17.11
SILKE KIMPEL
CHRISTINA HERBOLD
HKG
2:17.56
JEFFREY HOFFMAN
BRIAN GOLDBERG
ITA
2:17.67
MARCO MANCINI
SIMONE LORENZANO
ITA
2:18.30
LAURA FUSINI
MARA CRUINI
ITA
2:18.72
VERONICA RIZZUTO
MAURO BRUGNONI
GER
2:19.16
JANA REICHELT
RENE NITZSCHMANN
ITA
2:19.75
C.BRISONE
ANNA BIANCHI
BEL
2:20.18
NADINE VICENZI
ISALINE MANCHEL
ITA
2:20.27
MARCO MORGANTINI
DANILO NATALI
ITA
2:21.08
SARA BELLONI
F.BORGONOVO
SMR
2:21.23
MARIO TONTI
CRISTINA MACRELLI
FRA
2:21.52
MICHAEL PORTUGUEZ
ERIC PROTAT
ITA
2:22.50
E.MONTALTO
ILENIA MORACCI
ITA
2:22.70
LORIS TALACCI
IOLE CITRINITI
ITA
2:23.49
CINZIA CRESSERI
NICOLA TETTAMANTI
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
51 Mozzate Sport A
ITA
2:24.89
ELSA NEROZZI
CINZIA GIORGI
R.MONTALBETTI
M.GUFFANTI
52 Firenze Nuota M
ITA
2:25.40
N.CECCHERINI
SANTINI DANIEL
STEFANIA PETRONI THOMAS COLELLA
53 Club Vitren De
FRA
2:26.50
MAGALI VINET
LAURENT CLAUSS
EMILIE FOSSARD
ARNAUD JOSSET
54 Klab Nuoto Mast
ITA
2:26.59
SILVIA BINI
MATTEO MORELLI
ANDREA CAPALBO
SILVIA MORRA
55 Nuotatori Canav
ITA
2:28.17
RAFFAELLA MAINA
P.PIER
STEFANO PARDI
FRANCESCA LEON
56 Neptune Club De
FRA
2:29.15
VALERIE GIRARD
FEDERICO LORETO
ANGELIQUE REMOND STEPHANE JAY
57 Forum A
ITA
2:29.46
FLAVIA ANDREOTTI A.PALADINO
ANDREA PAPALE
LAURA PAGANI
58 Grodnomk Team A
BLR
2:29.70
YAUHENI SHCHEPEL ANASTASIYA SERADA
IRINA LARICHEVA
M.BARYSEVICH
59 Tsv Neuburg A
GER
2:29.77
SANDRA WENGER
CHRISTIAN REBELE
ANDREA WORLE
MARIO GROSSHEIM
60 Nuotatori Canav
ITA
2:31.41
ENRICO GIANOTTI
MARTA COI
VINCENZO SALVIA
DANIELA TOMBA
61 El Milenio B
CRC
2:33.32
MARCO BRENES
MICHELLE ROBERT
LAURA ALVAREZ
JORGE CAMPOS
***************************************
MIXED -- 4X50 M.MEDLEY
160-199
***************************************
1 No Stars A
UKR
1:56.10
VIKTOR AREFYEV
S.BONDARENKO
STANISLAV KROT
NATALIA GOLUBOVA
2 Waterpolopalerm
ITA
2:01.05
FRANCA BOSISIO
VINCENZO AMOROSO
ROSARIA CASSARO
SLAVKO PAMUCINA
3 Tsunami A
RUS
2:01.38
OXANA BRONITSKAYA SERGEI SITDIKOV
EKATERINA YUDINA ALEXANDER DANILOV
4 Nuoto Club Mila
ITA
2:01.89
LAURA DEPONTI
RAFFAELE NOTTE
MAURO CARDELLINI DANIELA DEPONTI
5 Powerpoints A
AUS
2:02.77
BRETT DAVIDSON
JENNIE BUCKNELL
MARK THOMPSON
GILLIAN O'MARA
6 Derthona Nuoto
ITA
2:03.31
EMILIANO ASSANDRI SABINA VITALONI
D.KORMENDI
D.DEMATTI
7 Gremio Nautico
BRA
2:03.35
EDUARDO MAROCCO
ROBERTA STAROSTA
E.JUNQUEIRA
C.LARCHER
8 Sg Stadtwerke M
GER
2:03.91
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
Page 34 of 39
ANJA HANZ
ANJA RITTER
Master Aics Bre
N.DELL'ANDREA
DARIO BERTAZZOLI
Sporting Club T
M.QUAGLIANI
ALFONSINA IRACE
Berliner Tsc A
SEBASTIAN MULLER
MAREN ZWIESIGK
Bergamo Swim Te
ROMINA DEGRASSI
EROS LOSA
De Dinkel A
TJAKKO RUINEMANS
ANJA TIJINK
C.N. Uisp Bolog
L.FILANGIERI
NICOLETA COICA
Sprut A
TATIANA RONZINA
ALEXEY SHIBAEV
Simklubben Nept
PIA STRANDH
ANNA LUNDIN
Poseidon A
RAVIL NOGUMANOV
KARPOVA IRINA
Molinella Nuoto
SILVIA PAROCCHI
MUSSIO LUCIA
Lambertseter Sv
L.ELDE
O.KASPERSEN
Ssg Saar Max Ri
BEATE KERN
FRANK WEBER
Rn Saronno A
DANIELE BUZZETTI
PATRIZIA BORIO
Flaminio Sporti
BARBARA CIOTTI
B.DALLA
Ladies Recreati
JANE KELSEY
CRAIG MILLAR
Troyka A
EVGENY ESKIN
OLGA KHILYAL
Esv Frankfurt O
MARCO MEISSNER
KERSTIN MACHT
Masters Sorland
JOHN HEDDELAND
J.THORSTENSEN
Red Tide Of Ny
KRISTIN GARY
ANDRE WRASSE
ANDOR EGGERS
ITA
2:04.13
M.GIOVANARDI
LIA FICARELLI
ITA
2:04.17
ALESSIA CHECCONI
GIOVANNI FANTI
GER
2:04.50
PER ZWIESIGK
INA ZIEGLER
ITA
2:04.64
PAOLA PAGANI
M.GIALDI
NED
2:05.21
KARIN HIDDING
GUDO HEMELTJEN
ITA
2:05.56
A.PARMEGGIANI
DAVIDE DIAMBRI
RUS
2:05.57
YURY NENISHIN
ELENA BABIKOVA
SWE
2:06.24
HAKAN AGNELL
ANDERS HAGLUND
RUS
2:06.32
PAVEL BAKHMETYEV
IRINA BOYTSOVA
ITA
2:06.53
L.DRAGHETTI
MARCO NANNI
NOR
2:06.54
B.OLSTAD
M.LOVBERG
GER
2:06.92
ARTUR KREIN
K.BEINHAUER
ITA
2:08.24
ENNIO FRANCO
LUCILLA CORIO
ITA
2:08.57
MAURIZIO CAPONE
F.BUTTARELLI
HKG
2:08.65
SUZANNE NEEDHAM
STEFAN RUST
RUS
2:09.99
ANTON DENSHCHIKOV
OLGA POSTNIKOVA
GER
2:10.00
ANDREAS PEIKERT
ANNETTE STEIN
NOR
2:10.20
M.ADRIANSEN
K.LUNDEMOEN
USA
2:10.24
ERIC MITCHELL
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
STEVEN CZEKALA
28 Su [email protected]
MONIKA MESSNER
C.SPECKBACHER
29 Cetus A
JENNI HARJUOJA
RISTO HOTULAINEN
30 Romford Town Sc
DAWN PALMER
KAY HAMILTON
31 Long Eaton A
PETER IRVING
COLIN PRESCOTT
32 El Milenio A
CAROLINA MAURI
ERIC ROBINSON
33 Rarinantes Legn
A.VENEGONI
LAURA FINELLI
34 Aarhus Gf A
L.GAMMELMARK
HENRIK EGEKVIST
35 Uea City Of Nor
ADAM KORN
PHILLIP MOULSON
36 Aarhus Studente
FLEMMING HERMANN
AMALIE ESBERG
37 Wsg Wunstorf A
CORINNA KRIETSCH
SYLVIA HAAK
38 Malaspina Sport
ROLANDO PRADA
S.DE GRANDIS
39 Citta' Sport Vi
MARCO BATTISTINI
DAVIDE UGOLOTTI
40 Usm Malakoff A
ALBAN MARTY
WENDY BURNSIDE
41 Sc Hellas Einbe
ANDREAS LANGE
DANIELA LANGE
42 Post Sv Leipzig
DR. RIA HENNEBACH
ANETT KROMREY
43 Sg Wuppertal A
MICHAEL HANSTEIN
DANIELA HANSTEIN
44 2Mila A
LISA VETTORELLO
F.LICCHETTA
45 Mont Blanc Nata
VANESSA ANCIC
SOPHIE TAPPAZ
46 Vela Nuoto Anco
PAOLO ROSSOLINI
LORENA MENGONI
KELLY MCPHERSON
AUT
2:10.28
NADINE HAINZ
TOMAS HAJEK
FIN
2:10.45
JAN JOHANSSON
PIRTA HOTULAINEN
GBR
2:10.48
KEITH ODDY
MARTIN LANE
GBR
2:11.03
HELEN GORMAN
HELEN AKERS
CRC
2:11.18
JONATHAN MAURI
CLAUDIA POLL
ITA
2:11.40
MATTEO MODUGNO
SANDRA COLOMBO
DEN
2:11.50
H.HARTMEIER
RIT HAUGE
GBR
2:11.66
LYNNE MEALE
JO JOHNSON
DEN
2:11.66
MORTEN ANCKER
CHARLOTTE BERNER
GER
2:11.90
FRANK HARTUNG
TIMO RUPPEL
ITA
2:12.67
ANDREA AGOSTINONE
LAURA BIANCHI
ITA
2:12.72
F.MALAGUTI
BARBARA ZANNOL
FRA
2:13.01
DUFAYET VERONIQUE
ALAIN SAURY
GER
2:13.46
TATJANA BERLIN
WILHELM ANHALT
GER
2:14.28
JENS LUTSCHIN
D.HOEDT
GER
2:14.68
STEPHAN SCHRAMM
IRENA KRAENSEL
ITA
2:14.89
V.RAITERI
TIZIANA RAITERI
FRA
2:15.10
GUILLAUME MOUZET
GAETAN BEYSARD
ITA
2:15.24
FEDERICA ORLANDI
STEFANO LORETI
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
47 Sg Neukolln Ber
ANDREA MATTHAS
ANKE MUS
48 Azpc Amersfoort
V.NORDEN D.VRIES
JEROEN ZELSMANN
49 Bsc Robben A
RAPHAELA KAROLYI
ANDREA STREICHAN
50 Cs Tribeach Bra
ANETA PATRASCOIU
I.IANOLI-MITROFAN
51 Wasserfreunde L
MONIKA MITTLER
PHAN-LAM HUYNH
52 Ncalp'38 A
DANIEL GRAPPIN
ANTOINE JOURY
53 Nuotatori Moden
CHIARA BONETTI
ALBERTO ROTA
54 Andrea Doria A
ROBERTO FAMA
MONICA DOLCINI
55 Team Insubrika
SILVIA ACETI
SERGIO CONTI
56 Berliner Tsc B
KATJA LERCHE
MIRYAM RIBBE
57 Aer Lingus Mast
ANNE CUMMINS
SUZANNE HARKINS
58 Claremont Weste
CAROLYN GORRICK
FRANK GLASS
59 Snd Nuotatori T
ROBERTO DANIELI
SABINA MUSSI
60 Nuoto Master Te
P.SPORTELLI
P.RAFFAELLA
61 Pol Comunale Ri
P.ROSSI
M.MANSUETO
62 Kungsbacka Sims
LARS SANDBERG
MARIE HOLMBERG
63 San Marino Mast
UMBERTO GALLONI
CRISTIANO GUERRA
64 Aquatic Sport C
FREDERIC BARDALOU
O.LE POITTEVIN
65 Csi Nuoto Ober
BARBARA SESENA
I.ROSCA
66 Ondablu S.C.S.D
Page 35 of 39
GER
2:15.66
W.KELLERMANN
ROBERT STUBERT
NED
2:15.71
RON KORZELIUS
FRIDERIKA KEREKES
GER
2:15.74
F.MARCIANI
CHRISTIAN KAROLYI
ROU
2:15.99
S.IULIU
GABRIEL MITACHE
GER
2:16.20
MATTHIAS SCHORK
NADINE KOLB
FRA
2:16.49
SYLVIE LAYDEVANT
PAILAN JOURY
ITA
2:16.58
BARBARA BERTAINA
NORBERTO RASENTI
ITA
2:17.13
GIORGIA TREVISAN
G.ZIMMERMANN
ITA
2:17.82
ELEONORA GATTI
ALESSANDRO BARRA
GER
2:18.13
CHRISTIAN BINNER
RAINER FRITSCHE
IRL
2:18.52
TREVOR WOOD
BRIAN CARROLL
AUS
2:18.73
NICOLA CORSBIE
GLENN MORRISON
ITA
2:19.56
ANNA GENNARO
R.TARRICONE
ITA
2:19.76
PASQUALE SOZIO
TEOFILO PARENTE
ITA
2:20.15
LAURA MULAZZANI
FEDERICA MORONI
SWE
2:20.34
HENRIK HOLMBERG
SONJA HAGLUND
SMR
2:21.22
SARA CASADEI
M.PESARESI
FRA
2:21.35
P.LE MOUELLIC
VERONIQUE LARZUL
ITA
2:21.90
STEFANO ALLORO
MONICA BONACINI
ITA
2:21.97
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
84
85
LORENZO IDI
EMANUELA BITTANTE
Modena Nuoto Ma
M.GATTI
GIORGIA SALA
Cs Tribeach Bra
CARMEN BUNACIU
MIRCEA COLTOI
Wfr.Spandau 04
PETRA HILDNER
HEIKO HOPF
Sportschwimmver
TILO NIEDERMANNER
JORG LEHMANN
Club Terrazas A
ANA MARIA CANAVAL
IVAN RODRIGUEZ
The Ontario Mas
JAKE NESOVIC
MICHELLE TAPSON
Saltsjobadens I
ANNA HAMMAR
ANNIKA KENNING
Ssg Pforzheim A
T.LAUTERBACH
AXEL DAUNER
Milano Nuoto Ma
C.SCARAMEL
DIEGO VILLANI
Foltzer Ssd A
ANNA BECUCCI
L.PASTROVICCHIO
Nat2S A
ISABELLE FAURE
ERIC SCHULD
Wiener Sport Cl
ULRIKE GREINER
WOLFGANG RAML
Cs Tribeach Bra
C.POP
D.NICULAE
Helios Village
GIANLUCA PAOLUCCI
VANESSA RACIOPPI
Swiss Alumni Sw
MIREILLE RICHTER
C.PFEIFFER
Ladies Recreati
V.DUDOK
TAIN KIRKWOOD
El Milenio B
REBECA HERNANDEZ
MARCELA CHACON
Team Quebec A
MAE WALDIE
ANNIE CHAMPAGNE
Dauphins De Fir
M.SAUZET
VALERIO ZANIN
ERIKA GORTENUTI
ITA
2:22.84
ALESSANDRO BORGHI
A.ZERBINI
ROU
2:23.87
LIVIU ZARNOVEAN
RAMONA TEPELEA
GER
2:23.92
TANJA TOFERN
KLAUS LENZ
GER
2:24.37
NORA HABERECHT
K.NIEDERMANNER
PER
2:24.40
CLAUDIA CORNEJO
S.HELLINGTON
CAN
2:24.49
NICOLE MALLETTE
RICHARD HIBBERT
SWE
2:24.54
FREDRIK MANSSON
BJORN MODEE
GER
2:24.63
SIEGFRIED NICKERL
PETRA STEINBERG
ITA
2:25.09
G.D'ALFONSO
ANTONELLA SIMONI
ITA
2:25.28
FABRIZIO COGORNO
PIETRO PITTALUGA
FRA
2:26.32
V.FABRICE
ARMELLE RECTON
AUT
2:27.53
M.STOETTNER
PETER POLAK
ROU
2:27.66
T.BODNAR
JOSEF KREITER
ITA
2:28.24
SILVIA CASARIL
M.BUTTARONI
SUI
2:28.59
ALEXIS BOEGLI
SUSANNE KELLER
HKG
2:31.75
ALEXANDER CHEUNG
ANTHONY DEVEREUX
CRC
2:32.33
MARCO ALVARADO
SALVADOR OREAMUNO
CAN
2:32.59
FREDERICK FORTIN
JOHN MICKS
FRA
2:32.80
NATHALIE RULLIERE
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
ERIC BAHON
RIVAUX ANDRE
86 Benfica Pallanu
ITA
2:32.86
NICOLA MORANDINI MARCO COLONNA
FIAMMETTA GAMBA
F.BICICCHI
87 Aics Pavia Nuot
ITA
2:33.06
R.ALLEGRETTI
MASSIMO MAGANI
PAOLA MAZZOLA
FRANCESCO PERONE
88 Fanatik Team Fo
ITA
2:33.32
ARIANNA BONI
FRANCESCA SORDI
CLAUDIO MILANDRI RAFFAELE BASSINI
89 Centro Nuoto Mo
ITA
2:35.32
F.PORCIANI
PAOLO NESI
C.GUALTIEROTTI
ALESSIO PAOLESCHI
90 Nat2S B
FRA
2:35.69
FLAVIEN HIRIGOYEN JOSIANE GIRAUD
SAKURA PASCARELLI JOEL SAURIN
91 Fanum Fortunae
ITA
2:39.25
V.NEGUSANTI
FLAVIA MEDORI
M.FERRETTI
PASSINETTI ANDREA
92 Canottieri Vitt
ITA
2:41.86
M.LAMBRI
ANDREA PRADELLI
K.CASAROLA
OLIVIERO PRADELLI
93 H.Z.P.C. Heeren
NED
2:41.89
TJITSKE PONNE
TIEMEN STEGENGA
PIETER PONNE
DER MOLEN PIA VAN
94 Tritons Lumbroi
FRA
2:43.55
D.HUBINONT
HUGUES HERMAN
FRANCOISE JOLY
PHILIPPE MARCQ
95 Schwimmverein M
GER
2:43.98
C.SKRANDIES
R.HEMSUTHIPAN
WILHELM SKRANDIES M.KANELLOPOULOS
96 El Milenio C
CRC
2:45.70
MARIA CABADA
MAX GAMBOA
J.HERNANDEZ
ALAIN DUBOST
97 Mtv Segeberg A
GER
2:47.76
J.GILENSKI-HENZE FRANZISKA DAVID
DAGMAR MANNKE
ECKHARD MANNKE
98 Dresdner Delphi
GER
2:54.89
BERND WILLER
SIMONE NOLDNER
SOLVEIG FLEMMING LUTZ KIESSLICH
99 The Mermaids A
AUT
3:01.37
FABIAN KISSLER
MONIKA MILLET
MARLIES KINZEL
HELMUT JELEM
***************************************
MIXED -- 4X50 M.MEDLEY
200-239
***************************************
1 Centro Nuoto Ba
ITA
2:07.49
LUCIA MEZZOPERA
ALBENA POPOVA
ROLLI RICO
CLAUDIO BERRINI
2 Waterpolopalerm
ITA
2:07.80
VALENTINA SALVIA FABRIZIO GRIFFO
GIULIA NOERA
M.CONTI
3 Lagardere Paris
FRA
2:08.38
SYLVIE ALLERY
C.STARZEC
LAFFICHE GILLES
N.TOPOLANSKI
4 Sprut A
RUS
2:08.87
LARISA ALEKSEEVA MIKHAIL DUDIN
SERGEY SHIBAEV
MARINA BELOUSOVA
Page 36 of 39
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
Club Natation S
LIONEL GODEAUX
JEAN-MARIE CADIAT
Acbb A
ABED OUADAH
LAURENT NEUVILLE
The Ontario Mas
DAVE WILKIN
CINDY BERTELINK
Ujbuda Senior B
ISTVAN MARTON
CSILLA CSIKANY
Cercle Nageurs
MONIKA SCHAEFER
CHANTAL ROCHAT
Forum Sport Cen
L.ANTONELLO
PAOLA RODIGHIERO
Sg Stadtwerke M
NICOLE GROICHER
KLAUS DAHLINGER
Ladies Recreati
LYNDA COGGINS
ERIC JOHNSON
Spencer Swim Te
MARK SALWAY
ALAN PARKINS
Eca Master A
PAOLA RUGGERI
MARIA HUNG
Sv Cannstatt 18
PETRA DILLMANN
GERHARD SCHILLER
Bsc Robben A
UTE ROMBERG
MARIO MAIWALD
Nsw Bushrangers
CHRISTINA ECHOLS
CRAIG MAGNUSSON
U-Club Tallinn
EVE VIRKKUNEN
MAIU HERZMANN
Dlf Livorno A
CLAUDIA BONDI
STEFANO DIETERICH
Aer Lingus Mast
DYMPHNA MORRIS
DERMOT CANAVAN
Caledonia Maste
KEITH DUNNETT
JUDY HATTLE
Club Natation S
PIERRETTE MICHEL
CLAIRE ANTHONY
Lambertseter Sv
ELISABETH OSTBYE
OYVIND THORSEN
Ssg Saar Max Ri
BEL
2:09.49
COLETTE CRABBE
NATHALIE BLONDEEL
FRA
2:09.87
MATHIAS CAROLINE
F.MIGNATELLI
CAN
2:10.03
M.WILLIAMSON
SUE WEIR
HUN
2:11.35
GABOR SOMLAI
MELINDA MAROSI
SUI
2:12.86
PREBEN WARGA
PHILIPPE MAYER
ITA
2:13.03
MARCO STENTELLA
SUSANNA SORDELLI
GER
2:13.24
V.SCHLESINGER
FRANK HESBACHER
HKG
2:14.13
GERARD OROURKE
SALLY COLLIER
GBR
2:14.30
ALISON NYE
AMANDA HEATH
VEN
2:14.66
RICARDO GONZALEZ
LERMIT ROSELL
GER
2:14.78
SPRANZ KLAUS DR.
ANJA HILB
GER
2:15.26
STEPHAN MEISSNER
REGINA DOBSCHIN
AUS
2:15.45
STUART ELLICOTT
CONNIE FRYDRYCH
EST
2:15.84
A.BATISTSEV
TOOMAS HAGGI
ITA
2:16.36
DINO SAMARITANI
SIMONA BURINI
IRL
2:17.29
PATRICIA REILLY
PETER CONWAY
GBR
2:18.42
BILL REID
URSULA RYDER
BEL
2:18.74
OLIVIER DELFOSSE
PHILIPPE GODBILLE
NOR
2:18.89
TONE WESTBY
GUSTAV HEIBERG
GER
2:19.75
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
Page 37 of 39
DIETER HACK
ROLF ARNOLD
Danderyds Sim C
KICKI MOLIN
HENRIK BODEN
Cetus A
AHTI UUSIVUORI
SIMO-PEKKA TORSTI
Team Insubrika
MARCO BOSETTI
G.SAMPIETRO
Rn Saronno A
SILVIA ALBIZZATI
C.STRAMAZZO
Ssf Bonn A
IRIS GATZEN
SVEN LEOPOLD
Flaminio Sporti
FLAMINIA GUIDI
DOMENICO BOVA
A.S. Dilett. Nu
FABIO BETTAZZONI
FABIO UNGARELLI
Malaspina Sport
LUISA MARESCA
LUIGI GUERRIERI
Pvk Bratislava
JAROSLAV SYKORA
PETER LIKO
Modena Nuoto Ma
ANGELA NORA
STEFANO BERTONI
Ssv Lahr A
JENS AUSTERMANN
S.REIBEL-OBERLE
Sg Essen A
MANFRED ZEY
KATHARINA ASHAUER
Ifk Lidingo Sim
KAJ GOROSCH
CECILIA WANGEL
Bad Homburger S
PETER KLEINER
STURM-CONSTANTIN
Vasteras Simsal
HELENA EKDAHL
ERIC BRANDELIUS
Claremont Weste
GARY BRADLEY
GRAHAM CROFT
Wahoo Masters S
ELAINE ALDER
ANDRE STEYNBERG
New England Mas
GLENN DIXON
SUE JENSEN
Tg Biberach A
DAGMAR FRIEDHELM
SIGRID SCHONHOFEN
JUTTA KRATZ
SWE
2:20.01
MARIA GUSTAFSSON
OLLE AXLING
FIN
2:20.34
JOHANNA KARA
MAIKKI TORSTI
ITA
2:21.12
MAURA BELLORINI
DANIELA SABATINI
ITA
2:21.13
TOMAS FALSITTA
MAURIZIO MASSONI
GER
2:21.88
BERNT DITTRICH
MARION FREUNDEL
ITA
2:22.01
G.CHERUBINI
AOR SILVANO
ITA
2:22.50
ILVA TARTARINI
E.GIACOMETTI
ITA
2:22.91
GIORGIO TORRESANI
ANNARITA BLOSI
SVK
2:23.97
ERIKA MRAZOVA
IVICA FORROOVA
ITA
2:24.61
A.CALVERI
SIMONA MONTAGNANI
GER
2:27.07
SABINE SINNER
WOLFDIETER REIBEL
GER
2:27.30
I.VOGT-HUMBERG
JUERGEN BURMANN
SWE
2:27.37
MAGNUS FALTMAN
ULRIKA WESTLUND
GER
2:27.70
CORDULA RUH
A.FARRENKOPF
SWE
2:28.29
ULF BRANGEFALT
GUNILLA SILJEBACK
AUS
2:29.81
PATRICIA BURTON
ORLA FLECKER
RSA
2:30.46
H.VAN
RAND DAWN DU
USA
2:30.84
STEPHEN MUGFORD
JUDY FOREMAN
GER
2:30.98
J.HANS-ULRICH
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
JURGEN DEIBLER
44 Troyka A
KONSTANTIN SKOBA
MAXIM NIKULIN
45 Sn Montgeron A
MOULINE PAUL
CLAIRE BISSON
46 Sv Lohhof E.V.
B.WEINZIERL
DIETER SCHILDGEN
47 Swimming Club A
FARO ANGELO LO
S.FELSTEAD
48 Ncalp'38 A
SYLVIE BEVILACQUA
REMY HUBER
49 Mont Blanc Nata
MICHEL GUILLEMIN
SACHE KATIA
50 Rarinantes Legn
HITOMI OYA
MAURIZIO CACUCCI
51 Mozzate Sport A
IRENE COLOMBO
F.MARCHESI
52 Uop Masters A
MICHAEL MARONEY
JENNIFER MARONEY
53 Delphin Ratinge
MARLENE HELMICH
JOERG WERNER
54 Firenze Nuota M
F.CAMICIOTTOLI
E.PRATESI
55 The Ontario Mas
NANCY BLACK
SUE DEACON
56 Kungsbacka Sims
HELEN JOHANSSON
LOTTA ORNE
57 Budapesti Delfi
K.ZEMPLENINE
PEREDY ZSOLT
58 Pesaro Nuoto A
B.GIUSTINI
ALDO VANNI
59 Pol Comunale Ri
A.COLOMBO
SILVA MARISE DA
60 Dlf Livorno B
R.LIBRALATO
A.MAMBRINI
61 La Wellness A
ROBERTO GATTI
GIULI FRANCO DE
62 Sport Full Time
P.DEL
LORENZO IBBA
KAREN DEIBLER
RUS
2:34.19
LARISA SELEZNEVA
S.KUZNETSOVA
FRA
2:36.10
HERBERT KLINGBEIL
GRAZIA COELES
GER
2:36.41
GEORG WOLF
YVONNE FEIST
ITA
2:36.59
ROBERTO GAZZANI
SIMONETTA ZACCARA
FRA
2:36.76
SERGE ZASLAVOGLOU
BRIGITTE FREVILLE
FRA
2:37.05
FLOURAC FLORENCE
J.GUILBERT
ITA
2:37.19
G.VERONELLI
C.MARTIN
ITA
2:37.81
C.ORESTE
GIUSEPPE COMUNALE
USA
2:39.72
MIKE HALEY
RUSY HALEY
GER
2:41.67
JORG ENGEL
ELKE ENGEL
ITA
2:42.47
ANNALISA PACINI
A.NANNINI
CAN
2:44.52
VELLO MIJAL
MICHAEL OLSEN
SWE
2:45.18
LARS BACKLUND
ANDERS BACKLUND
HUN
2:45.47
C.NOVAKNE
PAL DOLOZSELEK
ITA
2:45.51
DAVIDE GALEAZZI
MARINA PATRIGNANI
ITA
2:46.28
PAOLO RENNA
N.GASPARINI
ITA
2:46.29
GLORIA GUIDI
ANDREA TISTARELLI
ITA
2:46.88
CRISTINA FLORIS
ROSANNA DANTONE
ITA
2:47.71
ANTONIO ZEVOLA
K.ANN
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
63 El Milenio A
CRC
3:07.03
MANUEL GUILLEN
PAOLA PIGNANI
VERONICA ARCE
ZELEDON GERMAN
***************************************
MIXED -- 4X50 M.MEDLEY
240-279
***************************************
1 Bergen Og Omegn
NOR
2:13.19
MARGIT OHLSSON
TORILL BERGESEN
GLEN BENGTSSON
OIVIND LIEN
2 Tamalpais Aquat
USA
2:16.40
LAURA VAL
KENNETH FROST
GREG TULL
NANCY RIDOUT
3 Sg Stadtwerke M
GER
2:26.83
GERLINDE MAUTE
PETER FRENZEL
M.HILLENBRAND
ROLF GITTER
4 Birmingham Mast
GBR
2:27.03
HAYLEY BETTINSON ELAINE BROMWICH
S.GEORGALLIDES
KENNETH WILLIAMS
5 Sg Neukolln Ber
GER
2:27.66
ANTJE STILLE
W.GAETCKE
DIRK ZETERBERG
MARGA SCHULZE
6 Woodlands Maste
USA
2:27.96
JACK ZAKIM
D.COELLNER
BRUCE ROLLINS
DEBORAH CIPRIANO
7 Sg Wuppertal A
GER
2:28.04
FOLKERT MEEUW
PETRA FOCKE
MEEUW JUTTA DR.
AXEL FOCKE
8 Flaminio Sporti
ITA
2:30.49
CLAUDIO TOMASI
HELEN ANDREW
ANTONIO D'OPPIDO ORNELLA BRUGNARA
9 Z-L Wopr Ozorko
POL
2:34.33
URSZULA MROZ
Z.MACIEJCZYK
ROMAN WICZEL
E.ZIMNA-WALENDZIK
10 Forum Sport Cen
ITA
2:35.58
M.ALLEVI
LIANA CORNIANI
PAOLO INGHIRAMI
GIORGIO TOSCANO
11 Psv A
NED
2:37.02
ROB HANOU
HAROLD MATLA
V.VERHAGEN
LOTTIE GEURTS
12 Tp Weteran Zabr
POL
2:39.74
GRAZYNA KISZCZAK KRYSTYNA FECICA
WIESLAW KORNICKI S.KISZCZAK
13 Sc Regensburg A
GER
2:39.83
URSULA WALLITSCH UWE GRUBER
ROSEMARIE CALMUS HORST KOLBE
14 Firenze Nuota M
ITA
2:40.85
E.SPAGNOLI
MARCO ROSSI
MASSIMO CAMPOLMI MONICA CALAMAI
15 Ssv Blau-Weiss
GER
2:41.88
DIETRICH NELS
GISELA GRUNER
LUTZ WIEDEMANN
KATHRIN WEISS
16 Egypt Masters A
EGY
2:43.38
ATTAR SOHAIR EL
ABDELAZIZ HASHEM
MAGDY MANDOUR
NAGWA GHORAB
17 Totkomosi Rozma
HUN
2:43.51
SUMEGHY DR LASZLO JANOS KANCSO
CSANADI JANOSNE
L.SANDOR
18 Romford Town Sc
GBR
2:44.06
Page 38 of 39
6/19/2013
XIV FINA WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS - RICCIONE ITA 2012
SWIMMING RESULTS - RELAYS
ANTHONY PEPPER
JILL COMPLIN
THOMAS ENRIGHT
BARBARA BOXALL
19 Amici Del Nuoto
ITA
2:44.13
GUJA GUGLIELMI
MIRCO MERIGHI
SERGIO FORMENTI
MIRA GUGLIELMI
20 Spencer Swim Te
GBR
2:47.25
ALISON GWYNN
MURIEL HITCHCOCK
BRUCE GOLDBERG
TIMOTHY HITCHCOCK
21 Sv Wasserfreund
GER
2:47.61
TORSTEN AHRENS
ERIKA SCHMIDT
A.MIDDENDORFF
HAIDE LORBERG
22 Acuacol A
COL
2:49.59
CARMEN HANNA
M.STOLLMEYER
JORGE MARTINEZ
D.OLANO
23 Ssv Brixen A
ITA
2:52.43
ELDA LETRARI
STEPHAN DEJACO
FRANZ PISONI
CHRISTA HUBER
24 Pol Sangiuliane
ITA
2:52.87
SAURO TACCINI
LINDA PAGLI
F.MARCHETTI
PAOLA GIUSTI
25 Lsk Heindl A
AUT
3:11.78
L.HEIDEMARIE
GERID DIESSL
JORG KUTSCHERA
WALTER KOLLER
***************************************
MIXED -- 4X50 M.MEDLEY
280-319
***************************************
1 Ujbuda Senior B
HUN
2:38.41
MARIA BALLA
BELA FABIAN
MIKLOS KOVATS
RITA MOLNAR
2 Bohemians Praha
CZE
2:44.88
EVA JAROSOVA
IVANA FELGROVA
JURAJ BRANIK
PAVEL PEJSA
3 Neva Stars A
RUS
2:45.85
KIRA MAKAROVA
A.KHARCHENKO
IGOR ANDREEV
OLGA KOKORINA
4 Sg Neukolln Ber
GER
2:48.12
RUTH STUBERT
MONIKA SENFTLEBEN
JOACHIM HINTZE
H.SENFTLEBEN
5 Ssf Bonn A
GER
2:51.47
MARGRET HANKE
GERD FRORATH
GERHARD HOLE
UTE HOLE
6 U-Club Tallinn
EST
2:56.98
EHA LILIENTHAL
EVE-MAI MAURER
LEMBIT LAHT
EINO KIRSS
7 Blau-Weiss Boch
GER
3:01.85
GUNTER MITLEWSKI I.KEUSCH-RENNER
HELI HOUBEN
HELMUT HUNOLD
8 Gremio Nautico
BRA
3:09.20
R.MARIANTE
D.WERNER
D.BORGES
A.BIEDERMANN
9 Snd Nuotatori T
ITA
3:09.47
ORIETTA NEGRI
FRANCO CORRADINI
SILVANO DANIELI
M.CASAGRANDE
10 Due Ponti A
ITA
3:10.97
RITA ANDROSONI
RENATA MARTING
ALFREDO MUSY
ALFREDO PAOLETTI
11 Sg Stadtwerke M
GER
3:12.31
ZITTNER HELMUT
LUISE KNOPFLE
© 2006 FINA All Rights reserved
Walt Reid – FINA Masters Recorder
H.V.WNUK-LIPINSKI CLAUDIA KOCH
12 Dlf Livorno A
ITA
3:24.15
MICHELI MARCELLA MARIO BENVENUTTI
ILIO BARONTINI
STAGI MIRELLA
13 Simklubben Nept
SWE
3:30.01
ULLA-BRITT OBERG INGER SJOBERG
ROLF FRIBERG
PER-OLOV ERICSSON
14 Lsk Heindl A
AUT
3:40.69
ULRIKE HOSNER
GERLINDE REINDL
ERHARD REICHEL
GERHARD SCHRAML
***************************************
MIXED -- 4X50 M.MEDLEY
320-359
***************************************
1 Pvk Brno A
CZE
3:22.36
D.FEREBAUEROVA
JARMILA REBICKOVA
RUDOLF SMERDA
JAN ZIEGLER
2 Lsk Heindl A
AUT
4:14.09
FRANZ ZIGON
ERNA PROLL
HELGA GRAENITZ
WILHELM RAUCH
3 Flaminio Sporti
ITA
4:25.14
SERGIO FERRI
GWENDOLEN KASPAR
ADUA IEZZI
FRANCO FLAMINI
4 Firenze Nuota M
ITA
4:44.01
ALBA BUTI
ALDO PASQUALI
TORTORELLI PAOLA GIANCARLO MINIATI
Page 39 of 39
6/19/2013
Scarica

xiv fina world masters championships